Wiadomości

Jedyny taki Król

Ernst Kantorowicz w słynnym eseju „Dwa ciała króla” analizuje największą osobliwość średniowiecznej instytucji monarchii. Król – wywodzi znakomity historyk – jest w zasadzie nieśmiertelny; choć umiera jako biologiczny człowiek, to ma jeszcze jedno ciało, majestatyczne i widmowe jednocześnie: niezniszczalną ideę królestwa odradzającego się w każdym następcy, gwarantującą ciągłość państwa.

KAP duchowy w Warszawie

KAP duchowy w Warszawie

Grupa 12 animatorów uczestniczyła w drugiej części (duchowej) Kursu Animatora Pijarskiego w Warszawie w dniach 29.11-1.12.2019 r., który zgromadził siedemdziesiąt młodych ludzi z całej Polski. Wśród prowadzących było dwoje naszych maturzystów. Duchowy KAP to przede wszystkim doświadczenie żywego Boga w Słowie, w modlitwie oraz we wspólnocie. Pomocą do przeżywania głoszonych treści były liczne dynamiki ilustujące sprawy ducha. Uczestnicy mieli również okazję do odwiedzenia Kopca Powstania Warszawskiego usypanego z gruzów zniszczonej stolicy.

"Daj mi pić" - czuwanie dla uczniów i absolwentów.

Kolejne czuwanie, które odbyło się w niedzielę 24 listopada poprowadził o. Tomasz Abramowicz. Tym razem było o naszych pragnieniach, z którymi poszliśmy na Adorację Pana Jezusa, a po niej agapa, naturalnie nie mogło się obyć bez czegoś do picia - herbaty i kakao. Następnie młodzież spotkała się w małych grupach na dzieleniu się wiarą.

Plakaty z sentencjami św. Józefa Kalasancjusza

Plakaty z sentencjami św. Józefa Kalasancjusza

Na kilka dni przed świętem opieki św. Józefa Kalasancjusza na holu szkoły pojawiły się plakaty z sentencjami Świętego przygotowane przez poszczególne klasy.

Otrzęsiny

Otrzęsiny

10 października w naszej Szkole odbyły się otrzęsiny dla klas pierwszych. Impreza trwała od 17:00 do 21:00. Na uczestników czekały atrakcje takie jak gra obejmująca całą szkołę, dzięki której nowi uczniowie mogli lepiej poznać sale, w których nie mają na co dzień lekcji.

Matura 2019 i wskaźnik EWD

Matura 2019 i wskaźnik EWD

Opublikowano właśnie najnowsze wskaźniki przyrostu wiedzy uczniów w szkołach średnich (tzw. wskaźnik EWD). Wskaźnik  pozwala ocenić efektywność kształcenia danej szkoły.
W zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych nasze Liceum uplasowało się na drugim miejscu w Krakowie po V LO.

Więcej informacji- na stronie Dziennika Polskiego

Dobry start Olimpiady Statystycznej

Dobry start Olimpiady Statystycznej

7 listopada odbył się szkolny etap olimpiady statystycznej i do kolejnego etapu awansowali:
- Andrzej Kmiecik 2c
- Jakub Rynkiewicz 3c
- Paweł Kica 2c.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach olimpijskich!

Wyjazd na groby zmarłych nauczycieli i absolwentów

Wyjazd na groby zmarłych nauczycieli i absolwentów

W dniu 31 października 2019 roku reprezentanci klas naszego Liceum wraz z Panią Anną Hawleną-Drożdżak i Panem Januszem Podwiką oraz Ojcem Józefem Tarnawskim wybrali się na krakowskie cmentarze, by modlitwą i zapaleniem symbolicznego światła uczcić pamięć zmarłych, którzy związani byli z naszą Szkołą.
Na Cmentarzu na Pasterniku w Bronowicach wspominaliśmy prof. Krystynę Płachtę, później udaliśmy się na Cmentarz w Batowicach na grób absolwentki naszej Szkoły - Weroniki Pihut. Następnie na Cmentarzu Rakowickim modliliśmy się nad grobem Ojców Pijarów, Siostry Pijarki Małgorzaty Słomianej i  prof. Włodzimierza Kękusia.
Wyjazd ten wpisany jest w coroczną tradycję naszej Szkoły. Jest to wspomnienie, oddanie hołdu i pamięci tym, którzy już od nas odeszli. Był to dla nas czas modlitwy, zadumy i refleksji nad przemijaniem.

Wiktoria Studzińska

 

Razem z prawdziwie żywymi

Razem z prawdziwie żywymi

Być może nasza ludzka kultura wcale nie zaczyna się od wynalezienia pierwszych narzędzi albo od okiełznania ognia; może jej początkiem jest chwila, gdy człowiek – zamiast pozostawiać swych zmarłych na pastwę dzikich zwierząt i bujnych roślin – zaczął budować grobowce. Bo jeśli coś wyróżnia nas spośród świata zwierzęcego, to świadomość, że jesteśmy istotami przemijalnymi – ale również coś ważniejszego: intuicja, że śmierć nie jest końcem, lecz przejściem, że życie się tylko zmienia, że jest ono niezmożone, i że ostatecznie – jak pisał angielski poeta Dylana Thomas – to „śmierć utraci swoją władzę”.

 

Dobre zawody

Dobre zawody

Ostatnia niedziela października to – licząc nieco inaczej – ostatnia niedziela drugiego miesiąca roku szkolnego. Albo – druga ostatnia niedziela miesiąca w roku szkolnym. Jakby nie liczyć i nie nazywać – to po prostu czas kolejnej już Mszy Świętej dla uczniów, nauczycieli, absolwentów i pracowników (wraz z rodzinami) obu naszych Szkół.

W Beskidzie Niskim z SKTK

W Beskidzie Niskim z SKTK

W słonecznym październikowy weekend SKTK tradycyjnie wybrało się w Beskid Niski, aby zanurzyć się najpiękniejsze jesienne krajobrazy. Tym razem nasze drogi wiodły zdecydowanie dalej od Krakowa niż to bywało dotąd. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Łękach Dukielskich, skąd przez skąpane w morzu opadłych liści ścieżki dotarliśmy na szczyt góry Franków . Miejsce to znane jest z rozległej panoramy na Beskid Dukielski, rozciągającej się spod pomnika upamiętniającego tzw. bitwę dukielską...

Mikołaj Bułka znów na olimpijskim szlaku!

Mikołaj Bułka znów na olimpijskim szlaku!

Z dumą informujemy, że Mikołaj Bułka zakwalifikował się do zawodów okręgowych 46. Olimpiady Wiedzy Technicznej. Życzymy wytrwałości w zmaganiach olimpijskich!