Wiadomości

Fizycy w grze nieustająco - uaktualneinie:)

Fizycy w grze nieustająco - uaktualneinie:)

Z radością informujemy, że  w zawodach okręgowych Olimpiady Fizycznej po części teoretycznej zakwalifikowali się do części doświadczalnej Mikołaj Bułka z klasy 3c i Jakub Baran z klasy 2c. Z Krakowa w tym elitarnym gronie znaleźli się jeszcze uczniowie I  i  VLO. Gratulujemy sukcesu zarówno uczniom, jak i opiekunom naukowym: prof. Jadwidze Bendo i  dr. inż. Pawłowi Janowskiemu i mgr. inż. Piotrowi Mazurowi.

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

Spotkanie Wigilijne dla Starszych i Samotnych

Spotkanie Wigilijne dla Starszych i Samotnych

           W ostatnią środę odbyło się w Liceum Spotkanie Wigilijne dla Starszych i Samotnych, w którym uczestniczyło osiemdziesiąt zaproszonych gości. Spotkanie przygotowane zostało przez uczniów, absolwentów i nauczycieli Szkoły Podstawowej i Liceum Zakonu Pijarów oraz Fundację Oświatową im. ks. Stanisława Konarskiego.

Świętujemy Niepodległą

Świętujemy Niepodległą

W dniu 12 listopada 2019 roku w holu naszego Liceum odbyła się uroczystość poświęcona przypomnieniu rocznicy odzyskania niepodległości. Sześciu uczniów klas pierwszych przedstawiło długą drogę Polaków do odbudowy własnego państwa. Przypomnieli oni próby ratowania państwa w końcu XVIII wieku i działania zbrojne Polaków w XIX wieku. Przedstawili działania wybitnych Polaków. Szczególną uwagę poświęcili artystom (sejm ustanowił 2019 rok Rokiem Stanisława Moniuszki), którzy kultywowali pamięć o niepodległej. Zwieńczeniem prezentacji było przypomnienie wydarzeń z pierwszych dni wolności w Krakowie. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem kilku pieśni patriotycznych.

44. Olimpiada Artystyczna przed nami! 3, 2, 1… Start!

44. Olimpiada Artystyczna przed nami! 3, 2, 1… Start!

 Zachęceni przez organizatorów i nieocenionych nauczycieli historii sztuki w naszej Szkole 10 grudnia uczniowie podjęli wezwanie i wystartowali w 44. Olimpiadzie Artystycznej. Eliminacje szkolne obejmowały pisanie testu a następnie opis dzieła sztuki. Mamy nadzieję, że efektem będą również dzieła rąk uczniowskich - zasługujące na awans do kolejnego etapu. Trzymamy kciuki!

Kolejna akcja krwiodawstwa za nami

Kolejna akcja krwiodawstwa za nami

We wtorek 10 grudnia odbyła się w naszej szkole kolejna akcja krwiodawstwa. Krew mogła oddać każda dorosła osoba.Tegoroczni maturzyści stanęli na wysokości zadania i pobili rekord ilości oddanej w naszej Szkole krwi. W grudniowej Wampiriadzie krew oddało 25 uczniów. Koordynatorzy z Hutniczego Klubu Krwiodawców powiedzieli wprost: W tej szkole jest wspaniała młodzież !!!  

Dobry start Olimpiady Znajomości Afryki

Dobry start Olimpiady Znajomości Afryki

Miło nam poinformować, że do etapu okręgowego Olimpiady Znajomości Afryki zakwalifikowały się dwie uczennice naszej Szkoły: Gabriela Zębala (3d) i Zuzanna Wszołek (3f).

