Działające w naszej Szkole Warsztaty Twórczego Czytania im. Jerzego Ficowskiego – prowadzone przez pana Przemysława Rojka – miały niegdyś w zwyczaju zapraszać na spotkania różnych ludzi zajmujących się literaturą. Nie były to tradycyjne spotkania autorskie, ale emocjonujące lekcje na żywo, na których uczniowie mogli porozmawiać o konkretnych tekstach, podzielić się z autorkami i autorami swoimi interpretacjami ich utworów, zajrzeć za sekretne kulisy warsztatu twórczego. W tym roku wróciliśmy do tego zwyczaju – i od razu zrobiliśmy to z wielkim rozmachem, bo w czwartek 21 października na Warsztatach gościła jedna z najznakomitszych młodych poetek, Anna Adamowicz, laureatka prestiżowej Nagrody Szymborskiej (za wydany w 2019 roku przez Biuro Literackie tom „Animalia”). Mogliśmy się dowiedzieć, czego niesporczaki szukają w kosmosie i dlaczego słuchają przy tym muzyki sovietwave, dlaczego suczka Łajka nie przypomina Elona Muska – i wielu jeszcze innych zaskakujących rzeczy…
Aż nie chce się wierzyć, że to wszystko udało się pomieścić w niewiele więcej niż jednej godzinie lekcyjnej! I że to wszystko tak się pięknie poskładało w jedną całość.
Właśnie te słowa, otwierające tradycyjną rotę przyrzeczenia składanego przez uczniów pierwszych klas Liceum – „świadomi powagi chwili” – stały się przewodnim motywem tego szczególnego wieczoru. Celebrujący uroczystą Mszę Świętą o. dr Mateusz Pindelski, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów, właśnie temu krótkiemu fragmentowi poświęcił dużą część swojego kazania. I dobrze, że się tak stało.
Otrzęsiny to – wbrew pozorom – sprawa poważna. Tradycja sztubackiego, kpiarskiego przyjmowania nowych studentów przez starszą żakowską brać sięga początków tej niezwykłej przygody kultury europejskiej, jaką był uniwersytet. W naszym Liceum – choć uniwersytetem nie jesteśmy – rytuał ten również miał się ongiś całkiem dobrze.
Nasza wycieczka - fantastycznie zaplanowana przez pana prof. Michała Pacynę - rozpoczęła się około 6:45 w sobotę, 25 września na dworcu autobusowym w Krakowie. Po trzygodzinnej podróży i jednej przesiadce w Bielsku dotarliśmy na Przełęcz Salmopolską, gdzie rozpoczęła się nasza wędrówka. Idąc granią wśród buków i świerków, przebyliśmy szczyty takie jak: Biały Krzyż, Grabowa i Kotarz, aby następnie odbić na północ do uroczej ścieżki między krzewami w okolicy Beskidka.
W czwartek 16.09.2021. odbyła się pierwsza akcja krwiodawstwa w tym roku szkolnym (mam nadzieję, że nie ostatnia...). Chętnych było więcej, ale ostatecznie krew oddało 8 osób. Oto oni:
Kacper Król 3ag
Michał Lach 3ag
Zuzanna Kudroń 3bg
Marcin Jodłowski 3bg
Adam Jaworski 3bg
Kamil Żukowski 3dg
Dominik Dorosz 3dg
Jakub Zaręba 3eg
Gratulujemy odwagi !!!
Tradycją stał się obóz naukowy, na który Szkoła na początku roku szkolnego zaprasza 20 najlepszych uczniów tzn. tych, którzy w minionym roku szkolnym osiągnęli najlepsze wyniki w nauce. Opiekunkami w tym roku były: pani prof. Marta Grębosz i pani prof. Agnieszka Łękawa. Jak było? Najlepsze informacje u źródła:)
Przedstawiamy wyniki egzaminów ósmoklasisty oraz matur na tle województw i Polski z naszych szkół pijarskich w Bolesławcu, Elblągu, Katowicach, Krakowie, Łowiczu, Poznaniu oraz Warszawie. Gratulujemy wszystkim uczniom i nauczycielom wysokich wyników. Cieszymy się, że szkolnictwo pijarskie wyróżnia taki poziom. Życzymy sobie, by wysokie wyniki nauczania towarzyszyły dobremu wychowaniu naszych podopiecznych.
Z dumą i wielką radością przedstawiamy wyniki tegorocznej matury. Więcej informacji tutaj. Uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, a nauczycielom dziękujemy. Wszystkim zaś życzymy dobrych wakacji!
W poniedziałek, 21 czerwca odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym czuwanie modlitewne, a zarazem pierwsze przygotowane przez grupę niedawno ustanowionych Animatorów, którzy w opinii uczestników spisali się wzorowo. Dziękujemy im serdecznie za zaangażowanie i prosimy o więcej w nowym roku. Przez cały rok tematy spotkań krążyły wokół jakiegoś ewangelicznego miejsca - jezioro, góra, Samaria, dlatego to ostatnie odbyło się "na peryferiach", gdzie Jezus zadaje nam najważniejsze pytanie: Kim jestem dla ciebie?
Martynie Jędrys - uczennicy klasy 2c gratulujemy zdobycia I miejsca w konkursie na najlepszą okładkę Mądrej Książki Roku 2020. Martyna udowodniła nam, że nawet trudny pandemiczny czas można twórczo wykorzystać!
Praca okazała się bezkonkurencyjna w dużej rywalizacji kilkudziesięciu projektów nadesłanych z całej Małopolski. Konkurs organizowany jest od kilku lat przez Uniwersytet Jagielloński przy współudziale wielu instytucji.
Za nami Dzień Otwarty 2021 w tradycyjnej formie spotkań i rozmów. Wszyscy do nich bardzo tęskniliśmy, więc zachowując wszystkie zasady dystansu czasów pandemicznych, mieliśmy okazję do zaprezentowania licznym Gościom historii, teraźniejszości i planów na przyszłość naszej Szkoły.