Ścisłe centrum Krakowa to miejsca gdzie co krok stykamy się z wielką historią, pomnikami chwały i wielkości państwa i narodu. Tym razem jednak nasz spacer nie ograniczał się tylko do wiekopomnych zdarzeń i postaci. Często bowiem pojawiały się pomiędzy nimi historie z zupełnie innej kategorii. Kto poświęcił to sobotnie przedpołudnie z pewnością tego nie żałował, bo Kraków objawił mu również swe mniej znane oblicza.
Listopadowy spacer szlakiem zapomnianych świątyń poprowadził nas przez na co dzień bardzo ruchliwe i wydawałoby się świetnie znane ulice centrum Krakowa. Jednakże bliższe przyjrzenie się tej okolicy pozwoliło stwierdzić jak wiele z jej historii umykało nam dotąd. Spróbujmy prześledzić jeszcze raz naszą trasę, odwołując się do informacji jakie w ramach spaceru pozyskaliśmy.
2 lutego w naszej Wspólnocie szkolnej obchodziliśmy Święto Ofiarowania Pańskiego, które jest jednocześnie Światowym Dniem Modlitw za osoby zakonne.
Elżbieta Gabryszak z klasy 1c zajęła 2 miejsce w kategorii solistek na Mistrzostwach Polski Juniorów w łyżwiarstwie figurowym, które odbyły się w Cieszynie w dniach 23-25 stycznia.
Serdecznie gratulujemy!
25 stycznia, kiedy w sposób szczególny wspominamy św. Józefa Kalasancjusza, założyciela zakonu pijarów, we wspólnocie szkolnej modliliśmy się podczas Mszy Świętej, która odbyła się w sali gimnastycznej naszego gimnazjum. Mszy przewodniczył i kazanie wygłosił o. Edward Kryściak. Po Eucharystii odbyła się tradycyjnie agapa.
W związku z przypadającą 27 stycznia 70. rocznicą wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz–Birkenau w holu szkoły można obejrzeć wystawę poświęconą temu wydarzeniu, pamięci ofiar KL Auschwitz oraz literackim świadectwom tamtego czasu.
29 stycznia, w ramach obchodów rocznicy, mogliśmy wysłuchać wykładu "Ewakuacja, likwidacja i wyzwolenie obozu Auschwitz" - o przygotowaniu do ewakuacji obozu i zacieraniu śladów zbrodni przez SS, tragedii marszów śmierci, wyzwoleniu obozu przez Armię Czerwoną oraz pracach komisji do spraw badania zbrodni. Prelekcję wygłosił dr Jacek Lachendro z Centrum Badań Muzeum Auschwitz-Birkenau.
W ogólnopolskim konkursie "Alfik Matematyczny 2015" Hubert Romańczyk z klasy 1c zajął 2 miejsce w Małopolsce i 54 w kraju (z wynikiem 86,61% punktów). Mateusz Kozioł z klasy 2e (z wynikiem 80,80%) zajął 14 miejsce w województwie małopolskim.
Nasz "wieloboista" Adrian Gołąb z klasy 2b (startuje w 6 olimpiadach przedmiotowych) właśnie odniósł kolejny sukces - zakwalifikował się do etapu centralnego LVI Olimpiady o Polsce i Świecie Współczesnym. To już trzecia olimpiada na szczeblu centralnym, do której dostał się Adrian. Gratulujemy i podziwiamy!
15 stycznia reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Licealiadzie pływackiej.
W konkurencji indywidualnej dużym sukcesem jest trzecie miejsce Grzegorza Kasparka w stylu grzbietowym i ósme miejsce Alicji Chmury w stylu klasycznym. Obydwoje zakwalifikowali się do Mistrzostw Małopolski. Dobrze zaprezentowały się też nasze sztafety dziewcząt i chłopców.
Całej ekipie dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły i gratulujemy sportowej walki!
Do drugiego etapu Olimpiady Ekonomicznej awansował Maciej Galas (2b). W drugim etapie Olimpiady Przedsiębiorczości znaleźli się: Maciej Galas i Joanna Stefańska (3b). Do drugiego etapu Olimpiady Geograficznej przeszedł Filip Bodziarczyk (2b). Oczywiście kibicujemy wszystkim nowym olimpijczykom i cieszymy się z ich dotychczasowych sukcesów!
Do drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH" z matematyki zakwalifikowali się: Zofia Walczewska, Michał Szczerba (3 c) i Łukasz Gosek (2c). Gratulujemy naszym "diamentom"!
Ze szczególną radością odnotowujemy sukcesy naszych uczniów w olimpiadach przedmiotowych. Tym razem mamy przyjemność poinformować, że do etapu okręgowego Olimpiady Języka Polskiego i Literatury awansowali: Aleksandra Skrzypek (2d) i Bartłomiej Dudek (2b). Gratulujemy!