Kolejny sukces fizyków

Do drugiego etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z fizyki awansowali aż czterej uczniowie naszej Szkoły. W tym zacnym gronie zneleźli się: Jakub Baran 2c, Mikołaj Bułka, Stanisław Mościcki i Michał Broda z 3c. Gratulujemy zarówno uczniom, jak i opiekunom naukowym: pani prof. Jadwidze Bendo oraz dr.inż. Pawłowi Janowskiemu i mgr. inż. Piotrowi Mazurowi. Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

Spacer po Kazimierzu

8 grudnia wybraliśmy się na spacer po Kazimierzu – dzielnicy Krakowa, która skrywa niejedną tajemniczą historię. Miejscem zbiórki był kazimierski koniec dobrze wszystkim znanej kładki o. Bernatka, rozciągającej się nad dawną granicą austriacką.

Fizycy w grze nieustająco - uaktualneinie:)

Z radością informujemy, że  w zawodach okręgowych Olimpiady Fizycznej po części teoretycznej zakwalifikowali się do części doświadczalnej Mikołaj Bułka z klasy 3c i Jakub Baran z klasy 2c. Z Krakowa w tym elitarnym gronie znaleźli się jeszcze uczniowie I  i  VLO. Gratulujemy sukcesu zarówno uczniom, jak i opiekunom naukowym: prof. Jadwidze Bendo i  dr. inż. Pawłowi Janowskiemu i mgr. inż. Piotrowi Mazurowi.

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

Spotkanie Wigilijne dla Starszych i Samotnych

W ostatnią środę odbyło się w Liceum Spotkanie Wigilijne dla Starszych i Samotnych, w którym uczestniczyło osiemdziesiąt zaproszonych gości. Spotkanie przygotowane zostało przez uczniów, absolwentów i nauczycieli Szkoły Podstawowej i Liceum Zakonu Pijarów oraz Fundację Oświatową im. ks. Stanisława Konarskiego.

Świętujemy Niepodległą

W dniu 12 listopada 2019 roku w holu naszego Liceum odbyła się uroczystość poświęcona przypomnieniu rocznicy odzyskania niepodległości. Sześciu uczniów klas pierwszych przedstawiło długą drogę Polaków do odbudowy własnego państwa. Przypomnieli oni próby ratowania państwa w końcu XVIII wieku i działania zbrojne Polaków w XIX wieku. Przedstawili działania wybitnych Polaków. Szczególną uwagę poświęcili artystom (sejm ustanowił 2019 rok Rokiem Stanisława Moniuszki), którzy kultywowali pamięć o niepodległej. Zwieńczeniem prezentacji było przypomnienie wydarzeń z pierwszych dni wolności w Krakowie. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem kilku pieśni patriotycznych.

44. Olimpiada Artystyczna przed nami! 3, 2, 1… Start!

Zachęceni przez organizatorów i nieocenionych nauczycieli historii sztuki w naszej Szkole 10 grudnia uczniowie podjęli wezwanie i wystartowali w 44. Olimpiadzie Artystycznej. Eliminacje szkolne obejmowały pisanie testu a następnie opis dzieła sztuki. Mamy nadzieję, że efektem będą również dzieła rąk uczniowskich - zasługujące na awans do kolejnego etapu. Trzymamy kciuki!

Kolejna akcja krwiodawstwa za nami

We wtorek 10 grudnia odbyła się w naszej szkole kolejna akcja krwiodawstwa. Krew mogła oddać każda dorosła osoba.Tegoroczni maturzyści stanęli na wysokości zadania i pobili rekord ilości oddanej w naszej Szkole krwi. W grudniowej Wampiriadzie krew oddało 25 uczniów. Koordynatorzy z Hutniczego Klubu Krwiodawców powiedzieli wprost: W tej szkole jest wspaniała młodzież !!!

Dobry start Olimpiady Znajomości Afryki

Miło nam poinformować, że do etapu okręgowego Olimpiady Znajomości Afryki zakwalifikowały się dwie uczennice naszej Szkoły: Gabriela Zębala (3d) i Zuzanna Wszołek (3f).

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Akcja Paczka od św. Mikołaja

Tegoroczna edycja akcji Paczka od św. Mikołaja organizowana przez Fundację Oświatową im. ks. Stanisława Konarskiego dobiegła końca. Dzięki wsparciu uczniów i nauczycieli z Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów w Krakowie udało Nam się przygotować 45 paczek dla podopiecznych Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci i ich rodzeństwa. Każda z nich była wyjątkowa bo zawierała to o czym marzą dzieci i to czego potrzebują - od zabawek, maskotek, książek, poprzez maty do ćwiczeń, słoiczki z jedzeniem, ubranka, aż po pieluchy i chusteczki nawilżone.

08.12.2019 roku w Kampusie Wielickim odbyło się spotkanie Mikołajkowe dla podopiecznych Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci, w którym uczestniczyła również przedstawicielka Fundacji - Pani Beata Nosek. W trakcie tego wydarzenia nastąpiło przekazanie prezentów przez św. Mikołaja i jego pomocników. Widać było ogromną radość dzieci -  czasem na twarzach, czasem w ich gestach, a także wielkie szczęście rodziców.

Prezenty dla tych podopiecznych MHD, którzy nie mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu zostaną lub zostały przekazane przez pielęgniarki i rehabilitantów hospicjum.

Dziękujemy bardzo wszystkich darczyńcom, za przekazane prezenty oraz otwarte serca.

Sukcesy podopiecznych naszych Historyków

Przedstawiamy ostatnie sukcesy naszych uczniów w dziedzinie historii i wiedzy o społeczeństwie:

- Michał Kogut 2a i Antoni Palasz 2a awansowali do Okręgowej Olimpiady Historycznej
- Filip Szwejkowski 2b i Franciszek Hausner 3b awansowali do Okręgowej Olimpiady Wiedzy o Prawie
- Filip Szwejkowski 2b i Tadeusz Kiszka 2a awansowali do Okręgowej Olimpiady Wiedzy o Solidarności
- Andrzej Zalejski 1bp awansował do Okręgowej Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

Gratulujemy i życzymy sukcesów na dalszych etapach olimpijskich!

Pod opieką

We środę 27 listopada upłynęły dokładnie czterysta dwadzieścia dwa lata od jednego z najważniejszych momentów w historii Europy – tego właśnie dnia, w roku 1597, nikomu bliżej nieznany, choć niewątpliwie charyzmatyczny ksiądz z aragońskiego Peralta del Sal, José de Calasanz, otwiera na rzymskim Zatybrzu, w zakrystii kościoła św. Doroty, dwie pierwsze klasy swej pierwszej bezpłatnej szkoły. Wiedza – ta tak naprawdę jedyna licząca się, dająca prestiż i zapewniająca społeczny awans doczesna wartość wspólna – przestaje być dobrem luksusowym, dostępnym bardzo nielicznym.