Wiadomości

5 listopada - spacer SKTK Kleparz i Warszawskie

5 listopada - spacer SKTK Kleparz i Warszawskie

Listopad to czas szczególnej zadumy i refleksji nad przeszłością, zatem celem kolejnego spaceru SKTK stały się okolice Kleparza i Warszawskiego, w tym jedyny w swoim rodzaju Cmentarz Rakowicki. Tym razem spotkaliśmy się przy dawnych koszarach arcyksięcia Rudolfa, dziś bardziej znanych jako Politechnika Krakowska.


Razem poza ostatnią granicę

Razem poza ostatnią granicę

Wierzymy – jako chrześcijanie – że śmierć to nie koniec, ale przejście. Niemniej jednak – śmierć, jako rozstanie (choćby nawet tymczasowe), musi nas zasmucać. I napełniać tęsknotą. I tym bardziej kierować nas ku wielkiej nadziei ponownego spotkania. 

Październikowy dzień kalasantyński

Październikowy dzień kalasantyński

Dobrym zwyczajem wielu pijarskich placówek oświatowych jest organizowanie dni kalasantyńskich – wypadają one dwudziestego piątego dnia każdego miesiąca, na pamiątkę tego, że właśnie 25 sierpnia 1648 do niebieskiej ojczyzny powrócił nasz święty Ojciec Założyciel. 

22. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej w Krakowie pod hasłem:

22. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej w Krakowie pod hasłem: "Twój Głos"

Jak to jest możliwe, że pięćset osób z całej Polski: z miasta mlekiem i dżemem płynącego, ze stolicy innowacji i miejsc położonych jeszcze dalej niż północ, wraz z Ukraińcami, Węgrami i Czechami włącznie, decyduje się na trzydniowy wyjazd do Krakowa?

Bardzo nasze święto

Bardzo nasze święto

14 października każdego roku uroczyście obchodzi się w Polsce Dzień Edukacji Narodowej – na pamiątkę rocznicy ustanowienia w roku 1773 Komisji Edukacji Narodowej, pierwszego w Europie organu władzy oświatowej przypominającego coś, co dziś nazwalibyśmy ministerstwem oświaty. A dzień wcześniej – czyli 13 października – nasze Liceum nie mniej uroczyście celebruje Dzień Patrona Szkoły. I tylko dla porządku przypomnijmy, że oba te święta łączą się ze sobą jak najściślej – gdyby nie wielki wysiłek ks. Stanisława Konarskiego, KEN być może wcale by nie powstała. 

Ślubowanie klas pierwszych

Ślubowanie klas pierwszych

Po szaleńczych zabawach otrzęsinowych dnia poprzedniego, nadszedł czas na poważne wypowiedzenie słów ślubowania. Stało się to w godzinach popołudniowych w kościele Przemienienia Pańskiego na ul. Pijarskiej 12 października 2022 r. 

Otrzęsiny

Otrzęsiny

Jak zostaje się uczniem Liceum Pijarów? Proces tak wielkiej wagi trwa i nie wystarczy tylko przejść rekrutacji z dobrym wynikiem. Trzeba jeszcze łagodnie wejść w klimat i dopiero 11 października 2022 klasy pierwsze mogły zacząć świętować bycie uczniami tej szkoły par excellence. Otrzęsiny zaczęły się o 17.00 i oznaczały szereg wyzwań dla każdej klasy.

8 października - Spacer SKTK: Las Wolski i Wola Justowska

8 października - Spacer SKTK: Las Wolski i Wola Justowska

Piękna październikowa aura to idealny czas, aby zakosztować uroków złotej polskiej jesieni, toteż SKTK zainaugurowało kolejny rok spacerów po Krakowie wyprawą do Lasu Wolskiego i jego okolic. W trakcie tej wyprawy, poznaliśmy m.in. historię Twierdzy Kraków i jej mało znanych obiektów, wspięliśmy się na Kopiec Piłsudskiego, zanurzyliśmy się w Wolskim Dole i pośród Panieńskich Skał. 

Inauguracja warsztatów muzealnych

Inauguracja warsztatów muzealnych

Pierwsze tegoroczne warsztaty muzealne w ramach zajęć artystycznych dla klas pierwszych odbyły się w Pałacu Bpa Erazma Ciołka przy ulicy Kanoniczej, który jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Uczniowie pod opieką p. prof. Katarzyny Dudy- Kaptur mieli szansę przyjrzeć się dawnym dziełom sztuki i rozbudzić apetyt na kolejne warsztaty... 

Wieczorek planszówkowy

Wieczorek planszówkowy

W czwartek 22 września, w holu naszego Liceum odbył się pierwszy w tym roku Wieczór Planszówek. Uczniowie mogli odpocząć po lekcjach, grając z przyjaciółmi w różne gry - od Dixita przez Ameby po Twistera. Były emocjonujące rozgrywki szachów, były kreatywne historie, była muzyka, a przede wszystkim była dobra zabawa! 

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na następny taki wieczór - już niebawem!


Obóz matematyczny

Obóz matematyczny

W dniach od 19 do 23 września 2022 roku dziesięcioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w obozie matematycznym, który odbywał się pijarskim ośrodku rekolekcyjnym w Hebdowie. Zajęcia były prowadzone przez pana profesora doktora habilitowanego Andrzeja Bieleckiego pracownika uczelni AGH, który współpracuje z naszą szkołą. Podzielność liczb, liczby pierwsze, teoria grafów, układy równań nieliniowych, kombinatoryka, równania diofantyczne, ciągi, teoria liczb, planimetria - to tylko niektóre z tematów zajęć warsztatowych, w których uczestniczyli uczniowie. 

Osobliwości świata fizyki

Osobliwości świata fizyki

 16 września klasa 4b dzięki propozycji pana prof. W. Mroszczyka pojechała do Katowic na Uniwersytet Śląski. Maturzyści mogli doświadczyć tam fizyki, jakiej nie spotykamy na co dzień na lekcjach. Widzieliśmy doświadczenia laserowe z oszukiwaniem naszego zmysłu wzroku, przypomnieliśmy sobie podstawowe prawa fizyki dotyczące ciśnienia i wyporności.