Jako przygotowanie do Bożego Narodzenia dla dorosłych proponujemy w tym roku 4 katechezy o Trójcy Świętej.
Chrześcijanie wierzą w Jednego Boga w Trzech Osobach, ale niewielu próbuję tę prawdę tłumaczyć. W pierwszej katechezie za pomocą dwóch przedstawień malarskich oraz nietypowego odczytania przypowieści o synu marnotrawnym zastanowimy się, w jaki sposób Bóg objawia się nam jako Trójjedyny.
Plakat całego cyklu znajduje się tutaj.
Już w najbliższy piątek o godz. 17.00 otwarcie pierwszej Wystawy Fotografii uczniów naszej Szkoły, zapraszamy serdecznie na wernisaż:)
W słoneczne sobotnie popołudnie (12.11) na stadionie KS Nadwiślan odbyło się finałowe spotkanie Polskiej Futbol Ligi Juniorów. Futbol amerykański nie jest najbardziej popularną dyscypliną w naszym kraju, jednak od wielu lat w szeregach krakowskich adeptów tego sportu często pojawiali się uczniowie naszej szkoły. To efekt pokazowych treningów, jakie co roku jesienią są u nas prowadzone przez trenera głównego juniorów Kraków Kings p. Dawida Ostręgę.
W słoneczny poranek 11 listopada 2022 grupa uczniów z naszej Szkoły licząca prawie 40 osób, wraz z opiekunami, wyruszyła w kierunku Łapsz Niżnych. Już pierwszego dnia, po długiej wędrówce przez pagórki, pola i lasy, pod przewodnictwem pana prof. Michała Pacyny, pijarskiej drużynie wreszcie udało się dotrzeć na liczący 1200 m Lubań, skąd mogła cieszyć swoje oczy przepięknym widokiem.
10 listopada 1918 roku Józef Piłsudski po kilkunastu miesiącach spędzonych w więzieniu w Magdeburgu wrócił do Warszawy…
Nasza szkolna społeczność sto cztery lata później gromadzi się w holu Liceum. Jesteśmy ubrani w stroje galowe, panuje nastrój uroczysty, jest pogodnie, chociaż za oknem listopadowa szarówka…
7 listopada odbyły się zawody pływackie. Szkoła nasza była reprezentowana przez dwóch zawodników:
Miłosza Kusego (kl. 2d), który zdobył IV miejsce w stylu klasycznym na dystansie 50m, uzyskując czas 34.67 (setne sekundy zabrakło do miejsca medalowego! )oraz Antoniego Juszczuka (kl. 3a), który rywalizował w stylu motylkowym i uplasował się w drugiej dziesiątce.
Listopad to czas szczególnej zadumy i refleksji nad przeszłością, zatem celem kolejnego spaceru SKTK stały się okolice Kleparza i Warszawskiego, w tym jedyny w swoim rodzaju Cmentarz Rakowicki. Tym razem spotkaliśmy się przy dawnych koszarach arcyksięcia Rudolfa, dziś bardziej znanych jako Politechnika Krakowska.
Wierzymy – jako chrześcijanie – że śmierć to nie koniec, ale przejście. Niemniej jednak – śmierć, jako rozstanie (choćby nawet tymczasowe), musi nas zasmucać. I napełniać tęsknotą. I tym bardziej kierować nas ku wielkiej nadziei ponownego spotkania.
Dobrym zwyczajem wielu pijarskich placówek oświatowych jest organizowanie dni kalasantyńskich – wypadają one dwudziestego piątego dnia każdego miesiąca, na pamiątkę tego, że właśnie 25 sierpnia 1648 do niebieskiej ojczyzny powrócił nasz święty Ojciec Założyciel.
Jak to jest możliwe, że pięćset osób z całej Polski: z miasta mlekiem i dżemem płynącego, ze stolicy innowacji i miejsc położonych jeszcze dalej niż północ, wraz z Ukraińcami, Węgrami i Czechami włącznie, decyduje się na trzydniowy wyjazd do Krakowa?
14 października każdego roku uroczyście obchodzi się w Polsce Dzień Edukacji Narodowej – na pamiątkę rocznicy ustanowienia w roku 1773 Komisji Edukacji Narodowej, pierwszego w Europie organu władzy oświatowej przypominającego coś, co dziś nazwalibyśmy ministerstwem oświaty. A dzień wcześniej – czyli 13 października – nasze Liceum nie mniej uroczyście celebruje Dzień Patrona Szkoły. I tylko dla porządku przypomnijmy, że oba te święta łączą się ze sobą jak najściślej – gdyby nie wielki wysiłek ks. Stanisława Konarskiego, KEN być może wcale by nie powstała.
Po szaleńczych zabawach otrzęsinowych dnia poprzedniego, nadszedł czas na poważne wypowiedzenie słów ślubowania. Stało się to w godzinach popołudniowych w kościele Przemienienia Pańskiego na ul. Pijarskiej 12 października 2022 r.