Wiadomości

Radość

Radość

Tak, właśnie radość. Bo przecież początek listopada – Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – to święta najgłębszej, najmądrzejszej radości, choć jest to radość  trudna, wymagająca sięgnięcia do najgłębszych pokładów chrześcijańskiej nadziei. Niemniej jednak – jest to radość. Przecież nie po to nawiedzamy groby naszych zmarłych, by pochylać się nad skrytymi w ziemi resztkami ciał; nie po to zapełniamy kościoły, by modlić się do pustki pozostałej po niegdysiejszym życiu. Czasem mówimy odruchowo, że to „święto zmarłych” – a przecież chodzi tak naprawdę o święto niezmożonego, na wieczność przemienionego życia; życia, które nie tylko się nie skończyło, ale wprost przeciwnie, osiągnęło swoją najwyższą pełnię. Napełnieni taką radością wyruszyliśmy na progu tegorocznego listopada na cmentarze, by spotkać się z tymi nauczycielami, pracownikami, absolwentami i uczniami naszego Liceum, którzy żyją naprawdę – a potem spotkaliśmy się wszyscy w kościele, by na Mszy Świętej tej naszej jedynej w swoim rodzaju chrześcijańskiej radości dać wyraz najpełniejszy.


Sukcesy naszych sportowców

Sukcesy naszych sportowców

20 października odbyła się Krakowska Licealiada w badmintona.
W zawodach wzięło udział 17 szkół. Nasze liceum reprezentowali: Jakub Madejski i Jan Zdzienicki -Wolff . Panowie wygrali mecze z drużynami XII LO, XIII LO i Zespołem Szkół Energetycznych nr 1; ulegli jedynie LO Gortata i zajęli 5-8 miejsca. 

26 października był piękny, słoneczny  i radosny dla naszych biegaczy dzień. Wzięli oni udział w zorganizowanych w  Parku Lotników Dzielnicowych Biegach Przełajowych dziewcząt i chłopców. Na dystansie 1000m wygrał Jakub Zając z klasy 3b, zaś Beata Loch na 500 m zajęła  3. miejsce.

Serdecznie gratulujemy sukcesu sportowcom i ich opiekunowi - panu prof. Andrzejowi Pracuchowi.




Spotkanie z Laureatką

Spotkanie z Laureatką

Działające w naszej Szkole Warsztaty Twórczego Czytania im. Jerzego Ficowskiego – prowadzone przez pana Przemysława Rojka – miały niegdyś w zwyczaju zapraszać na spotkania różnych ludzi zajmujących się literaturą. Nie były to tradycyjne spotkania autorskie, ale emocjonujące lekcje na żywo, na których uczniowie mogli porozmawiać o konkretnych tekstach, podzielić się z autorkami i autorami swoimi interpretacjami ich utworów, zajrzeć za sekretne kulisy warsztatu twórczego. W tym roku wróciliśmy do tego zwyczaju – i od razu zrobiliśmy to z wielkim rozmachem, bo w czwartek 21 października na Warsztatach gościła jedna z najznakomitszych młodych poetek, Anna Adamowicz, laureatka prestiżowej Nagrody Szymborskiej (za wydany w 2019 roku przez Biuro Literackie tom „Animalia”). Mogliśmy się dowiedzieć, czego niesporczaki szukają w kosmosie i dlaczego słuchają przy tym muzyki sovietwave, dlaczego suczka Łajka nie przypomina Elona Muska – i wielu jeszcze innych zaskakujących rzeczy…


Świętowanie

Świętowanie

Aż nie chce się wierzyć, że to wszystko udało się pomieścić w niewiele więcej niż jednej godzinie lekcyjnej! I że to wszystko tak się pięknie poskładało w jedną całość.

Świadomi powagi chwili…

Świadomi powagi chwili…

Właśnie te słowa, otwierające tradycyjną rotę przyrzeczenia składanego przez uczniów pierwszych klas Liceum – „świadomi powagi chwili” – stały się przewodnim motywem tego szczególnego wieczoru. Celebrujący uroczystą Mszę Świętą o. dr Mateusz Pindelski, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów, właśnie temu krótkiemu fragmentowi poświęcił dużą część swojego kazania. I dobrze, że się tak stało.


