Wiadomości

Stypendysta Premiera RP

 

 

Miło nam poinformować, że tegoroczne stypendium Prezesa Rady Ministrów dla szczególnie uzdolnionej młodzieży otrzymał uczeń klasy 3e - Jerzy Król.
Gratulujemy!

Dwa święta w jednym

Dwa święta w jednym

W polskich szkołach celebruje się różne okazje: patriotyczne, czasem religijne... Z mocy prawa najbardziej uroczyście winno się obchodzić czternasty dzień października – rocznicę powołania do życia Komisji Edukacji Narodowej, pierwszego w Europie i na świecie ministerstwa oświaty. Bywa, że świętuje się też ważne dni związane z patronami tej czy innej szkoły – i to również dla każdej placówki jest momentem szczególnym.
 

Z rewizytą w Gilching

Z rewizytą w Gilching

 W dniach 4 - 11 października grupa uczniów, którzy w kwietniu przyjmowali gości z Niemiec wyjechała z rewizytą do Monachium. Na lotnisku zostali powitani tradycyjnymi bawarskimi preclami, które zawieszono im na szyjach na niebiesko-białych wstążkach. Pierwszy weekend  pobytu był ostatnim weekendem Oktoberfest. Nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć jak Bawarczycy i turyści świętują dożynki piwne.

Olimpijscy bogowie

Olimpijscy bogowie

8. października w szkolnym holu wyznaczyli sobie spotkanie olimpijscy bogowie. Zdezorientowanym świadkom tego  wydarzenia   przedstawiamy relację jednej z uczestniczek "uczty bogów".

14. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

14. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

Ubodzy... na bogato - to hasło tegorocznego Spotkania Młodzieży Pijarskiej, które odbyło się w naszej szkole w miniony weekend. Spotkanie poświęcono  rozważaniu jednego  z błogosławieństw, które Papież Franciszek zaproponował w tym roku jako temat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo Niebieskie” (Mt 5,3).

Wyjazd organizacyjny dla animatorów 14. Spotkań Młodzieży Pijarskiej

Pierwszy raz w historii przygotowań do SMP zorganizowano wyjazd dla grupy animatorów. Miał on na celu wspólne i dokładne opracowanie konspektu Spotkań, modlitwę i integrację. W końcu za tydzień animatorzy mają stanowić zgrany zespół, więc warto się lepiej poznać.

 

Dwunastu wspaniałych

Dwunastu wspaniałych

2 października odbyła się w naszej szkole pierwsza w tym roku akcja krwiodawstwa. Przystąpiło do niej 24 uczniów, przy czym połowa z nich nie przeszła sita rekrutacyjnego (wcale nie tak łatwo być w 100% zdrowym... a taki jest warunek, aby zostać krwiodawcą). Łącznie podczas czwartkowej wampiriady oddano 5400 ml krwi.

Gratulujemy odwagi!  Dziękujemy za chęć niesienia pomocy potrzebującym !
Następna akcja - 11 grudnia.

Sesja naukowo-edukacyjna IPN

Sesja naukowo-edukacyjna IPN

Sesja naukowa, która odbyła się w holu naszego Liceum zapoczątkowała III edycję projektu IPN  "Kresy" - polskie ziemie wschodnie w XX wieku. Repatriacja czy ekspatriacja? Wyjechać czy zostać?  Masowe wypędzenia obywateli polskich z ziem wschodnich II Rzeczypospolitej  w latach 1944–1959.

Najważniejszą częścią projektu jest konkurs dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczniów, którzy wezmą w nim udział, będzie przygotowanie pracy pisemnej lub multimedialnej, na podstawie dostępnej literatury oraz zgromadzonych dokumentów, wspomnień i materiału ikonograficznego.

Brąz na Baltic Cup

Brąz na Baltic Cup

Nasz "łowca medali" - Grzegorz Kasparek z klasy 2e - w ostatni weekend reprezentował Polskę na regatach Baltic Cup, które odbyły się w Kopenhadze.
 W Międzynarodowych  Regatach o Puchar Krajów Nadbałtyckich wzięło udział 9 państw. Grzegorz wraz ze swoją osadą zajął 3 miejsce w konkurencji czwórek podwójnych (uciekły im tylko czwórki z Danii i Niemiec). W klasyfikacji ogólnej Polska zajęła 3 miejsce.

Msza Święta Wspólnoty Szkolnej

Msza Święta Wspólnoty Szkolnej

W minioną niedzielę wspólnota szkolna Gimnazjum i Liceum uczestniczyła we Mszy Świętej. Na Eucharystii spotykamy się każdego miesiąca, ale ta wrześniowa jest wyjątkowa, bo dołączają  do nas uczniowie klas pierwszych  wraz z rodzinami. Z optymizmem patrząc w przyszłość już dziś czekamy na kolejne nasze spotkanie.

"W cieniu Cytadeli" - 18 Spacer SKTK

Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze od kilku lat poznaje ciekawe miejsca w Krakowie i najbliższej okolicy.

Tym razem:   Błonia, Zwierzyniec, Salwator, Kopiec Kościuszki.

Jak donosi nasz korespondent... czyli obóz naukowy w Karkonoszach

Jak donosi nasz korespondent... czyli obóz naukowy w Karkonoszach

Kilkunastu uczniów z najwyższą średnią ocen za ubiegły rok szkolny wyjechało pod opieką pani Marty Grębosz i pana Przemysława Rojka na tygodniowy obóz naukowy do Szklarskiej Poręby.  Koszty wyjazdu w całości pokryła Polska Prowincja Zakonu Pijarów. Bogaty program zajęć powoduje, że uczestnicy spędzają czas bardzo aktywnie.   Nasz specjalny wysłannik relacjonuje szczegółowo przebieg naukowych zmagań.