W minioną niedzielę wspólnota szkolna Gimnazjum i Liceum uczestniczyła we Mszy Świętej. Na Eucharystii spotykamy się każdego miesiąca, ale ta wrześniowa jest wyjątkowa, bo dołączają do nas uczniowie klas pierwszych wraz z rodzinami. Z optymizmem patrząc w przyszłość już dziś czekamy na kolejne nasze spotkanie.
Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze od kilku lat poznaje ciekawe miejsca w Krakowie i najbliższej okolicy.
Tym razem: Błonia, Zwierzyniec, Salwator, Kopiec Kościuszki.
Kilkunastu uczniów z najwyższą średnią ocen za ubiegły rok szkolny wyjechało pod opieką pani Marty Grębosz i pana Przemysława Rojka na tygodniowy obóz naukowy do Szklarskiej Poręby. Koszty wyjazdu w całości pokryła Polska Prowincja Zakonu Pijarów. Bogaty program zajęć powoduje, że uczestnicy spędzają czas bardzo aktywnie. Nasz specjalny wysłannik relacjonuje szczegółowo przebieg naukowych zmagań.
W Sanktuarium NMP Nauczycielki Młodzieży w Warszawie odbyła się 7 września Uroczysta Inauguracja Roku Szkolnego. Uczestniczyły w niej delegacje uczniów i nauczycieli ze szkół pijarskich z Krakowa, Elbląga, Łowicza, Poznania, Warszawy (w tym także delegacja z naszego Liceum).
Uroczyście, ale ze świadomością czekającej nas pracy. Zmobilizowani, ale pogodni i pełni nadziei na sukces.
Naukę czas zacząć!
Z dumą informujemy, że uczeń klasy 2e Grzegorz Kasparek na Mistrzostwach Polski Juniorów, które odbyły się 19-20 lipca w Kruszwicy zdobył podwójne mistrzostwo Polski. Za swoje osiągnięcia został powołany na zgrupowanie Kadry Narodowej juniorów, które odbyło się w dniach 16-23 sierpnia w Centralnym Ośrodku Sportu - Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Wałczu.
Wieś Bronowice na zawsze już upamiętnił dla polskiej kultury Stanisław Wyspiański. Dziś wciąż jeszcze można znaleźć ślady tamtych czasów choć presja wielkomiejskiego Krakowa stale narasta. Nasz kwietniowy spacer miał pokazać jak w ciągu ostatnich stu lat miasto powoli „pożerało” swoje dawne rolno-ogrodnicze zaplecze.
Spacer rozpoczęliśmy ze środka wielkiej dziury jaką jest obecnie tzw. Rondo Mogilskie. Jeszcze do drugiej wojny światowej stał tu rozległy bastion „Lubicz” ważny element wewnętrznego pierścienia fortyfikacji Twierdzy Kraków. Dziś staraszą tu niestety tylko jego szczątki nieudolnie wyeksponowane przy okazji przebudowy ronda.
Wawel jaki jest każdy – można by rzec trawestując klasyczną myśl Benedykta Chmielowskiego. Postanowiliśmy jednak przyjrzeć mu się bliżej, nieledwie rozebrać na części pierwsze, budynek po budynku zastanawiając się „co to, kto to i dlaczego?” postawił.
To był pierwszy spacer SKTK w samym sercu Krakowa. Nasza trasa wiodła przez obszar zamknięty ulicami Sławkowską, Grodzką i Dominikańską oraz łukiem Plant. Była to świetna okazja aby poznać historię lokacji miasta Krakowa i zachowane ślady osady przedkolacyjnej.
W sobotni grudniowy poranek spotkaliśmy się pod Filharmonią, aby powędrować uliczkami wciśniętymi między Aleje Trzech Wieszczów a Planty.