W miniony czwartek (21.03.2024) wybraliśmy się pod opieką pani prof. Anny Lawand na Uniwersytet Ekonomiczny, aby jako uczniowie klasy o profilu ekonomiczno - prawnym jeszcze wnikliwiej niż w szkole poznać zasady działania inflacji.
Czas rekolekcji winien być czasem szczególnego przemyślenia wiary nie tylko dla uczniowskiej, ale też dla nauczycielskiej części naszej wspólnoty. Co prawda grono pedagogiczne nie ma trzydniowych rekolekcji, owego „ponownego zbierania”, o którym była mowa w tej kronice niedawno (warto przypomnieć, że dla pijarskich nauczycieli przeznaczona jest za to bogata oferta intensywnych, tygodniowych spotkań rekolekcyjnych w wakacje), ale tradycyjnie już spotyka się ono na adwentowych i wielkopostnych dniach skupienia.
Z żalem zawiadamiamy, że zmarła pani mgr Barbara Garbacz, związana przez wiele lat z naszym liceum, gdzie prowadziła szkolną kawiarnię.
Uczniowie z lat 90. XX wieku oraz początku XXI i nauczyciele - najdłużej związani ze szkołą pijarską - zapamiętali Ją jako osobę życzliwą, pełną serdeczności, wielkiej kultury i ciepła.
18 marca klasa 4d gościła na swojej lekcji wychowawczej pana dr. hab. Wojciecha Solarza - pracownika Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk.
Było to bardzo ciekawe spotkanie, podczas którego młodzi pasjonaci biologii zobaczyli, jak wiele radości może sprawiać praca w zawodzie przyrodnika.
Nasi duszpasterze zawsze podkreślają, że obchodzony corocznie w Liceum czas rekolekcji wielkopostnych to najważniejszy w każdym roku szkolnym moment pracy formacyjnej. Czemu jest on jednak tak ważny? Odpowiedzią na to – może tylko częściową, ale jednak szczególnie chyba celną – jest to, co kryje się w samej łacińskiej etymologii słowa „rekolekcje”.
W środę - 13 marca - odbyła się w szkole akcja krwiodawstwa. Zgłosiło się 16 uczniów, ale tylko siedmiu z nich zostało dopuszczonych przez lekarza do oddawania krwi. Dziękujemy. Gratulujemy odwagi. Mamy nadzieję, że to Wasze pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie z krwiodawstwem.
Z ogromną radością informujemy, że do etapu okręgowego XIX Olimpiady Przedsiębiorczości przeszła Magdalena Brzóska (kl. 3a). Gratulujemy i trzymamy kciuki za sukces w kolejnych zmaganiach.
Dlaczego tonik Schweppes świeci w ciemności?
Co kryje się tak naprawdę za czarnym wydrukiem?
Jak sprawić, by kwas cytrynowy pokazał nam swoje krystaliczne oblicze?
Tym razem wszystko miało być prostsze; znane miejsce, znani prowadzący i już wiadomo, że fizyka po angielsku jakby łatwiejsza. Po raz kolejny uczniowie klasy 3b mieli okazję zmierzyć się fizyką doświadczalną. Tym razem badaliśmy, jak bardzo „lepki” jest olej i czy temperatura wpływa na przepływ prądu elektrycznego. Pomiary zrobione, opracowania wyników się robią. Mamy tylko nadzieję, że wyniki i wnioski nie będą za bardzo odbiegać od tych oczekiwanych.
10 stycznia 2024 roku, jako uczniowie klas matematycznych (klas 2-4), uczestniczyliśmy w wykładzie prowadzonym przez absolwenta naszej Szkoły, inżyniera lotnictwa – pana Karola Zawiszę. Wykład dotyczył przyrządów pomiarowych wykorzystywanych na statkach powietrznych.
Nasze liceum uczestniczy w Programie Wsparcia Samorządów Uczniowskich #SU-w-ak („Samorząd Uczniowski w Akcji”), finansowanym z środków Gminy Miejskiej Kraków, którego operatorem jest Fundacja Oświatowa im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie.
Z radością informujemy, że sześcioro uczniów z klasy 4B zostało zakwalifikowanych do prestiżowego drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki i czworo z fizyki ( dwóch z klasy 4B i po jednym z 2C i 3B) do drugiego etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z fizyki. To wyjątkowe osiągnięcie świadczy o ich wysokich umiejętnościach oraz pasji do nauk ścisłych.