Wiadomości

Osobliwości nadwiślańskich skałek. Spacer SKTK po Krakowie (Kostrze i Bodzów)

Osobliwości nadwiślańskich skałek. Spacer SKTK po Krakowie (Kostrze i Bodzów)

Obszar Krakowa, oprócz mnogości znanych i zasłużenie podziwianych zabytków i innych atrakcji, kryje w sobie również sporo niespodzianek, które jednak ujawnią się tylko tym, którym niestraszne są nierzadko odludne i trudno dostępne miejsca. Do takich miejsc należą między innymi wapienne wzniesienia wznoszące się na południowym brzegu Wisły w rejonie Kostrza i Bodzowa. 

Mitologiczne zwycięstwo

Mitologiczne zwycięstwo

W IX Wojewódzkim Konkursie Wiedzy "W  Kręgu Mitów i Kultury Antycznej" Kinga Kaźmierczyk z klasy 1a zdobyła 1 miejsce. Drugie miejsce zajęła jej siostra - Daria Kaźmierczyk z klasy 3e. W konkursie startowało blisko 700 uczestników, więc sukces jest duży. Gratulujemy!

Uzdolniona plastyczka

Uzdolniona plastyczka

Na organizowanym przez MDK im. A.Bursy XXXV Festiwalu Artystycznym Młodzieży nasza uczennica Małgorzata Ojczenasz z klasy 2d zajęła I miejsce w kategorii MALARSTWO.

Gratulujemy!

Rozpoczął się maturalny maraton

Rozpoczął się maturalny maraton

Zakwitły kasztanowce a w szkole pojawili się elegancko ubrani absolwenci. Jak co roku ruszył maraton maturalny. Maraton - bo egzaminy trwają od 4 do 29 maja (rano i po południu).  Do matury w nowej formule przystąpiło w naszej szkole ponad stu abiturientów z pięciu klas. Maturalne zmagania  rozpoczęły  się egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Jedno pożegnanie w trzech odsłonach

Jedno pożegnanie w trzech odsłonach

Zgodnie z opisaną przez pewnego filozofa dynamiką następowania po sobie epok apollińskich i dionizyjskich (rzecz banalna dla wszystkich szykujących się do matury z języka polskiego), pożegnanie naszych drogich tegorocznych maturzystów odbywało się w kolejnych etapach, bardzo różnych od siebie pod względem sensu i nastroju.

Msza Święta Wspólnotowa

26 kwietnia, w Niedzielę Dobrego Pasterza, sprawowaliśmy we wspólnocie szkolnej Eucharystię. Jedna z intencji, która nam towarzyszyła to troska o powołania kapłańskie i zakonne. Miniona niedziela była Światowym Dniem Modlitw o Powołania.

Nasze pijarskie duszpasterstwo na ten czas zaprasza do wzięcia udziału w inicjatywie "Wymódl sobie pijara". Szczegóły można znaleźć tutaj

Dzień Otwarty

Dzień Otwarty

W sobotę 18 kwietnia w naszej szkole miał miejsce Dzień Otwarty.  Z radością witaliśmy  licznych gimnazjalistów i ich rodziców.   Nasi goście mieli okazję zapoznać się z ofertą Liceum,  zwiedzić budynek szkoły, porozmawiać z uczniami i nauczycielami. Specjalnie na ten dzień przygotowaliśmy lekcje pokazowe, zajęcia, wystawy i  prezentacje.   Mamy nadzieję, że   nasza szkoła spodobała się  odwiedzającym nas gimnazjalistom i z wieloma z nich  spotkamy się w nowym roku szkolnym.

Umowa patronacka z WSMiP UJ

Umowa patronacka z WSMiP UJ

16 kwietnia została podpisana umowa patronacka między  Liceum a Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego (zobacz więcej).