Radość z bycia uczniem

Radość z bycia uczniem

Otrzęsiny to – wbrew pozorom – sprawa poważna. Tradycja sztubackiego, kpiarskiego przyjmowania nowych studentów przez starszą żakowską brać sięga początków tej niezwykłej przygody kultury europejskiej, jaką był uniwersytet. W naszym Liceum – choć uniwersytetem nie jesteśmy – rytuał ten również miał się ongiś całkiem dobrze. 

SKTK i Beskidzie Śląskim

SKTK i Beskidzie Śląskim

Nasza wycieczka - fantastycznie zaplanowana przez pana prof. Michała Pacynę - rozpoczęła się około 6:45 w sobotę, 25 września na dworcu autobusowym w Krakowie. Po trzygodzinnej podróży i jednej przesiadce w Bielsku dotarliśmy na Przełęcz Salmopolską, gdzie rozpoczęła się nasza wędrówka. Idąc granią wśród buków i świerków, przebyliśmy szczyty takie jak: Biały Krzyż, Grabowa i Kotarz, aby następnie odbić na północ do uroczej ścieżki między krzewami w okolicy Beskidka. 


Oddajemy krew

Oddajemy krew

W czwartek 16.09.2021. odbyła się pierwsza akcja krwiodawstwa w tym roku szkolnym (mam nadzieję, że nie ostatnia...). Chętnych było więcej, ale ostatecznie krew oddało 8 osób. Oto oni:
Kacper Król 3ag
Michał Lach 3ag
Zuzanna Kudroń 3bg
Marcin Jodłowski 3bg
Adam Jaworski 3bg
Kamil Żukowski 3dg
Dominik Dorosz 3dg
Jakub Zaręba 3eg
Gratulujemy odwagi !!!

Obóz naukowy - nagroda dla najlepszych uczniów Szkoły

Obóz naukowy - nagroda dla najlepszych uczniów Szkoły

Tradycją stał się obóz naukowy, na który  Szkoła na początku roku szkolnego zaprasza 20 najlepszych uczniów tzn. tych, którzy w minionym roku szkolnym osiągnęli najlepsze wyniki w nauce. Opiekunkami w tym roku były: pani prof. Marta Grębosz i pani prof. Agnieszka Łękawa. Jak było? Najlepsze informacje u źródła:)

Wyniki egzaminów uczniów szkół pijarskich w Polsce

Wyniki egzaminów uczniów szkół pijarskich w Polsce

Przedstawiamy wyniki egzaminów ósmoklasisty oraz matur na tle województw i Polski z naszych szkół pijarskich w Bolesławcu, Elblągu, Katowicach, Krakowie, Łowiczu, Poznaniu oraz Warszawie. Gratulujemy wszystkim uczniom i nauczycielom wysokich wyników.  Cieszymy się, że szkolnictwo pijarskie wyróżnia taki poziom. Życzymy sobie, by wysokie wyniki nauczania towarzyszyły dobremu wychowaniu naszych podopiecznych.

Wyniki matury 2021

Z dumą i wielką radością przedstawiamy wyniki tegorocznej matury. Więcej  informacji tutaj. Uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, a nauczycielom dziękujemy. Wszystkim zaś życzymy dobrych wakacji!

"Na peryferiach". Ostatnie i pierwsze czuwanie.

W poniedziałek, 21 czerwca odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym czuwanie modlitewne, a zarazem pierwsze przygotowane przez grupę niedawno ustanowionych Animatorów, którzy w opinii uczestników spisali się  wzorowo.  Dziękujemy im serdecznie za zaangażowanie i prosimy o więcej w nowym  roku. Przez cały rok tematy spotkań krążyły wokół jakiegoś ewangelicznego miejsca - jezioro, góra, Samaria, dlatego to ostatnie odbyło się "na peryferiach", gdzie Jezus zadaje nam najważniejsze pytanie: Kim jestem dla ciebie?