Wyjazd naukowo-turystyczny do CERN-u i Szwajcarii

Wrześniowy tydzień grupa naszych uczniów spędziła na wyjeżdzie naukowo-turystycznym w Szwajcarii. W bogatym programie zwiedzania była Lozanna, okolice Genewy, ośrodek badań jądrowych CERN-u.

Stypendysta Prezesa Rady Ministrów

Kuratorium Oświaty w Krakowie opublikowało  listę  uczniów, którzy otrzymali w roku szkolnym 2016/2017 stypendia Prezesa Rady Ministrów  dla mlodzieży szczególnie uzdolnionej. Miło nam poinformować, że znalazł się na niej  Krzysztof Hernik z klasy 2b.

Serdecznie gratulujemy!

Naukowcy w Toruniu

Już po raz czwarty wybitni uczniowie, czyli tacy ze średnią co najmniej 5,0 za ubiegły rok,   wyjechali pod opieką p. Marty Grębosz, p. Przemysława Rojka i o. Mateusza Pindelskiego SP na  jesienny obóz naukowy. Koszty wyjazdu pokrywa  Polska Kuria Prowincjalna Zakonu Pijarów. Tym razem obozowicze wyjechali do Torunia.

Otrzymaliśmy pierwsze (mocno zaskakujące) relacje. Codziennie nadchodzą nowe.

Poza horyzonty

Wakacje dobiegły końca. Wracamy do szkoły, do pracy, do szkolnych obowiązków. Na starcie roku szkolnego, 4 września, w Krakowie  wystartował charytatywny bieg Business Run 2016. Reprezentacja Liceum biegła  po raz drugi, wspierając fundację Jaśka Meli "Poza Horyzonty". W tym roku dołączyła też drużyna z Gimnazjum. Do pokonania było 5 pętli o długości 4 kilometrów wokół Starego Miasta (łącznie prawie 20 kilometrów). W imprezie wzięło udział 5000 uczestników.

Uroczysta inauguracja roku szkolnego w Warszawie

Jak co roku, w pierwszą niedzielę września, delegacja naszej Wspólnoty szkolnej wzięła udział w Inauguracji roku szkolnego w pijarskim sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach. Uroczystość zgromadziła nauczycieli, dzieci oraz młodzież ze szkół pijarskich z całej Polski. Obecny był także o. Prowincjał Józef Matras.

Liturgię Eucharystii uświetnił chór naszej Szkoły pod kierunkiem Pana Ryszarda Źróbka.

Na dobry początek

Dokładnie 1 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Uroczystość, zgodnie z wieloletnią tradycją, rozpoczęła się wspólną ceremonią w holu szkoły. Następnie uczniowie spotkali się w swoich klasach z wychowawcami. Oczywistym zwieńczeniem tego szczególnego dnia była uroczysta Msza Święta w kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej, gdzie wspólnota obu naszych Szkół (Gimnazjum i Liceum) powierzyła Bogu rozpoczynający się rok szkolny.

Poznajmy się

W dniach 23-28 sierpnia w  Murzasichlu koło Zakopanego odbywały się rekolekcjowakacje. Jest to tradycyjny obóz integracyjny dla kandydatów do  naszego Liceum. W obozie uczestniczyło 102 uczniów, wychowawcy pierwszych klas- Państwo Profesorowie: Katarzyna Duda-Kaptur, Marta Grębosz, Agnieszka Grodecka, Elżbieta Rożek, Paweł Pazurkiewicz i Janusz Podwika, a także Pani Pedagog Kinga Karcz i Ojcowie: Tomasz Abramowicz i Mariusz Siódmiak. Całość wspierali animatorzy - absolwenci i uczniowie naszej szkoły.

Ewaluacja zewnętrzna w Liceum

Raport z przeprowadonej na przełomie maja i czerwca ewaluacji zewnętrznej jest dostępny tutaj dla wszystkich zainteresowanych.

Gorąca końcówka

Zaczynanie wpisów do kroniki uwagami o pogodzie może się wydawać cokolwiek obciachowe, ale nie ma co ukrywać – to właśnie prawdziwie kanikularna aura zdeterminowała tegoroczne zakończenie roku szkolnego. Od samego początku do ostatniego wręczonego świadectwa towarzyszył nam upał, zaduch i – nie oszukujmy się – jedno marzenie: by jak najprędzej pozbyć się galowych przyodziewków i rozpocząć czas wolny, wolny również od obowiązku noszenia garniturów i eleganckich sukienek.

Matematycy w Koninkach

W dniach 19-23.06. odbył się  obóz matematyczny w Koninkach, zorganizowany w ramach umowy patronatu z Wydziałem Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH.  Obóz był dofinansowany przez LO Zakonu Pijarów i Akademię Górniczo-Hutniczą.

Rewizyta

W ostatnim tygodniu roku szkolnego odbyła się rewizyta grupy niemieckiej młodzieży (14 dziewcząt) z naszej partnerskiej szkoły Ch. Probst Gymnasium Gilching w Bawarii.
Goście mieszkali u polskich rodzin, poznawali naszą szkołę, Kraków i jego zabytki oraz okolicę.

Pierwsza pomoc

Zdiagnozować, zabezpieczyć miejsce wypadku i udzielić pierwszej pomocy. Potrafimy?

22 czerwca odbyły się VIII Zawody Pierwszej Pomocy Przedmedycznej im Jakuba Ciołka.

Rywalizacja zespołów ratowniczych rozgrywała się w szkolnym parku. Startowało 12 reprezentacji klas, drużyna nauczycieli i gościnnie drużyna uczniów z Niemiec.