Współpracę zapoczątkowało spotkanie przedstawicieli Wydziału z uczniami klas trzecich.   22 kwietnia w holu  Szkoły nasi absolwenci mogli zapoznać się z ofertą studiów w zakresie kulturoznawstwa, politologii oraz wiedzy o krajach i regionach. Prelekcję poprowadzili:  prodziekan Wydziału  dr hab. Andrzej Porębski i dr Piotr Bajor.

5. Bieg im. o. Józefa Jońca SP

5. Bieg im. o. Józefa Jońca SP

W piątek 17 kwietnia 2015 r. odbyła się 5. edycja Poznańskiego Biegu im. o. Józefa Jońca SP. Organizatorem  jest Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu. To jeden z największych w Wielkopolsce biegów (ponad 1000 uczestników), w którym startują wszystkie pokolenia. Imprezie patronuje ojciec Józef Joniec - pijar, założyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia "Parafiada". Zginął pięć lat temu w katastrofie smoleńskiej.

Konkurs chemiczny

Judyta Klamka, uczennica klasy 3f  została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej, organizowanego przez Zakład Dydaktyki Chemii  Uniwersytetu Jagiellońskiego, zdobywając tym samym indeks  Wydziału Chemii UJ.

Szczęśliwe zakończenie

Szczęśliwe zakończenie

Z Adrianem spotykaliśmy się na łamach naszej Kroniki wielokrotnie przy okazji kolejnych sukcesów, które odnosił w tym roku. Olimpijski serial właśnie dobiega końca. Tym razem miło nam poinformować, że Adrian Gołąb z klasy 2b został laureatem XIII Misyjnej Olimpiady Znajomości Afryki oraz został finalistą V Ogólnopolskiej Olimpiady z Wiedzy o Planowaniu i Zarządzaniu Karierą Zawodową. Swoją karierą Adrian zarządza świetnie (ma już prawo studiowania na kilkudziesięciu kierunkach wielu polskich uczelni). Pozostaje zaplanować zdanie matury:).

Gratulujemy!

Przejście

Przejście

Pascha to słowo pochodzenia aramejskiego – i oznacza „przejście”; w tradycji starotestamentalnej jest to święto upamiętniające wyjście ludu Izraela z niewoli egipskiej, czyli właśnie przejście z bycia poddanym do stanu człowieka wolnego, przemianę jednej z wielu zamieszkujących po niewoli kraj faraonów mniejszości w suwerenny naród związany jedynie prawem nadanym przez samego Boga, Tego-który-Jest.
Triduum to z kolei określenie łacińskie, oznaczenie odcinka czasu trwającego trzy dni. Tyle właśnie trwa celebrowanie chrześcijańskiej Paschy, chrześcijańskiego rytuału przejścia, nie oznaczającego już tylko narodzin wolności społecznej i politycznej, ale najgłębszą tajemnicę uwolnienia człowieka spod jego kondycji biologicznej i metafizycznej, czyli spod jarzma śmierci.
Słowa – te wypowiadane – z trudem radzą sobie z teologiczną i filozoficzną głębią tego trzydniowego misterium; i dlatego bardzo dobrze się stało, że na tradycyjnej w naszym Liceum refleksji kończącej ostatnią przed Triduum środę pozwolono zabrzmieć przede wszystkim muzyce i śpiewom. Tym najstarszym, najpiękniejszym, które towarzyszą polskim katolikom często już od kilkuset lat. Pełne treści teksty, najpiękniejsze wykwity nadwiślańskiej poezji schyłkowego baroku, połączone z dostojnymi, rozciągniętymi w niekończące się żałobne frazy, hipnotyzującymi melodiami – tak otwierały się przed nami drzwi tych trzech świętych i strasznych dni: drzwi wieczernika, furtka ogrojca, wrota pałaców arcykapłanów i Piłata, odrzwia lochów, wreszcie grób zapieczętowany kamieniem, który odwalony zostanie o świcie piętnastego dnia miesiąca Nisan...