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Akcja Paczka od św. Mikołaja

Akcja Paczka od św. Mikołaja

Tegoroczna edycja akcji Paczka od św. Mikołaja organizowana przez Fundację Oświatową im. ks. Stanisława Konarskiego dobiegła końca. Dzięki wsparciu uczniów i nauczycieli z Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów w Krakowie udało Nam się przygotować 45 paczek dla podopiecznych Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci i ich rodzeństwa. Każda z nich była wyjątkowa bo zawierała to o czym marzą dzieci i to czego potrzebują - od zabawek, maskotek, książek, poprzez maty do ćwiczeń, słoiczki z jedzeniem, ubranka, aż po pieluchy i chusteczki nawilżone.


08.12.2019 roku w Kampusie Wielickim odbyło się spotkanie Mikołajkowe dla podopiecznych Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci, w którym uczestniczyła również przedstawicielka Fundacji - Pani Beata Nosek. W trakcie tego wydarzenia nastąpiło przekazanie prezentów przez św. Mikołaja i jego pomocników. Widać było ogromną radość dzieci -  czasem na twarzach, czasem w ich gestach, a także wielkie szczęście rodziców.

Prezenty dla tych podopiecznych MHD, którzy nie mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu zostaną lub zostały przekazane przez pielęgniarki i rehabilitantów hospicjum.

Dziękujemy bardzo wszystkich darczyńcom, za przekazane prezenty oraz otwarte serca.

Sukcesy podopiecznych naszych Historyków

Sukcesy podopiecznych naszych Historyków

Przedstawiamy ostatnie sukcesy naszych uczniów w dziedzinie historii i wiedzy o społeczeństwie:

- Michał Kogut 2a i Antoni Palasz 2a awansowali do Okręgowej Olimpiady Historycznej
- Filip Szwejkowski 2b i Franciszek Hausner 3b awansowali do Okręgowej Olimpiady Wiedzy o Prawie
- Filip Szwejkowski 2b i Tadeusz Kiszka 2a awansowali do Okręgowej Olimpiady Wiedzy o Solidarności
- Andrzej Zalejski 1bp awansował do Okręgowej Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

Gratulujemy i życzymy sukcesów na dalszych etapach olimpijskich!

Pod opieką

Pod opieką

We środę 27 listopada upłynęły dokładnie czterysta dwadzieścia dwa lata od jednego z najważniejszych momentów w historii Europy – tego właśnie dnia, w roku 1597, nikomu bliżej nieznany, choć niewątpliwie charyzmatyczny ksiądz z aragońskiego Peralta del Sal, José de Calasanz, otwiera na rzymskim Zatybrzu, w zakrystii kościoła św. Doroty, dwie pierwsze klasy swej pierwszej bezpłatnej szkoły. Wiedza – ta tak naprawdę jedyna licząca się, dająca prestiż i zapewniająca społeczny awans doczesna wartość wspólna – przestaje być dobrem luksusowym, dostępnym bardzo nielicznym.

Jedyny taki Król

Ernst Kantorowicz w słynnym eseju „Dwa ciała króla” analizuje największą osobliwość średniowiecznej instytucji monarchii. Król – wywodzi znakomity historyk – jest w zasadzie nieśmiertelny; choć umiera jako biologiczny człowiek, to ma jeszcze jedno ciało, majestatyczne i widmowe jednocześnie: niezniszczalną ideę królestwa odradzającego się w każdym następcy, gwarantującą ciągłość państwa.

KAP duchowy w Warszawie

KAP duchowy w Warszawie

Grupa 12 animatorów uczestniczyła w drugiej części (duchowej) Kursu Animatora Pijarskiego w Warszawie w dniach 29.11-1.12.2019 r., który zgromadził siedemdziesiąt młodych ludzi z całej Polski. Wśród prowadzących było dwoje naszych maturzystów. Duchowy KAP to przede wszystkim doświadczenie żywego Boga w Słowie, w modlitwie oraz we wspólnocie. Pomocą do przeżywania głoszonych treści były liczne dynamiki ilustujące sprawy ducha. Uczestnicy mieli również okazję do odwiedzenia Kopca Powstania Warszawskiego usypanego z gruzów zniszczonej stolicy.