Wiadomości

Szczęśliwe zakończenie

Szczęśliwe zakończenie

Z Adrianem spotykaliśmy się na łamach naszej Kroniki wielokrotnie przy okazji kolejnych sukcesów, które odnosił w tym roku. Olimpijski serial właśnie dobiega końca. Tym razem miło nam poinformować, że Adrian Gołąb z klasy 2b został laureatem XIII Misyjnej Olimpiady Znajomości Afryki oraz został finalistą V Ogólnopolskiej Olimpiady z Wiedzy o Planowaniu i Zarządzaniu Karierą Zawodową. Swoją karierą Adrian zarządza świetnie (ma już prawo studiowania na kilkudziesięciu kierunkach wielu polskich uczelni). Pozostaje zaplanować zdanie matury:).

Gratulujemy!

Przejście

Przejście

Pascha to słowo pochodzenia aramejskiego – i oznacza „przejście”; w tradycji starotestamentalnej jest to święto upamiętniające wyjście ludu Izraela z niewoli egipskiej, czyli właśnie przejście z bycia poddanym do stanu człowieka wolnego, przemianę jednej z wielu zamieszkujących po niewoli kraj faraonów mniejszości w suwerenny naród związany jedynie prawem nadanym przez samego Boga, Tego-który-Jest.
Triduum to z kolei określenie łacińskie, oznaczenie odcinka czasu trwającego trzy dni. Tyle właśnie trwa celebrowanie chrześcijańskiej Paschy, chrześcijańskiego rytuału przejścia, nie oznaczającego już tylko narodzin wolności społecznej i politycznej, ale najgłębszą tajemnicę uwolnienia człowieka spod jego kondycji biologicznej i metafizycznej, czyli spod jarzma śmierci.
Słowa – te wypowiadane – z trudem radzą sobie z teologiczną i filozoficzną głębią tego trzydniowego misterium; i dlatego bardzo dobrze się stało, że na tradycyjnej w naszym Liceum refleksji kończącej ostatnią przed Triduum środę pozwolono zabrzmieć przede wszystkim muzyce i śpiewom. Tym najstarszym, najpiękniejszym, które towarzyszą polskim katolikom często już od kilkuset lat. Pełne treści teksty, najpiękniejsze wykwity nadwiślańskiej poezji schyłkowego baroku, połączone z dostojnymi, rozciągniętymi w niekończące się żałobne frazy, hipnotyzującymi melodiami – tak otwierały się przed nami drzwi tych trzech świętych i strasznych dni: drzwi wieczernika, furtka ogrojca, wrota pałaców arcykapłanów i Piłata, odrzwia lochów, wreszcie grób zapieczętowany kamieniem, który odwalony zostanie o świcie piętnastego dnia miesiąca Nisan...

Wielkanocne spotkanie

Wielkanocne spotkanie

Spotkania wielkanocne dla Osób starszych i samotnych to wieloletnia szkolna tradycja. Organizatorami  są nauczyciele oraz uczniowie naszego  Liceum i Gimnazjum we współpracy z Fundacją Oświatową.

Tegoroczne spotkanie miało miejsce w holu Liceum w środę 15 kwietnia. 

Efekt motyla

Efekt motyla

Michał Magiera uczeń klasy 1c zdobył wyróżnienie w Ogólnopolskim Sejmiku Matematycznym za pracę "Efekt motyla".

Gratulujemy!

Życzenia Wielkanocne

Błogosławionych Świąt
Zmartwychwstania Pańskiego!
Niech Zwycięzca śmierci, piekła i szatana
poprzez blask dzisiejszego poranka
nadaje sens krzyżom codzienności,
rozjaśniając je nadzieją.
Pokój - dar Zmartwychwstałego
niech zamieszka w naszych sercach
i pozwala śpiewać radosne ALLELUJA!

Finał III edycji konkursu IPN

Finał III edycji konkursu IPN

Sesją naukowo-edukacyjną, która odbyła się 30 marca w holu Liceum podsumowano III edycję projektu IPN  "Kresy" - polskie ziemie wschodnie w XX wieku. Repatriacja czy ekspatriacja? Wyjechać czy zostać?  Masowe wypędzenia obywateli polskich z ziem wschodnich II Rzeczypospolitej  w latach 1944–1959.

