Do matury przez balowy próg

Umowne sto dni przed maturą nasi trzecioklasiści wraz z osobami towarzyszącymi uczcili – tradycyjnie – balem studniówkowym. Pisząc o tym, trudno nie popaść w banał: że wszyscy byli tak piękni, że polonez, szampan, walc i przemówienia, że to ostatnia prosta przed egzaminem dojrzałości, że do białego rana...

Zawody snowboardowe

Na  Krakowskiej Olimpiadzie Młodzieży  nasza męska reprezentacja snowboardowa zajęła III miejsce. Indywidualnie Szymon Durczyński zajął VI miejsce i zakwalifikował się do zawodów wojewódzkich.

Gratulujemy!

Spacer SKTK po Krakowie: Civitas Nostra Cracoviensis et Alma Mater

Ścisłe centrum Krakowa to miejsca gdzie co krok stykamy się z wielką historią, pomnikami chwały i wielkości państwa i narodu.  Tym razem jednak nasz spacer nie ograniczał się tylko do wiekopomnych zdarzeń i postaci. Często bowiem pojawiały się pomiędzy nimi historie z zupełnie innej kategorii. Kto poświęcił to sobotnie przedpołudnie z pewnością tego nie żałował, bo Kraków objawił mu  również swe mniej znane oblicza.

Szlakiem zapomnianych świątyń

Listopadowy spacer szlakiem zapomnianych świątyń poprowadził nas przez na co dzień bardzo ruchliwe  i wydawałoby się świetnie znane ulice centrum Krakowa. Jednakże bliższe przyjrzenie się tej okolicy pozwoliło stwierdzić jak wiele z jej historii umykało nam dotąd. Spróbujmy prześledzić jeszcze raz naszą trasę, odwołując się do informacji jakie w ramach spaceru pozyskaliśmy.

Święto Ofiarowania Pańskiego

2 lutego w naszej Wspólnocie szkolnej obchodziliśmy Święto Ofiarowania Pańskiego, które jest jednocześnie Światowym Dniem Modlitw za osoby zakonne.

Lodowa (wice)królowa

Elżbieta Gabryszak z klasy 1c  zajęła 2 miejsce w kategorii solistek na Mistrzostwach Polski Juniorów  w łyżwiarstwie figurowym, które odbyły się w Cieszynie w dniach 23-25 stycznia.

Serdecznie gratulujemy!

Dzień Kalasantyński we Wspólnocie szkolnej

25 stycznia, kiedy w sposób szczególny wspominamy św. Józefa Kalasancjusza, założyciela zakonu pijarów, we wspólnocie szkolnej modliliśmy się podczas Mszy Świętej, która odbyła się w sali gimnastycznej naszego gimnazjum. Mszy przewodniczył i kazanie wygłosił o. Edward Kryściak. Po Eucharystii odbyła się tradycyjnie agapa.

70. rocznica wyzwolenia Auschwitz

W związku z przypadającą 27 stycznia  70. rocznicą wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego  Auschwitz–Birkenau w holu szkoły można obejrzeć wystawę poświęconą temu wydarzeniu, pamięci ofiar KL Auschwitz oraz literackim świadectwom tamtego czasu.

29 stycznia, w ramach obchodów rocznicy, mogliśmy wysłuchać  wykładu "Ewakuacja, likwidacja i wyzwolenie obozu Auschwitz" - o przygotowaniu do ewakuacji obozu i zacieraniu śladów zbrodni przez SS, tragedii marszów śmierci, wyzwoleniu obozu przez Armię Czerwoną  oraz pracach komisji do spraw badania zbrodni. Prelekcję wygłosił dr Jacek Lachendro z Centrum Badań Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Z matematyczną precyzją

W ogólnopolskim konkursie "Alfik Matematyczny 2015" Hubert Romańczyk z klasy 1c zajął 2 miejsce w Małopolsce i 54 w kraju (z wynikiem 86,61% punktów).  Mateusz Kozioł z klasy 2e (z wynikiem 80,80%) zajął 14 miejsce w województwie małopolskim.

Multiolimpijczyk (raz jeszcze)

Nasz "wieloboista" Adrian Gołąb z klasy 2b (startuje w 6 olimpiadach przedmiotowych) właśnie odniósł kolejny sukces - zakwalifikował się do etapu centralnego LVI Olimpiady o Polsce i Świecie Współczesnym. To już trzecia olimpiada na szczeblu centralnym, do której dostał się Adrian. Gratulujemy i podziwiamy!

Międzyszkolne Zawody Pływackie o Mistrzostwo Krakowa

15 stycznia reprezentacja naszej szkoły  wzięła udział w Licealiadzie pływackiej.
W konkurencji indywidualnej dużym sukcesem jest trzecie miejsce Grzegorza Kasparka  w stylu grzbietowym i  ósme miejsce Alicji Chmury w stylu klasycznym. Obydwoje zakwalifikowali się do Mistrzostw Małopolski. Dobrze zaprezentowały się też  nasze sztafety dziewcząt i chłopców.

Całej ekipie dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły i gratulujemy sportowej walki!

Rozkwit przedsiębiorczości

Do drugiego etapu Olimpiady Ekonomicznej awansował Maciej Galas (2b). W drugim etapie Olimpiady Przedsiębiorczości znaleźli się: Maciej Galas  i Joanna Stefańska (3b).  Do drugiego etapu Olimpiady Geograficznej przeszedł Filip Bodziarczyk (2b).  Oczywiście kibicujemy wszystkim nowym olimpijczykom i cieszymy się z ich dotychczasowych sukcesów!