Wiadomości

Nasi w Mistrzostwach Krakowa w Snowboadzie

Nasi w Mistrzostwach Krakowa w Snowboadzie

W miniony czwartek - 20 lutego - odbyły się Mistrzostwa Krakowa w Snowboadzie. Naszą Szkołę reprezentowali:
1. Kulis Weronika ( z klasy 1d), która została zakwalifikowana do Mistrzostw Małopolski!
2. Kurek Gabriela (z klasy 2d)
3. Myciński Patryk ( z klasy 1f)
4. Kasparek Grzegorz ( z klasy 1e),  który także zakwalifikował się  do Mistrzostw Małopolski
5. Patecki Jakub (z klasy 1c)
6. Morańda Sebastian (z klasy 2e).

Gratulujemy drużynie chłopców, którzy zajęli VI miejsce w punktacji zespołowej!

Po bożemu w pierwszym śniegu

Zima w tym roku jest/była (niepotrzebne skreślić) wyjątkowo późna, chimeryczna i krótkotrwała (?). Śniegiem sypnęło akurat w tygodniu poprzedzającym niedzielę 26 stycznia, kiedy to odbyć się miała kolejna Msza Święta dla wspólnoty obu naszych Szkół. Na szczęście ani wcale pokaźne zaspy, ani solidny mróz nie były w stanie ostudzić pobożności uczniów, nauczycieli (oraz rodzin tak pierwszych, jak i drugich), a zatem spędziliśmy ten święty czas niedzielnej Eucharystii jak należy – czyli razem. Ciepła, familiarna atmosfera była dokładnie odwrotnie proporcjonalna do warunków atmosferycznych panujących po zewnętrznej stronie murów zamienionej w świątynię sali gimnastycznej pijarskiego gimnazjum.

Obóz narciarski w Bad Kleinkirchheim

Obóz narciarski w Bad Kleinkirchheim

W tegoroczne ferie zimowe grupa pijarów, entuzjastów zimowego szaleństwa, wybrała się na narty do Bad Kleinkirchheim. Doceniając śnieg, słońce i dobrze przygotowane trasy szusowali do ostatnich sił. Na stoku królowała grupa pana prof. Kuliga, która dzielnie próbowała przekroczyć prędkość dźwięku. Natomiast grupa pani prof. Almy Biel unikała pijarskich kamikaze, którzy ciągle plątali się pod nartami.

Poloniści w drodze po laur olimpijski

Aleksandra Chrobak, Gabriela Drobniak, Agnieszka Machura i Sabina Szczur zakwalifikowane zostały do zawodów okręgowych (eliminacje pisemne) XLIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, czego z całego serca gratulujemy im i panu dr. Przemysławowi Rojkowi, prowadzącemu Koło Polonistyczne! Drogie Humanistki, trzymamy za Was kciuki  i życzymy dalszych sukcesów w drodze po laur olimpijski:)

Przedsiębiorczość kwitnie

Z radością informujemy, że co najmniej dwie osoby z naszej Szkoły są nieprzeciętnie przedsiębiorcze. Dowód? Zakwalifikowały się do  zawodów okręgowych Olimpiady Przedsiębiorczości! Kto to taki? Joanna Stefańska (z klasy 2c) i Maciej Galas (z klasy 1b). Gratulujemy i trzymamy kciuki!

Sylwester po pijarsku

Sylwester po pijarsku

W dniach 29.12.2013 - 01.01.2014 pięćdziesięcioosobowa grupa młodzieży z naszej Szkoły wzięła udział w spotkaniu młodzieży pijarskiej związanym z sylwestrem organizowanym przez duszpasterstwo młodzieży naszej prowincji. A oto kilka zdań jednej z uczestniczek wyjazdu do Poznania.

 

Nasze diamenty

Z dumą informujemy, że do drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady

"O Diamentowy Indeks AGH" zakwalifikowali się:

w części matematycznej- Przemysław Bielecki, Maksymilian Duraj i Franciszek Kubis (wszyscy z klasy 3d), Jan Kowalczyk (3e), w zakresie fizyki - Maciej Janowski (3d).

Gratulujemy.

Czas rozdawania

Czas rozdawania

Coraz krótsze dni i coraz dłuższe noce adwentu to czas, kiedy Kościół przypomina nam – nie tak mocno jak w Wielkim Poście, ale jednak – o potrzebie dzielenia się. Bo przecież Bóg, który przychodzi pod ludzką postacią na świat, jest najwyższym, najpiękniejszym darem. A adwent obramowany jest właśnie dawaniem: na samym jego początku (lub tuż przed) mamy wspomnienie świętego Mikołaja, wieczerzy wigilijnej nieodmiennie towarzyszy gwiazdka – i w tych tak na pozór banalnych, skomercjalizowanych momentach obdarowywania kryje się bardzo głęboka intencja: oto nadchodzi czas, kiedy myślimy nie o nas samych, ale o tym, by innym dawać radość, by cieszyć się z radości, jakiej ci inni dostarczają nam.

Sobota skupienia

Dwa razy w roku – w adwencie i Wielkim Poście – nauczyciele obu naszych szkół, Gimnazjum i Liceum, zapełniają w sobotnie przedpołudnie gmach Szkoły, by uczestniczyć w dniach skupienia. Cel tego jest jasny: osoby uczące i wychowujące w placówce związanej z nauką Kościoła w sposób szczególny zobowiązane są do pogłębiania swej formacji duchowej, a zarówno czas adwentowy, jak i wielkopostny znakomicie się do tego nadają: to moment w roku, kiedy nasza wiara podpowiada nam, że pora zwolnić, zatrzymać się, pomyśleć, wejrzeć w głąb siebie.

 

Życzenia na Boże Narodzenie

Niech to światło wiary wzrasta w nas coraz bardziej, aż nadejdzie ten dzień bez zmierzchu, którym jest Chrystus. (Lumen Fidei)

Światło wskazywało i wskazuje drogę do Tego, który sam jest Światłością. Niech dobry Bóg obdarzy Was szczęściem i zdrowiem, niech szczodrze błogosławi w Nowym 2014 Roku, wysłuchując próśb, które z ufnością zanosimy.

Przyjąć Jezusa to poddać się Mu, poddać się Prawdzie i Miłości. Te najważniejsze wartości upodabniają nas do Boga, chociaż są wartościami najbardziej zapomnianymi (Benedykt XVI). Niech czas Świąt Bożego Narodzenia służy na nowo odkrywaniu tego, co nadaje sens życiu.

                                                             o. Edward Kryściak SP

Chemicy nie dają o sobie zapomnieć

Uczeń klasy 3b, Michał Wójciak, zakwalifikował się do etapu okręgowego jubileuszowej 60. Olimpiady Chemicznej, zajmując pierwsze miejsce w okręgu krakowskim i czwarte miejsce w Polsce.

Michał Wójciak i  Grzegorz Kasparek stypednystami Sapere Auso

Michał Wójciak i Grzegorz Kasparek stypednystami Sapere Auso

Uczeń klasy 3b - Michał Wójciak oraz Grzegorz Kasparek - uczeń klasy 1E zostali stypendystami Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso (zadziwiające związki z patronem naszej Szkoły, który został odznaczony medalem o tym samym tytule przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego).