Wiadomości

Stypendia dla Anny Ciećkiewicz i Mikołaja Bułki

Stypendia dla Anny Ciećkiewicz i Mikołaja Bułki

Z ogromną radością donosimy, że Anna Ciećkiewicz z klasy 3e została stypendystką  Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2019/2020, zaś  Mikołaj Bułka z klasy 3c stypendystą Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2018/2019. Naszym stypendystom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sucesów naukowych!

„Tajemnice Sowińca”- poznaj swój... Kraków z SKTK - odsłona 2.

„Tajemnice Sowińca”- poznaj swój... Kraków z SKTK - odsłona 2.

W ramach kolejnego już wyjścia Szkolnego Kółka Turystyczno-Krajoznawczego byliśmy na długim spacerze po VII dzielnicy Krakowa (Zwierzyńcu).

Rozpoczęliśmy od podejścia pod jeden z nowszych obiektów Twierdzy Kraków (tradytor szańca IS-III-2). Miejsce, w którym byliśmy, stanowiło idealny punkt strzelniczy, ponieważ widać stamtąd bardzo dobrze dolinę Rudawy, a od strony Rudawy w ogóle nie widać tego szańca.

Klub Wypiańskiego

Klub Wypiańskiego

Ten rok szkolny dla wielu uczniów naszego Liceum będzie na pewno kojarzył się z teatrem, Juliuszem Słowackim, Stanisławem Wyspiańskim i Franzem Kafką. Wszystko to za sprawą zaangażowania w Klub Wyspiańskiego- projekt Teatru Słowackiego dla uczniów najlepszych krakowskich liceów. Opiekę nad tym artystycznym przedsięwzięciem w naszej Szkole sprawuje p. Karolina Knapik-Bieniek.

Z wizytą w Barcelonie

Z wizytą w Barcelonie

W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła miała okazję wziąć udział w wymianie ze szkołą pijarską w Barcelonie - Escola Pia Balmes. Jedenaścioro naszych uczniów z klas pierwszych, pod opieką Ojca Dyrektora Sławomira Dziadkiewicza i pani Anny Lawand, wybrało się do Barcelony 12 października. Na lotnisku przywitały nas rodziny naszych katalońskich kolegów i koleżanek, którzy zabrali nas do swoich domów. W weekend wybraliśmy się z nimi do wesołego miasteczka na wzgórzu Tibidabo, natomiast od poniedziałku braliśmy udział w zajęciach zorganizowanych przez szkołę. Zwiedziliśmy najważniejsze miejsca w Barcelonie, wśród nich zanalazły się: Sagrada Familia, Szpital de Sant Pau, spacer ulicą La Rambla, Muzeum Nauki oraz Morskie. Organizatorzy zabrali nas również na krótką wycieczkę statkiem. We środę spędziliśmy czas na plaży, gdzie odbył się dzień sportu i mieliśmy okazję spędzić miło czas na zabawach sportowych. Nasi uczniowie i ich katalońscy koledzy bardzo się zaprzyjaźnili, co było  widać po smutnych twarzach i łzach na lotnisku 19 października, kiedy trzeba było się pożegnać. Już z niecierpliwością czekamy na ich wizytę pod koniec marca!

Patron, Komisja, nauczyciele

Patron, Komisja, nauczyciele

14 października to dzień w polskich szkołach wyjątkowy – przypominamy wówczas wielkie dzieło Komisji Edukacji Narodowej, jeden z najświetniejszych momentów wieku oświecenia, pierwsze w Europie ministerstwo oświaty, którego zasług dla narodowej edukacji nie sposób wprost przecenić.

Ale dla naszego Liceum dzień ten ma wymiar szczególny, bo wiąże się z datą upamiętniającą ks. Stanisława Konarskiego, patrona naszej Szkoły, znakomitego pijara, bez inspiracji i ciężkiej pracy którego Komisja Edukacji Narodowej być może w ogóle by nie powstała.

Jak w rodzinie

Jak w rodzinie

W niedzielę 29 września otwarliśmy – jak co roku – sezon bardzo specjalnych Mszy Świętych. Odbywają się one (z zasady, choć są wyjątki) w każdą ostatnią niedzielę miesiąca o godzinie 10:30 w sali gimnastycznej pijarskiej Podstawówki. Kiedyś nazywaliśmy te Msze wspólnotowymi, ale słowo „wspólnota” – choć oczywiście zacne i dostojne – nie do końca pasowało do radosnego, spontanicznego charakteru tych Eucharystii. Dlatego dziś mówimy po prostu o Mszach rodzinnych – i o to w nich chodzi: by nauczyciele i uczniowie obu naszych Szkół po prostu się spotkali, nie tylko z Chrystusem, ale też ze sobą (choćby podczas następującej po Mszy agapie). 

Poznaj swój... Kraków z SKTK:)

Poznaj swój... Kraków z SKTK:)

Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze rozpoczęło nowy cykl spacerów po Krakowie. Tym razem propozycja ta kierowana jest głównie do klas pierwszych jako jedna z opcji warsztatów. Niemniej jednak zachęcamy do udziału w spacerach również uczniów klas starszych!

Na dobry początek poznaliśmy młodszą siostrę Krakowa – Nową Hutę.
„Miasto-Gigant” zaplanowano jako przestrzeń idealną, której rytm życia wyznaczać miały szerokie aleje i zamknięte obszary samowystarczalnych osiedli. 

 

VI Święto Laikatu Pijarskiego

VI Święto Laikatu Pijarskiego

W dniach 4-6 października 2019 roku w Licheniu odbyło się VI Święto Laikatu Pijarskiego, czyli spotkanie świeckich współpracowników pijarskich. Takie spotkania odbywają się co 2 lata. W tegorocznym wzięło udział ponad 100 osób z Bolesławca, Bolszewa, Krakowa, Katowic, Rzeszowa, Warszawy, Elbląga i Poznania.

Z ortografią za pan brat

Z ortografią za pan brat

Cieszymy się i chwalimy, że do etapu wojewódzkiego VII Dyktanda Niepodległościowego zakwalifikowały się trzy uczennice naszej Szkoły. W tym zacnym gronie znalazły się Marta Szymanek i Paulina Zięba - uczennice klas III (b i c) oraz Julia Różańska - uczennica klasy 1cp. Gratulujemy i trzymamy kciuki! Już 28 pażdziernika ciąg dalszy zmagań mistrzów ortografii:)

Pierwsza akcja krwiodawstwa w tym roku szkolnym

Pierwsza akcja krwiodawstwa w tym roku szkolnym

W czwartek 10 października odbyła się w naszej szkole pierwsza w tym roku akcja krwiodawstwa. Pełnoletni uczniowie tłumnie zjawili się pod salą nr 6 (w sumie zarejestrowano 36 osób), jednak nieubłagana pani doktor do oddania krwi dopuściła tylko dwunastu ... Gratulujemy tym, któym udało się zakwalifikować do tego szlachetnego czynu :)  Uczniom, którym z przyczyn zdrowotnych teraz odmówionu udziału w akcji tżyczymy zdrowia i  zapraszamy w grudniu - wtedy na pewno się uda :)

Spotkanie Młodzieży Pijarskiej 2019

Spotkanie Młodzieży Pijarskiej 2019

 Nasza szkoła, ani jej uczniowie nie odpoczywają nawet w weekendy. W dniach 11-14.10 odbyło się już 19. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej pod hasłem "On żyje, żyj i Ty!" z udziałem licznej grupy uczestników, animatorów i wolontariuszy z pijarskiego liceum w Krakowie, w sumie prawie sto osób.

Mikołaj Bułka stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci

Mikołaj Bułka stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci

Z radością informujemy, że uczeń klasy 3c Mikołaj Bułka został podopiecznym Krajowego Fundusz na rzecz Dzieci.