3 listopada 2021r. odbyły się szkolne eliminacje Olimpiady Statystycznej. W kolejnym etapie naszą Szkołę będą reprezentować uczniowie klasy 3bg - Stanisław Brzozowski, Paweł Żarnowski i Adam Jaworski.
Gratulujemy awansu do drugiego etapu i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach ze statystyką!
Tak, właśnie radość. Bo przecież początek listopada – Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – to święta najgłębszej, najmądrzejszej radości, choć jest to radość trudna, wymagająca sięgnięcia do najgłębszych pokładów chrześcijańskiej nadziei. Niemniej jednak – jest to radość. Przecież nie po to nawiedzamy groby naszych zmarłych, by pochylać się nad skrytymi w ziemi resztkami ciał; nie po to zapełniamy kościoły, by modlić się do pustki pozostałej po niegdysiejszym życiu. Czasem mówimy odruchowo, że to „święto zmarłych” – a przecież chodzi tak naprawdę o święto niezmożonego, na wieczność przemienionego życia; życia, które nie tylko się nie skończyło, ale wprost przeciwnie, osiągnęło swoją najwyższą pełnię. Napełnieni taką radością wyruszyliśmy na progu tegorocznego listopada na cmentarze, by spotkać się z tymi nauczycielami, pracownikami, absolwentami i uczniami naszego Liceum, którzy żyją naprawdę – a potem spotkaliśmy się wszyscy w kościele, by na Mszy Świętej tej naszej jedynej w swoim rodzaju chrześcijańskiej radości dać wyraz najpełniejszy.
Już kolejny raz Szymon Nowicki - uczeń klasy 3bg - reprezentował naszą Szkołę w etapie wojewódzkim Dyktanda Niepodległościowego. Udowodnił, że zasady ortografii i interpunkcji nie mają przed Nim tajemnic. Znalazł się w elitarnym gronie 19 laureatów tegorocznego dyktanda, w którym wzięło udział aż 2894 uczniów liceów, w tym 1121 z województwa małopolskiego. Dyktando organizowane jest przez Fundację "Zawsze Warto" i krakowskie Stowarzyszenie Polonistów. Tym razem finały i gala rozdania nagród odbyły się w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Laureaci mieli możliwość zwiedzenia wystaw, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.
Szymonie, jeszcze raz gratulujemy tytułu laureata!
20 października odbyła się Krakowska Licealiada w badmintona.
W zawodach wzięło udział 17 szkół. Nasze liceum reprezentowali: Jakub Madejski i Jan Zdzienicki -Wolff . Panowie wygrali mecze z drużynami XII LO, XIII LO i Zespołem Szkół Energetycznych nr 1; ulegli jedynie LO Gortata i zajęli 5-8 miejsca.
26 października był piękny, słoneczny i radosny dla naszych biegaczy dzień. Wzięli oni udział w zorganizowanych w Parku Lotników Dzielnicowych Biegach Przełajowych dziewcząt i chłopców. Na dystansie 1000m wygrał Jakub Zając z klasy 3b, zaś Beata Loch na 500 m zajęła 3. miejsce.
Serdecznie gratulujemy sukcesu sportowcom i ich opiekunowi - panu prof. Andrzejowi Pracuchowi.
Działające w naszej Szkole Warsztaty Twórczego Czytania im. Jerzego Ficowskiego – prowadzone przez pana Przemysława Rojka – miały niegdyś w zwyczaju zapraszać na spotkania różnych ludzi zajmujących się literaturą. Nie były to tradycyjne spotkania autorskie, ale emocjonujące lekcje na żywo, na których uczniowie mogli porozmawiać o konkretnych tekstach, podzielić się z autorkami i autorami swoimi interpretacjami ich utworów, zajrzeć za sekretne kulisy warsztatu twórczego. W tym roku wróciliśmy do tego zwyczaju – i od razu zrobiliśmy to z wielkim rozmachem, bo w czwartek 21 października na Warsztatach gościła jedna z najznakomitszych młodych poetek, Anna Adamowicz, laureatka prestiżowej Nagrody Szymborskiej (za wydany w 2019 roku przez Biuro Literackie tom „Animalia”). Mogliśmy się dowiedzieć, czego niesporczaki szukają w kosmosie i dlaczego słuchają przy tym muzyki sovietwave, dlaczego suczka Łajka nie przypomina Elona Muska – i wielu jeszcze innych zaskakujących rzeczy…
Z ogromną satysfakcją informujemy, że nasza biblioteka ponownie otrzymała dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (edycja 2.0). Celem programu jest promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych i zmiana wystroju bibliotecznych pomieszczeń.
Aż nie chce się wierzyć, że to wszystko udało się pomieścić w niewiele więcej niż jednej godzinie lekcyjnej! I że to wszystko tak się pięknie poskładało w jedną całość.
Serdecznie zapraszamy rodziny naszych uczniów do włączenia się w pomoc dla nauczycieli szkół pijarskich w Wenezueli. Minimalne wynagrodzenie nauczyciela w tym kraju w czerwcu br. stanowiło równowartość 3 $, a do przeżycia jednego dnia rodzina potrzebuje 7 $, dlatego Wenezuelczycy masowo opuszczają swoją ojczyznę. Poniżej kilka informacji nt. sytuacji w tym kraju. Osoby chętne mogą wesprzeć, wysyłając dowolną kwotę na konto Rady Rodziców naszej szkoły (nr konta 68 1600 1013 1847 3848 4000 0004) z dopiskiem WENEZUELA.
Właśnie te słowa, otwierające tradycyjną rotę przyrzeczenia składanego przez uczniów pierwszych klas Liceum – „świadomi powagi chwili” – stały się przewodnim motywem tego szczególnego wieczoru. Celebrujący uroczystą Mszę Świętą o. dr Mateusz Pindelski, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów, właśnie temu krótkiemu fragmentowi poświęcił dużą część swojego kazania. I dobrze, że się tak stało.
Otrzęsiny to – wbrew pozorom – sprawa poważna. Tradycja sztubackiego, kpiarskiego przyjmowania nowych studentów przez starszą żakowską brać sięga początków tej niezwykłej przygody kultury europejskiej, jaką był uniwersytet. W naszym Liceum – choć uniwersytetem nie jesteśmy – rytuał ten również miał się ongiś całkiem dobrze.
"Jak Prometyn króla Mimetyna śmiechem pokonał" - to tytuł bajki, którą Regina Opałka - uczennica klasy 3c - zdobyła awans do III i zarazem ostatniego etapu 6. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Młodzieży z inspiracji Twórczością Stanisława Lema. Jej utwór znalazł się w wąskim gronie 9 najwyżej ocenionych tekstów, które nawiązywać miały do "Bajek robotów" Lema.
Poniżej przedstawiamy sukcesy naszych uczniów: Justyny Śmietany z klasy 3b oraz Szymona Pietruszki z klasy 2b. Choć swoje pasje rozwijają poza naszą szkołą, to i tak jesteśmy dumni z wyników ich nauczania i gratulujemy rozwijanych talentów. Życzymy także wielu dalszych sukcesów!