Wiadomości

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/18  w pijarskim Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży w Warszawie

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/18 w pijarskim Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży w Warszawie

10 września, już tradycyjnie, reprezentacja naszej Wspólnoty szkolnej udała się  do warszawskiego Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach. Tam miała miejsce  Inauguracja Roku Szkolnego 2017/2018.  Uroczystość zgromadziła nauczycieli, dzieci oraz młodzież ze szkół pijarskich z całej Polski.

Inauguracja roku szkolnego

4 września  zainaugurowaliśmy  rok szkolny 2017/18. Po spotkaniu w licealnym gronie w holu Szkoły cała nasza Wspólnota zebrała się na uroczystej Mszy Świętej. W tym roku, w związku z reformą,  powitaliśmy wśród nas uczniów klas pierwszych, czwartych i siódmych nowo utworzonej Szkoły Podstawowej.

Business Run

To już tradycja. Co roku na początku września reprezentacja naszego Liceum bierze udział w charytatywnym biegu  Kraków Business Run. Tegoroczny bieg pobił wszelkie rekordy – w niedzielę 3 września na starcie stanęło aż 5300 biegaczy. Pięcioosobowe sztafety przebyły trasę o dystansie 3.9 km w okolicach Wawelu i Bulwarów Wiślanych.  Na rzecz potrzebujących udało się zgromadzić  ponad 415 tys. złotych. Kwota ta zostanie przeznaczona głównie na pomoc osobom z niepełnosprawnością ruchową.

Obóz integracyjny w Murzasichlu

23 sierpnia niedaleko Zakopanego, w Murzasichlu,  rozpoczęły się rekolekcjowakacje dla uczniów klas pierwszych naszego Liceum. Jest to tradycyjny obóz integracyjny, zwany potocznie Integrą.
W obozie uczestniczyło 129. kandydatów do klas pierwszych, 16 animatorów (absolwentów oraz uczniów liceum), wychowawcy - Panie Profesor: Wioletta Kica, Agnieszka Łękawa, Katarzyna Piórek, Karolina Knapik- Bieniek, Iwona Schab oraz Pan Profesor Łukasz Wiśniowski. Duchowo naszą Integrę wspierali Ojcowie: Tomasz Abramowicz i Mariusz Rabczak.

Aktywne wakacje

W dniach 9-15 lipca w Warszawie połączona reprezentacja Gimnazjum i Liceum wzięła udział w 29. Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży.

W imprezie uczestniczyło 1360 dzieci i młodzieży z 8 krajów, którymi zajmował się kilkudziesięcioosobowy zespół organizatorów i wolontariuszy (także z naszej szkoły).

Matematyczne szczyty, czyli obóz naukowy w Koninkach

W dniach 19 - 22 czerwca 2017 r w Koninkach odbył się obóz matematyczny dla szczególnie uzdolnionych w tej materii uczniów liceum, dofinansowany przez LO Zakonu Pijarów i Akademię Górniczo-Hutniczą.
Wyjazd połączył rozrywkę, sport i, co oczywiste, intensywną naukę matematyki rozłożoną na kilkugodzinne lekcje.

Koniec (roku) na dobry początek (wakacji)

Uroczystość zakończenia roku szkolnego toczyła się zwykłym trybem. Zgodnie z wieloletnią tradycją składała się z  trzech części: wspólnej ceremonii w holu szkoły, Mszy Świętej i spotkań w klasach.

Intensywnie

Intensywny dzień zajęć 21 czerwca rozpoczęliśmy Mszą Świętą w intencji Kuby Ciołka i prof. Włodzimierza Kękusia - patronów odbywających się w tym dniu memoriałów. Po mszy część uczniów wzięła udział w zawodach pływackich rozgrywanych na basenie Korony Kraków (Memoriał im. Włodzimierza Kękusia - trenera i wieloletniego nauczyciela naszej szkoły).

Trzyosobowe reprezentacje klas, wspierane dopingiem kolegów,  rywalizowały w Zawodach Pierwszej Pomocy  im. Jakuba Ciołka. W tym roku po raz pierwszy w rywalizacji wzięli też udział uczniowie Gimnazjum. Uczniowie musieli się zmierzyć z rozlicznymi zadaniami – w parku Liceum znajdowało się wielu poszkodowanych potrzebujących pomocy. Trzeba było, między innymi, wykazać się umiejętnościami składania połamanych kończyn, wykonywania sztucznego oddychania i masażu serca.

Wszystkie drużyny spotkały się na wspólnym grillu, wspominając kończący się rok szkolny i życząc sobie udanych wakacji.

Klasa Konarskiego

23 czerwca ogłoszono oficjalne wyniki całorocznego konkursu o tytuł Klasy Konarskiego. Do punktacji (oprócz średniej ocen i frekwencji w poszczególnych klasach) wliczane są wyniki licznych szkolnych zawodów i konkursów, czytelnictwo, ocena wystroju sal itp.

W tym roku zwyciężyła klasa 2f z wynikiem 210 punktów. Gratulujemy!

Święto sztuki

Po pierwsze: jedną z rzeczy odróżniających nas od naszych czworo-, sześcio- i ośmionożnych, latających, pływających i pełzających starszych braci jest to, że jako jedyny gatunek zasiedlający trzecią planetę od Słońca uprawiamy sztukę – czyli marnujemy swój czas na tworzenie bądź wykonywanie rzeczy na pierwszy rzut oka potrzebnych tylko do tego, by się podobały (to wielki królewiecki filozof, Immanuel Kant, napisał, że piękne jest to, co się bezinteresownie podoba).

Dzień Dziecka z Fundacją Oświatową

Z okazji Dnia Dziecka 31.05. wolontariusze naszej Fundacji przygotowali dla dzieci ze świetlicy „Wesołe Małolaty” wspaniałą niespodziankę: turniej „Kocham Cię Polsko”.  2 czerwca  świętowaliśmy Dzień Dziecka po raz drugi. Tym razem zaprosiliśmy do parku przy Liceum Pijarów dzieci ze Świetlicy TPD  "Kraina Marzeń", a także z Centrum CALASANZ Olsza i Wieczysta. Ponad 60. uczestnikom dzielnie kibicowali rodzice i opiekunowie, a liczne atrakcje przygotowali uczniowie Liceum i Gimnazjum Pijarów w Krakowie.

Nauka się opłaca

Z radością informujemy, że  Magdalena Lenarska (1e), Agnieszka Kamień, Michał Magiera, Kuba Semczyszyn (3c), Krzysztof Hernik (2b) i Krzysztof Surówka (1c)  zostali stypendystami Regionalnego Programu Stypendialnego. Celem tego projektu  jest pomoc w naukowym rozwoju szczególnie uzdolnionych uczniów.  Stypendium jest przyznawane na okres roku szkolnego (z przeznaczeniem na realizację przez ucznia, pod okiem opiekuna dydaktycznego, jego indywidualnego planu rozwoju w obszarze przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych, matematyki lub przedsiębiorczości).