Seryjny zwycięzca

Seryjny zwycięzca

O olimpijskich sukcesach naszego seryjnego zwycięzcy już kilka razy informowaliśmy w Kronice. Tym razem spieszymy donieść, że Adrian Gołąb z klasy 2b został finalistą VI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie, finalistą III Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o III RP,  finalistą II Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej, oraz zakwalifikował się do etapu centranego XIII Misyjnej Olimpiady Znajomości Afryki . Podobno to jeszcze nie koniec szans na sukces (toczą się zmagania w 3 kolejnych olimpiadach).

Oczywiście, mimo nieco żartobliwego tonu notatki, szczerze gratulujemy! Adrian zapewnił już sobie indeks : Uniwersytetu Jagiellońskiego, Gdańskiego,  Wrocławskiego, Poznańskiego,  Mikołaja Kopernika w Toruniu i kilku innych uczelni.

"Jak powstał Wielki Kraków" - spacer SKTK

7 lutego w pogodne sobotnie przedpołudnie SKTK spotkało się przed Politechniką Krakowską, aby powędrować uliczkami Kleparza i dawnego przedmieścia noszącego niegdyś nazwę Warszawskie. Spacer ten był okazją do tego, aby niemal na każdym kroku stykać się ze zjawiskami i miejscami, które w codziennym pośpiechu mijamy niemal bez zastanowienia, gdyż już trwale wpisały się krajobraz naszego miasta. Tymczasem, gdy mogliśmy bliżej się im przyjrzeć, okazuje się, że to obszar zastanawiających kontrastów i zadziwiających czasem przemian dokonujących się w okresie ostatnich dwóch stuleci. W telegraficznym skrócie przybliżmy najciekawsze przykłady, jakie w ramach spaceru poznaliśmy. 

Rekolekcje wielkopostne

Rekolekcje wielkopostne

W wielkopostny czas skupienia  i  wyciszenia wpisują się także rekolekcje. W tym roku (11-13 marca)  licealiści odbywali je  podzieleni na grupy wiekowe. Klasy pierwsze pod duchową opieką  o. Tomasza Abramowicza SP rozważały nieco prowokacyjny temat "Miłość w trójkącie". Klasy drugie przez rekolekcje przeprowadzała albertynka, siostra Teresa Pawlak. Rekolekcje klas trzecich prowadził o. Dariusz Bakalarz SP wspierany przez  zaproszone  małżeństwa.

Konkurs ekonomiczny HIGH SCHOOL BUSINESS CHALLENGE

Konkurs ekonomiczny HIGH SCHOOL BUSINESS CHALLENGE

W sobotę 14 marca czteroosobowa reprezentacja naszej szkoły brała udział w drugim (okręgowym) etapie konkursu ekonomicznego HIGH SCHOOL BUSINESS CHALLENGE, którego organizatorem jest Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.  Zadanie polegało na wcześniejszym przygotowaniu i zaprezentowaniu programu restrukturyzacyjnego firmy telekomunikacyjnej.
Wymiana chórów - Słowenia

Wymiana chórów - Słowenia

W dniach 2-6 marca miała miejsce międzynarodowa wymiana chórów szkolnych, w której uczestniczyli uczniowie z trzech państw: Słowenii, Słowacji i Polski. W tym roku gospodarzem wymiany była szkoła St. Stanislav's Institution w Lublanie (Słowenia). Nasze Liceum reprezentowali chórzyści oraz uczniowie z grupy językowej.

Fimowe zrób to sam, czyli jak ożywić obrazy

Fimowe zrób to sam, czyli jak ożywić obrazy

W środę, 11 lutego Akademia Filmowa miała okazję i przyjemność gościć w murach Liceum zdolnego grafika, p.  Macieja Batorego. Podczas zajęć pokazowych zapoznaliśmy się z różnorodnością technik wykorzystywanych w animacji filmowej.