Z Adrianem spotykaliśmy się na łamach naszej Kroniki wielokrotnie przy okazji kolejnych sukcesów, które odnosił w tym roku. Olimpijski serial właśnie dobiega końca. Tym razem miło nam poinformować, że Adrian Gołąb z klasy 2b został laureatem XIII Misyjnej Olimpiady Znajomości Afryki oraz został finalistą V Ogólnopolskiej Olimpiady z Wiedzy o Planowaniu i Zarządzaniu Karierą Zawodową. Swoją karierą Adrian zarządza świetnie (ma już prawo studiowania na kilkudziesięciu kierunkach wielu polskich uczelni). Pozostaje zaplanować zdanie matury:).
Gratulujemy!
Pascha to słowo pochodzenia aramejskiego – i oznacza „przejście”; w tradycji starotestamentalnej jest to święto upamiętniające wyjście ludu Izraela z niewoli egipskiej, czyli właśnie przejście z bycia poddanym do stanu człowieka wolnego, przemianę jednej z wielu zamieszkujących po niewoli kraj faraonów mniejszości w suwerenny naród związany jedynie prawem nadanym przez samego Boga, Tego-który-Jest.
Triduum to z kolei określenie łacińskie, oznaczenie odcinka czasu trwającego trzy dni. Tyle właśnie trwa celebrowanie chrześcijańskiej Paschy, chrześcijańskiego rytuału przejścia, nie oznaczającego już tylko narodzin wolności społecznej i politycznej, ale najgłębszą tajemnicę uwolnienia człowieka spod jego kondycji biologicznej i metafizycznej, czyli spod jarzma śmierci.
Słowa – te wypowiadane – z trudem radzą sobie z teologiczną i filozoficzną głębią tego trzydniowego misterium; i dlatego bardzo dobrze się stało, że na tradycyjnej w naszym Liceum refleksji kończącej ostatnią przed Triduum środę pozwolono zabrzmieć przede wszystkim muzyce i śpiewom. Tym najstarszym, najpiękniejszym, które towarzyszą polskim katolikom często już od kilkuset lat. Pełne treści teksty, najpiękniejsze wykwity nadwiślańskiej poezji schyłkowego baroku, połączone z dostojnymi, rozciągniętymi w niekończące się żałobne frazy, hipnotyzującymi melodiami – tak otwierały się przed nami drzwi tych trzech świętych i strasznych dni: drzwi wieczernika, furtka ogrojca, wrota pałaców arcykapłanów i Piłata, odrzwia lochów, wreszcie grób zapieczętowany kamieniem, który odwalony zostanie o świcie piętnastego dnia miesiąca Nisan...
Spotkania wielkanocne dla Osób starszych i samotnych to wieloletnia szkolna tradycja. Organizatorami są nauczyciele oraz uczniowie naszego Liceum i Gimnazjum we współpracy z Fundacją Oświatową.
Tegoroczne spotkanie miało miejsce w holu Liceum w środę 15 kwietnia.
Michał Magiera uczeń klasy 1c zdobył wyróżnienie w Ogólnopolskim Sejmiku Matematycznym za pracę "Efekt motyla".
Gratulujemy!
Sesją naukowo-edukacyjną, która odbyła się 30 marca w holu Liceum podsumowano III edycję projektu IPN "Kresy" - polskie ziemie wschodnie w XX wieku. Repatriacja czy ekspatriacja? Wyjechać czy zostać? Masowe wypędzenia obywateli polskich z ziem wschodnich II Rzeczypospolitej w latach 1944–1959.
O olimpijskich sukcesach naszego seryjnego zwycięzcy już kilka razy informowaliśmy w Kronice. Tym razem spieszymy donieść, że Adrian Gołąb z klasy 2b został finalistą VI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie, finalistą III Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o III RP, finalistą II Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej, oraz zakwalifikował się do etapu centranego XIII Misyjnej Olimpiady Znajomości Afryki . Podobno to jeszcze nie koniec szans na sukces (toczą się zmagania w 3 kolejnych olimpiadach).
Oczywiście, mimo nieco żartobliwego tonu notatki, szczerze gratulujemy! Adrian zapewnił już sobie indeks : Uniwersytetu Jagiellońskiego, Gdańskiego, Wrocławskiego, Poznańskiego, Mikołaja Kopernika w Toruniu i kilku innych uczelni.
7 lutego w pogodne sobotnie przedpołudnie SKTK spotkało się przed Politechniką Krakowską, aby powędrować uliczkami Kleparza i dawnego przedmieścia noszącego niegdyś nazwę Warszawskie. Spacer ten był okazją do tego, aby niemal na każdym kroku stykać się ze zjawiskami i miejscami, które w codziennym pośpiechu mijamy niemal bez zastanowienia, gdyż już trwale wpisały się krajobraz naszego miasta. Tymczasem, gdy mogliśmy bliżej się im przyjrzeć, okazuje się, że to obszar zastanawiających kontrastów i zadziwiających czasem przemian dokonujących się w okresie ostatnich dwóch stuleci. W telegraficznym skrócie przybliżmy najciekawsze przykłady, jakie w ramach spaceru poznaliśmy.
W wielkopostny czas skupienia i wyciszenia wpisują się także rekolekcje. W tym roku (11-13 marca) licealiści odbywali je podzieleni na grupy wiekowe. Klasy pierwsze pod duchową opieką o. Tomasza Abramowicza SP rozważały nieco prowokacyjny temat "Miłość w trójkącie". Klasy drugie przez rekolekcje przeprowadzała albertynka, siostra Teresa Pawlak. Rekolekcje klas trzecich prowadził o. Dariusz Bakalarz SP wspierany przez zaproszone małżeństwa.
W dniach 2-6 marca miała miejsce międzynarodowa wymiana chórów szkolnych, w której uczestniczyli uczniowie z trzech państw: Słowenii, Słowacji i Polski. W tym roku gospodarzem wymiany była szkoła St. Stanislav's Institution w Lublanie (Słowenia). Nasze Liceum reprezentowali chórzyści oraz uczniowie z grupy językowej.
W środę, 11 lutego Akademia Filmowa miała okazję i przyjemność gościć w murach Liceum zdolnego grafika, p. Macieja Batorego. Podczas zajęć pokazowych zapoznaliśmy się z różnorodnością technik wykorzystywanych w animacji filmowej.