Wiadomości

Inauguracja Kalsantyńskiego Roku Jubileuszowego

Inauguracja Kalsantyńskiego Roku Jubileuszowego

Wspólnota pijarska rozpoczyna świętowanie Kalasantyńskiego Roku Jubileuszowego związanego z rocznicą 400 lat istnienia Zakonu Pijarów oraz 250-tą rocznicą kanonizacji swego założyciela, św. Józefa Kalasancjusza.
Jubileuszowe hasło brzmi: "Głosić, przemieniać, wychowywać".  Inauguracja Jubileuszu w Polskiej Prowincji odbyła się w sobotę w  parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej przy ul. Meissnera. Mszy św. przewodniczył ks. kard. Zenon Grocholewski.
Dalsza część uroczystości  miała miejsce w budynku gimnazjum przy ul. Dzielskiego. W programie artystycznym, przygotowanym przez uczniów i nauczycieli Liceum i Gimnazjum, została przedstawiona postać św. Józefa Kalasancjusza i jego pomysł na wychowanie dzieci i młodzieży, realizowany przez Zakon Pijarów. Zostały także odczytane nadesłane okolicznościowe listy gratulacyjne.

Voluntario nihil difficile

Voluntario nihil difficile

Z radością informujemy, że Rafał Prokop (2b) awansował do etapu okręgowego Olimpiady Języka Łacińskiego.

Gratulujemy!

Jej portret

Jej portret

Trzecie zajęcia Koła kulturoznawczego  to wyjście na zorganizowaną w Kamienicy Szołayskich wystawę: RODIN / DUNIKOWSKI. KOBIETA W POLU WIDZENIA.

Wystawa  jest próbą konfrontacji dzieł  mistrza rzeźby francuskiej Augusta Rodina i polskiego artysty Xawerego Dunikowskiego (obrazy, rzeźby i rysunki, których tematem jest kobieta). Aż 30 dzieł zostało przywiezionych z Musée Rodin w Paryżu.

Na festiwalu w Velehradzie

Na festiwalu w Velehradzie

Historia uczestnictwa naszego chóru w VI Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Sakralnej w Velehradzie (Republika Czeska) sięga marca ubiegłego roku szkolnego. Wtedy, podczas corocznej wymiany chórów, uczestnicy zostali zaproszeni do wykonania swojego programu także w Stojanovo Gimnazjum w Velehradzie, z kolei chór SGV przedstawił się uczniom naszej szkoły parę tygodni później. Wtedy też zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w Festiwalu.

Spacer po Kazimierzu

Spacer po Kazimierzu

W sobotę 5 listopada odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu edukacyjnego z języka polskiego ,,Nasi sąsiedzi Żydzi. Żydowski Kraków: tradycja, religia kultura”. Tym razem obejmowało ono spacer po Kazimierzu - żydowskiej dzielnicy Krakowa. Spotkaliśmy się na placu Wolnica, gdzie rozpoczęła się nasza wycieczka. Pani Iwona Pawlicka, nauczycielka języka niemieckiego i przewodniczka po Krakowie, przedstawiła nam historię Kazimierza. Niewiele osób wiedziało, że Kazimierz leżał pierwotnie na wyspie!

Święto Odzyskania Niepodległości

Święto Odzyskania Niepodległości

10 listopada spotkaliśmy się w holu szkoły na  akademii poświęconej obchodom Święta Niepodległości. Uroczystość zainaugurowało wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Uczniowie klasy 1f pod kierunkiem p. Michała Pacyny przygotowali prezentację przypominającą wydarzenia z listopadowych dni 1918 roku.

Spacer SKTK- Lasek Wolski

Spacer SKTK- Lasek Wolski

10 września odbył się kolejny spacer SKTK. Tym razem poszliśmy w okolice Lasku Wolskiego.

Stypendysta

Stypendysta

Miło nam poinformować, że Rafał Prokop - uczeń klasy 2b - został przyjęty do grona stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w roku szkolnym 2016/2017.  Fundusz umożliwia udział w ogólnopolskich warsztatach w instytutach naukowych i szkołach wyższych oraz specjalnych obozach naukowych.  Gratulujemy!

Pamiętamy

Pamiętamy

Listopad jest dla wielu z nas czasem pełnym refleksji i chwilowego „zatrzymania się” wśród ogromu codziennych spraw. Kiedy odwiedzamy groby bliskich, trudno nam nie myśleć o przemijaniu i kruchości życia, często jest to okazja do przywoływania wspomnień. Wracamy pamięcią do tych, których już z nami nie ma, do tych, którzy odeszli na wieczny spoczynek.

Van Gogh Alive

Van Gogh Alive

Drugie zajęcia Koła kulturoznawczego odbyły się 29 października w Zabytkowym Dworcu Głównym w Krakowie, w którym zorganizowano   wystawę multimedialną  "Van Gogh Alive - The Experience".

Świętych obcowanie

Świętych obcowanie

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny dają nam sposobność do okazania modlitewnej pamięci o naszych zmarłych.

28 października we wspólnocie Gimnazjum i Liceum  zgromadziliśmy się w kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej na Mszy Świętej w intencji zmarłych nauczycieli, uczniów, absolwentów i pracowników pijarskich.

Msza Święta Wspólnotowa

Msza Święta Wspólnotowa

Zgodnie z kilkuletnią tradycją spotkaliśmy się w czwartą niedzielę miesiąca na Mszy Świętej dla wspólnoty Liceum i Gimnazjum.