Wiadomości

17. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

17. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

Od 13 do 15 października 2017 r. w Krakowie miało miejsce 17. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej, które w tym roku przebiegało pod hasłem #CoMuDasz.

Świat obrazów Vincenta van Gogha

Świat obrazów Vincenta van Gogha

W ramach pierwszych w tym roku zajęć  Koła Kulturoznawczego jego uczestnicy udali się do Multikina na projekcję  filmu "Twój Vivcent". To pierwsza pełnometrażowa animacja malarska. Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana. W projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy  ożywili na ekranie świat znany z obrazów van Gogha.

Koło Kulturoznawcze serdecznie zaprasza na kolejne spotkania. Warto skorzystać z możliwości uczestnictwa w ciekawych wydarzeniach kulturalnych Krakowa.

Jak co roku, a przecież trochę inaczej

Jak co roku, a przecież trochę inaczej

Z jednej strony – wszystko było jak co roku o (mniej więcej) tej samej porze: wraz z resztą polskich szkół obchodziliśmy Dzień Komisji Edukacji Narodowej, a w naszym Liceum w sposób szczególny celebrowaliśmy Święto Patrona Szkoły – bo tak się składa, że obie te okazje są dla nas podobnie ważne (w końcu gdyby nie działalność ks. Stanisława Konarskiego, nigdy nie byłoby też pierwszego na świecie ministerstwa edukacji…).

Spacer w deszczu

Spacer w deszczu

Deszczowa pogoda nie przeszkodziła członkom SKTK odbyć cyklicznego Spaceru po Krakowie. Tym razem hasło przewodnie brzmiało: „W cieniu cytadeli”. Trasa  wiodła przez Zwierzyniec, Salwator i Błonia.

Spotkanie z Alexem Danzigiem

Spotkanie z Alexem Danzigiem

6 października gościliśmy w naszym Liceum Alexa Danziga – historyka, współpracownika Instytutu Yad Vashem,  mieszkańca kibucu Nir Oz.  Alex Danzig w 1959 roku wyjechał z rodzicami i siostrą z Warszawy i zamieszkał w Izraelu. Obecnie jeździ po świecie i upowszechnia wiedzę o zagładzie Żydów i działalności Yad Vashem,  jest też aktywnym uczestnikiem i propagatorem dialogu polsko-żydowskiego (m.in. współorganizuje spotkania młodzieży polskiej i izraelskiej).

W piątkowym  spotkaniu wzięli udział  uczestnicy  projektu edukacyjnego „Nasi sąsiedzi Żydzi”, który od dwóch lat jest realizowany we współpracy Liceum i Gimnazjum.

Wampiriada

Wampiriada

W środę 4 października odbyła się  pierwsza w tym roku akcja krwiodawstwa. Chętnych do oddania krwi było wielu... Jednak nie każdy (ze względu na stan  zdrowia) został zakwalifikowany - pani doktor była w tej kwestii bezlitosna :).
Tym, którzy wykazali się  odwagą i oddali krew potrzebującym serdecznie gratulujemy. Takich osób było aż 22. To rekord naszej szkoły.
Dziękujemy i zapraszamy na następną akcję w styczniu.

Stypendystka

Stypendystka

Z radością informujemy, że uczennica klasy II e Magdalena Lenarska otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla młodzieży szczególnie uzdolnionej.  Gratulujemy!

Czuwanie

Czuwanie "Maryja 24h"

1 października w holu liceum miało miejsce pierwsze czuwanie modlitewne, w którym uczestniczyli uczniowie, absolwenci, nauczyciele oraz rodzice. W centrum rozważań była Maryja, na którą wskazywał temat czuwania: "Maryja 24h". 

Krakowska Olimpiada Młodzieży

Krakowska Olimpiada Młodzieży

Rozpoczęły się tegoroczne zmagania sportowe  Krakowskiej Olimpiady Młodzieży.  W rozegranych 26 września na terenach zielonych AWF sztafetowych biegach przełajowych  dziewczęca reprezentacja naszego Liceum zajęła 5. miejsce. Gratulujemy i liczymy na dalsze sukcesy.

CERN i wiele więcej

CERN i wiele więcej

Miniony tydzień grupa naszych uczniów spędziła na wyjeździe naukowo-turystycznym w Szwajcarii. Głównym celem była wizyta w ośrodku badań jądrowych CERN. Program był jednak o wiele bogatszy.  Publikujemy szczegółową relację uczestników.

Msza Święta Wspólnoty Szkolnej i poświęcenie przyborów szkolnych

Msza Święta Wspólnoty Szkolnej i poświęcenie przyborów szkolnych

W niedzielę, 24 września 2017 r. przeżywaliśmy wspólnie Mszę Świętą Wspólnoty Szkolnej. Dla wielu uczniów i ich rodziców z klas 1, 4 i 7 Szkoły Podstawowej oraz klas 1 Liceum, było to pierwsze tego typu spotkanie. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Radosław Boboń. Pod koniec wspólnej modlitwy miało miejsce poświęcenie przyborów szkolnych. 

Najzdolniejsi na „ziemi obiecanej”

Najzdolniejsi na „ziemi obiecanej”

Od 4 do 8 września najzdolniejsi uczniowie naszego Liceum (czyli tacy, którzy w ostatniej klasyfikacji osiągnęli średnią ocen powyżej 5,0 i uzyskali co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania) przebywali na obozie naukowym. Przypomnijmy: obóz taki jest coroczną formą nagrody właśnie dla tych najwybitniejszych, a tym razem odbył się już po raz piąty. Uczestnicy obozu (dwadzieścia dwie osoby pod opieką pani Agnieszki Łękawy i pana Przemysława Rojka) zawitali do Łodzi – miasta fascynującego, owej „ziemi obiecanej” z powieści Reymonta i filmu Wajdy. Jak się podobało? Przedstawiamy  wspomnienia uczestników.