Barwy jesieni... w chemii!

Kolejne tegoroczne wyjście klasy 3d na zajęcia laboratoryjne w ramach Patronatu Wydziału Chemii UJ nad klasą medyczną odbyło się w środę, 18 października. Można by je opisać jako odkrywanie barw, które cieszą teraz nasze oczy w parkach i ogrodach, w różnych reakcjach chemicznych.

23. SMP

W dniach 13-15 października, zgodnie z wieloletnią tradycją, w stołecznym mieście Krakowie po raz dwudziesty trzeci odbyło się Spotkanie Młodzieży Pijarskiej. Uczniowie liceów, ich duszpasterze i opiekunowie oraz mieszkańcy pijarskich parafii zjechali do krakowskiego LOZP nie tylko z całej Polski, lecz także z Czech oraz Węgier.

Bardzo szczególne świętowanie

Dzień Edukacji Narodowej (wciąż jeszcze tradycyjnie nazywany – co oczywiście cieszy – Dniem Nauczyciela) w naszej szkole, szczycącej się patronatem ks. Stanisława Konarskiego, zawsze obchodzony był wyjątkowo uroczyście jako Święto Patrona Szkoły: w końcu nie bez powodu Dzień Edukacji Narodowej wypada 14 października, to przecież tego dnia w 1773 roku Sejm Rozbiorowy powołał do życia Komisję Edukacji Narodowej, pierwsze w Europie i na świecie ministerstwo oświaty.

Otrzęsiny

Animatorzy naszej Szkoły przygotowali - jak zawsze - wspaniałą grę na otrzęsiny klas pierwszych.  Sprawiła ona, że wszyscy zmuszeni zostaliśmy, by uruchomić nasze mózgi i współpracować, dzięki czemu było nam łatwiej stawiać czoło wyzwaniom.

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

11 października 2023r. w  kościele  Przemienienia Pańskiego na  ul. Pijarskiej nasi pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie przy sercu Patrona szkoły. W tym roku przypada 250. rocznica  śmierci ks. Stanisława Konarskiego. Z tej okazji o. Prowincjał poświęcił nową aranżację niszy w prezbiterium,  w której przechowywana jest urna z sercem.

Licealiada - lekkoatletyka dziewcząt i chłopców

W dniu 28. 09. na stadionie  obok Zalewu Nowohuckiego odbyły się  zawody Licealiady - Lekka Atletyka dziewcząt. Naszą Szkołę reprezentowały: Błachut Maja, Błachut Kaja, Jewuła Julia, Machaj Wiktoria, Szlemp Oliwia, Szubert Gabriela i Tomala Zuzanna.

Dużo dymu, na szczęście - bez ognia:)

W październikowe przedpołudnie wszystko dopisało:

pogoda – mimo iż mamy jesień, było słonecznie i cieplutko;

dym teatralny – skutecznie imitował zagrożenie pożarem

i wreszcie uczniowie, którzy sprawnie przeprowadzili próbną ewakuację –  idąc jak w dym za swoimi nauczycielami:)

Razem działamy aktywnie – warsztaty za nami

Projekt „Razem działamy aktywnie!” ma na celu zwiększenie aktywności społecznej młodych ludzi poprzez organizację przestrzeni dla samorządowców, zwiększenie kompetencji uczniów, przeprowadzenie akcji społeczno – charytatywnej.

Za Nami realizacja 4 warsztatów w ramach bloku I – Młody obywatel i bloku II – W zdrowym ciele zdrowy duch.

Fotografia bez tajemnic

Uczniowie klas 1d i 2a wzięli udział w spotkaniu z krakowskim fotografem - panem  Pawłem Wodnickim, który przybył do naszej Szkoły, aby przedstawić uczniom najważniejsze zagadnienia związane ze współczesną fotografią.

Klasa medyczna w laboratorium

Przedostatnie letnie popołudnie (a zatem mówimy o czwartku, 21 września) upłynęło 13 uczniom klasy 3d pod znakiem pierwszych w tym roku zajęć laboratoryjnych na Wydziale Chemii UJ, organizowanych w ramach patronatu tejże uczelni nad klasą medyczną naszego Liceum.

Ogień i woda - fizycy na Śląsku

W ostatni piątek jako reprezentacja fizyków z naszej Szkoły (składająca się z klas 3B i 4B) udaliśmy się na wykłady do Katowic na Uniwersytet Śląski. Do stolicy Górnego Śląska przetransportowaliśmy się pociągiem zmierzającym do Gdyni Głównej, wyruszającym mniej więcej kwadrans po dziewiątej.

„Razem działamy aktywnie!”

Projekt „Razem działamy aktywnie!” rozkręca się. Samorząd Uczniowski Liceum Zakonu Pijarów w Krakowie urządził już przestrzenie dla uczniów i oczywiście nowe miejsca cieszą się dużym zainteresowaniem;) Ponadto 19 września odbyły się pierwsze warsztaty „Młody Obywatel”. W spotkaniu uczestniczyło dziewięciu niezwykle kreatywnych licealistów.