16 września klasa 4b dzięki propozycji pana prof. W. Mroszczyka pojechała do Katowic na Uniwersytet Śląski. Maturzyści mogli doświadczyć tam fizyki, jakiej nie spotykamy na co dzień na lekcjach. Widzieliśmy doświadczenia laserowe z oszukiwaniem naszego zmysłu wzroku, przypomnieliśmy sobie podstawowe prawa fizyki dotyczące ciśnienia i wyporności.
Tradycją naszego Liceum jest organizowanie (i opłacanie) obozu naukowego - nagrody dla najlepszych uczniów. W tym roku piętnastka takich najlepszych (pod opieką panów Przemysława Rojka i Michała Pacyny) udała się do Bydgoszczy.
Jest coś dziwnego w przeżywaniu pierwszego dnia września, kiedy jest się uczniem lub nauczycielem. Niby kończy się błogi czas wakacyjnego odpoczynku, niby nikt nie chce wchodzić kolejny raz w rutynę szkolnego tygodnia... A jednak po przekroczeniu murów szkoły nikt nie wygląda na zniechęconego czy przygnębionego. Wręcz przeciwniev- pierwszy września to świętowanie młodości, przyjaźni, zdolności do rozwoju...
1 września 2022...
W dniach 23-28.08 w miejscowości Rabka-Ponice uczniowie klas 1. naszego Liceum mieli szansę na... no właśnie - na co? Przede wszystkim na integrację, bo uczestniczyli w tzw. Integrze organizowanej corocznie dla przyszłych pierwszoklasistów.
Ojcowie pijarzy, animatorzy i nauczyciele postarali się, aby ten wyjazd przybliżył uczniów do siebie.
Absolwent naszego Liceum, Mateusz Hołda, obecnie pracownik Wydziału Lekarskiego UJ CM (WL UJ CM), jest pierwszym polskim naukowcem, któremu przyznano tytuł profesora tytularnego przed ukończeniem 30. roku życia. 4 lipca postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.
No to dobrnęliśmy – szczęśliwie i w jednym kawałku. Gdzie? Oczywiście – do końca roku szkolnego 2021/2022. Obiektywnie rzecz biorąc – nie był to dobry czas: zaczęliśmy go w cieniu pandemii koronawirusa i COVID-19, kończymy w cieniu strasznej wojny w Ukrainie.
Odwieczny problem polskiej szkoły: jak zorganizować ten najostatniejszy moment w roku szkolnym, kiedy oceny są już wystawione, frekwencja podliczona i rodzi się pokusa, by jeszcze o tydzień wydłużyć sobie wakacje?...
W dniach 23 – 29 maja 2022 roku 50 uczniów naszej szkoły, pod opieką p. prof. Violetty Marzec, Agnieszki Grodeckiej i Anny Lawand, wzięło udział w wyjeździe do Londynu zorganizowanym przez biuro AGABA Edu-Tur. W trakcie pobytu w stolicy Wielkiej Brytanii mieliśmy okazję zwiedzić znane muzea, takie jak: Muzeum Morskie w Greenwich, Muzeum Historii Naturalnej, Galerię Narodową czy Muzeum Wiktorii i Alberta, po których oprowadzał nas niezmordowany Graham. Oglądaliśmy Londyn zarówno z góry – z wagonika London Eye, jak i z poziomu rzeki – w trakcie wycieczki katamaranem po Tamizie. Byliśmy też w Wyndham’s Theatre na przedstawieniu ‘Życie Pi’, które zachwyciło nas holograficznymi efektami. Zwieńczeniem programu był wyjazd do Brighton i wizyta w Royal Pavilion i Brighton Aquarium oraz spacer po długim na ponad 500 metrów molo. Mieszkając u rozmaitych angielskich rodzin w trakcie całego pobytu mogliśmy podejrzeć i porozmawiać o tym, jak żyją przeciętni, średnio sytuowani londyńczycy.
Violetta Marzec
22 czerwca, po dwuletniej przerwie, odbyły się szkolne zawody pływackie. Memoriał pływacki poświęcony jest pamięci wieloletniego nauczyciela WF prof. Włodzimierza Kękusia, który kładł nacisk na umiejętność pływania uczniów naszej szkoły. W zawodach wzięło udział ponad czterdziestu zawodników i zawodniczek.
19 czerwca 2008 roku po raz pierwszy w naszej Szkole odbyły się Zawody Pierwszej Pomocy Przedmedycznej im. Jakuba Ciołka. Miały na celu sprawdzenie wiedzy i umiejętności naszych uczniów w tym zakresie, a także upamiętnienie naszego ucznia - Jakuba Ciołka, który zginął w Tatrach w czerwcu 2007 roku.
No właśnie, wakacje dopiero (równo!) za miesiąc, a my już pod koniec maja postanowiliśmy się do nich należycie przygotować. Taki – mówiąc żargonem cokolwiek imprezowym – wakacyjny biforek. Krótko mówiąc – wybraliśmy się na wycieczki klasowe. Klasy 1C, 2B, część 2C i 3A udały się do Warszawy, pozostałe postanowiły odwiedzić inną stolicę, tę Dolnego Śląska – czyli Wrocław. Zwiedzania i zabawy było co niemiara (może dlatego, że to pierwsza taka aktywność Szkoły po ponurych czasach pandemii) – czego dowodem są oczywiście zdjęcia…
Pożegnanie uczniów klas maturalnych to niby sprawa w każdej szkole ponadpodstawowej bardziej niż oczywista, rytualna, przydarzająca się co roku – a przecież zawsze jakoś tam wyjątkowa, w końcu to ważny punkt brzegowy, koniec obowiązkowej edukacji szkolnej, symboliczny krok w dorosłość… No i jakoś tam zawsze jest to mieszanina radości (wiadomo: finał zmagań z nauką, początek najdłuższych w życiu wakacji – fakt, dopiero po egzaminie maturalnym, ale bądźmy poważni, kto by się tam maturą przejmował) i smutku, nieuchronnego towarzysza wszelkich rozstań. A tegoroczne zakończenie roku szkolnego klas trzecich miało jeszcze wymiar – jak by na to nie patrzeć – historyczny: oto do egzaminu maturalnego po raz ostatni przystąpią ci, którzy ongiś byli absolwentami gimnazjów…