19 lutego w auli VI Liceum Ogólnokształcącego odbyły się krakowskie eliminacje prestiżowego XXII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego. Naszą szkołę reprezentowali Maciej Pelc z klasy 1AP, Krzysztof Machaczka z 1DP oraz - w nieco odmiennej roli, czyli jako członek jury - pan Przemysław Rojek. Z przyjemnością informujemy, że brawurowe wystąpienie Krzysztofa dało mu trzecie miejsce (na trzydziestu uczestników zawodów) i otworzyło drogę do eliminacji okręgowych. Gratulujemy i oczywiście trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!
Drodzy Uczniowie,
Teatr Słowackiego zaprasza Was do wzięcia udziału w kolejnej edycji Projektu Teatr. Gorąco zachęcam do zapoznania się z ideą projektu:
-projekt ruszy najprawdopodobniej w marcu lub kwietniu i zakończy się do końca roku szkolnego;
-obejmuje cztery popołudniowe spotkania w Teatrze Słowackiego (każde z nich trwać będzie ok.4 h)- terminy ustalane są na bieżąco przy akceptacji uczestników;
- z uczniami w Teatrze spotka się Dyrektor Teatru, reżyser, aktorzy i filozof (Piotr Augustyniak), każdy poprowadzi swoje spotkanie z punktu widzenia własnej profesji, a wszystkie dotyczyć będą tym razem JĄDRA CIEMNOŚCI;
-uczniowie na pierwszym spotkaniu otrzymają na własność książkę Conrada, będę mieć za zadanie ją przeczytać. Wszystkie inne aktywności odbywać się będą na bieżąco podczas spotkań;
- poprzednie zajęcia uczestnikom bardzo się podobały przede wszystkim ze względu na możliwość nieco innego czytania tekstu i wolność w dzieleniu się swoimi przemyśleniami nt przeczytanego utworu.
Bliższych informacji udzialę osobiście- zapraszam do sali 53 lub via librus. Czekam na Wasze zgłoszenia chęci uczestnictwa do wtorku (18.02).
Karolina Knapik-Bieniek
Zostaliśmy poinformowani, że w konkursie matematycznym Alfik: wyniki bardzo dobre uzyskali: Stanisław Brzozowski (kl. 1B), Zofia Semczyszyn (kl. 1B), Łukasz Kwinta (kl. 1B), Zuzanna Kudroń (kl. 1B), Andrzej Kmiecik (kl. 2C), Karolina Kosińska (kl. 2C), Maciej Ratka (kl. 3F),
Z radością informaujemy, że w konkursie matematycznym Olimpiada Wiedzy Archimedes Plus tytuł laureata V stopnia wywalczyli:
Zofia Semczyszyn klasa 1B
Mikołaj Maślak klasa 2c
Gratulujemy :)
W VI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady z Matematyki "Apoloniusz" - poziom rozszerzony Paweł Kica i Mikołaj Maślak z klasy 2c zajęli pierwsze miejsce a Mikołaj Bułka i Łukasz Niemczyk z klasy 3c zajęli trzecie miejsce. Gratulujemy sukcesu zwycięzcom i opiekunom naukowym: paniom prof. Katarzynie Piórek i Jolancie Przybylskiej oraz panu prof. dr. hab. Andrzejowi Bieleckiemu.
o Złoty Indeks Politechniki Krakowskiej! Z radością informujemy, że Michał Krenich i Szymon Rudzki (podopieczni pani prof. Katarzyny Piórek) - uczniowie klasy 3c - zakwalifikowali się do 2. etapu ogólnopolskiego konkursu matematycznego. Panowie - trzymamy za Was kciuki!:)
Aleksandra Dziadzio i Paweł Niedźwiedź z klasy 3d zostali zakwalifikowani do okręgowych eliminacji 44. Olimpiady Artystycznej. Serdecznie gratulujemy zarówno uczniom, jak i panu prof. Tomaszowi Tisończykowi. Trzymamy kciuki za dalsze zmagania, a te rozpoczną się już 10 lutego w Instytucie Historii Sztuki UJ.
Z radością iformujemy o kolejnym sukcesie Mikołaja Bułki z klasy 3c. Nasz zdolny uczeń awansował do drugiego etapu 71. Olipmiady Matematycznej.
Gratulujemy Mikołajowi oraz Jego opiekunom naukowym - panu prof. dr. hab. Andrzejowi Bieleckiemu i pani prof. Katarzynie Piórek. Liczymy (!) na dalsze sukcesy.
Igor Pryga uczeń - uczeń klasy 3E - został laureatem pierwszego miejsca w plebiscycie na Sportowca Małopolski 2019 roku organizowanym przez Gazetę Krakowską. Rywalizował z takimi osobowościami jak Rafał Sonik czy Dariusz Popiela.
Do II etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH w kategorii matematyka zakwalifikowały się następujące osoby:
z klasy 2c: Szymon Badowski, Paweł Kica, Kacper Garus, Kamil Kmita, Jan Pieniążek, Jan Stopyra, Mateusz Warzecha, Jan Zakrzewski
8 stycznia 2020 zmarła Ś.P. Monika Wąs, polonistka pracująca przed kilkunastoma laty w naszej szkole. Była absolwentką filologii polskiej i teatrologii UJ. Współpracowała z „Rzeczpospolitą”, „Dziennikiem Polskim” i „Przekrojem”. W ostatnich latach wydała biografie: Dymny. Życie z diabłami i aniołami oraz Skrzynecki. Demiurg i wizjoner.
W sformułowaniu „życzyć komuś czegoś” zawiera się ten sam źródłosłów co w słowie „pożyczać” albo „użyczać” – czyli dawać coś, co się ma, a czego ten drugi bardzo potrzebuje. Stąd też tak ważne pojęcie „życzliwości”. A zatem „składając życzenia”, „użyczamy” drugiemu najcenniejszego daru – swojej „życzliwości”.