20 listopada klasy 2b i 2c - zaproszone przez Zespół ds. Olimpiad i Centrum Rekrutacji AGH oraz Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Święta Nauk Ścisłych dr. hab. prof. AGH Jerzego Stochla - uczestniczyły w wykładzie i pokazach na AGH.
Listopad, środek jesieni, dla niektórych zimnej, szarej i ponurej, ale nie dla brawurowej drużyny zaprawionych wędrowców z naszego Liceum.
W dniach 10 - 12 listopada, pod nadzorem obeznanego z dzikimi krainami niezawodnego kartografa, przewodnika i piechura pana prof. Michała Pacyny, grupa śmiałków wybrała się w podróż po Beskidzie Wyspowym.
Studenci każdej uczelni technicznej wcześniej czy później zmierzą się z wyzwaniem, jakim są zajęcia w uczelnianej pracowni fizycznej, gdzie samodzielnie trzeba przygotować się do doświadczenia, wykonywać pomiary i opracować swoje dane.
Książę Konstanty w dramacie „Noc listopadowa” ostrzegał, że listopad to niebezpieczna pora dla Polaków… Owszem, niebezpieczna i kojarząca się w naszej historii z daninami krwi – ale bywają takie ofiary, które idą na marne, bywają też jednak i takie, które stają się zaczynami ziszczania wielkich narodowych marzeń.
W Dzień Zaduszny opiekunowie Samorządu Uczniowskiego - pan prof. Janusz Podwika, pani prof. Małgorzata Dziedzic wraz z Duszpasterzem uczniów - o. Jakubem Wojciechowskim oraz panią prof. Małgorzatą Kremer - emerytowaną nauczycielką naszej szkoły wraz z przedstawicielami uczniów Liceum i Szkoły Podstawowej udali się na krakowskie cmentarze, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach zmarłych z pijarskiej wspólnoty.
Dziś, w dniu Wszystkich Świętych, z głębi serca oddajemy hołd naszym ukochanym zmarłym pracownikom, absolwentom oraz uczniom. Pamiętamy o nich z miłością i szacunkiem, podziwiając ich wkład w naszą społeczność. Ich dziedzictwo jest dla nas inspiracją, a ich wspomnienie stanowi fundament naszej szkoły.
W zadumę i celebrację Święta Wszystkich Świętych wprowadziła nas Msza święta sprawowana za zmarłych pracowników i uczniów Liceum. O. Jacek Wolan zaproponował w kazaniu spojrzenie na śmierć jako przejście do innego życia, tak jak dzieci w brzuchu mamy przechodzą do nowego życia przez poród.
W ubiegły czwartek odbył się ostatni etap realizacji projektu "Razem działamy aktywnie!", czyli akcja społeczna. Poniżej relacja z wydarzenia:
26 października do świetlicy Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów wtargnęła horda piratów!
Zwyczajem wszystkich szkół pijarskich jest szczególne akcentowanie pamięci o naszym wielkim założycielu, św. Józefie Kalasancjuszu, dwudziestego piątego dnia każdego miesiąca – na pamiątkę daty 25 sierpnia 1648 roku, kiedy to pierwszy pijar opuścił świat doczesny, by powrócić do domu Ojca i narodzić się prawdziwie, dla chwały nieba.
W dniach 20-22 października 2023 r. w Licheniu odbywało się VIII Święto Laikatu Pijarskiego. Hasłem były słowa: "Moje miejsce — wspólnota pijarska". W spotkaniu wzięli udział pijarscy współpracownicy świeccy i ojcowie pijarzy z: Cieplic, Bolszewa, Bolesławca, Elbląga, Katowic, Łowicza, Poznania, Rzeszowa oraz oczywiście Krakowa - liceum, podstawówki oraz parafii Matki Bożej Ostrobramskiej., w sumie ponad 100 osób.
Kolejne tegoroczne wyjście klasy 3d na zajęcia laboratoryjne w ramach Patronatu Wydziału Chemii UJ nad klasą medyczną odbyło się w środę, 18 października. Można by je opisać jako odkrywanie barw, które cieszą teraz nasze oczy w parkach i ogrodach, w różnych reakcjach chemicznych.