No właśnie – już trzeci raz celebrowaliśmy Patrocinium, święto opieki świętego Józefa Kalasancjusza, w ten sam sposób: po części duchowej (czyli po Mszy Świętej) hol naszego Liceum zamienił się w wielki teatr, gdzie klasy mierzyły się ze sobą w agonach zwanych Przeglądem Kabaretowo-Teatralnym.
23 listopada Wspólnota Szkolna spotkała się na ostatniej Mszy Świętej w roku liturgicznym.
W czasie tej Eucharystii ministranci oraz lektorzy odnowili swoje przyrzeczenia. Spotkanie wprowadziło nas w przeżywanie Patrocinium (wspomnienie św. Józefa Kalasancjusza- patrona szkół Pijarkich).
Co może się zdarzyć w bibliotece? Okazuje się, że w naszej mieszkają nie tylko mole książkowe. Czasem pomiędzy regałami przemykają jakieś niezwykłe postacie... Nie wiadomo skąd są i po co przychodzą...
19 listopada grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym przez Instytut Francuski pod hasłem "Dzień słońca, wina i oliwy".
W naszym kraju mamy – o czym pewnie niewiele osób wie – aż siedem dni, które celebrujemy jako święta państwowe; spośród tej siódemki nie sposób przeoczyć czterech, których wagę podkreśla to, że są one dniami wolnymi od pracy.
W dniach 7-9 listopada odbyło się w Hebdowie Spotkanie Formacyjne Laikatu Pijarskiego pod hasłem “Obudź w sobie Kalasancjusza”. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu nauczycieli ze szkół pijarskich z całej Polski.
Dnia 3 listopada w okolicach godziny dziewiątej, nasi uczniowie - reprezentaci każdej z klas - wraz z Dyrekcją, Nauczycielami i Samorządem Szkolnym, udali się na groby zmarłych pracowników i uczniów, związanych z Liceum Pijarów. Ciszą, modlitwą oraz symbolicznym zapaleniem zniczy, uczczicili ich pamięć.
Tuż u progu uroczystości Wszystkich Świętych, 31 października w szkolnej wspólnocie modliliśmy się za zmarłych pracowników, uczniów i absolwentów naszej szkoły, odprawiając w ich intencji eucharystię.
Tradycyjnie już, w październiku SKTK wybrało się w Beskid Niski, aby cieszyć się jesiennymi wrażeniami w tych niewysokich, lecz niezmiernie urokliwych górach. W tym roku nasza trasa pod hasłem "Beskid krzyżami znaczony" prowadziła w większości poza znakowanymi szlakami przez grzbiety i doliny Hańczowskich Gór Rusztowych i Pasma Magurskiego.
23 października gościliśmy w naszym Liceum Alexa Danziga – historyka, współpracownika Instytutu Yad Vashem, mieszkańca kibucu Nir Oz.
W wieku dziewięciu lat wyjechał z rodzicami i siostrą z Warszawy i zamieszkał w Izraelu. Obecnie jeździ po świecie i upowszechnia wiedzę o zagładzie Żydów i działalności Yad Vashem, jest też aktywnym uczestnikiem i propagatorem dialogu polsko-żydowskiego.
Miło nam poinformować, że tegoroczne stypendium Prezesa Rady Ministrów dla szczególnie uzdolnionej młodzieży otrzymał uczeń klasy 3e - Jerzy Król.
Gratulujemy!
W polskich szkołach celebruje się różne okazje: patriotyczne, czasem religijne... Z mocy prawa najbardziej uroczyście winno się obchodzić czternasty dzień października – rocznicę powołania do życia Komisji Edukacji Narodowej, pierwszego w Europie i na świecie ministerstwa oświaty. Bywa, że świętuje się też ważne dni związane z patronami tej czy innej szkoły – i to również dla każdej placówki jest momentem szczególnym.