Wiadomości

XIII Szczęśliwe Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

XIII Szczęśliwe Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

Wbrew panującym przesądom XIII Spotkanie Młodzieży Pijarskiej nazwane zostało „Szczęśliwe”. Początki nie były łatwe. Jeszcze przed wygłoszeniem sentencji rozpoczynającej Spotkanie, porwany został przez kosmitów główny organizator, o. Tomasz Abramowicz SP. Szczęśliwie pospieszyli mu z pomocą „faceci w czerni” (klerycy pijarskiego seminarium). Po ostatecznej i zwycięskiej walce z kosmitami, rozegranej na scenie Liceum, o.Tomasz wygłosił oczekiwane przez wszystkich słowa: „XIII Szczęśliwe Spotkanie Młodzieży Pijarskiej uważam za otwarte”. W kolejnych dniach program spotkania potoczył się już bez niespodzianek.

Muzyczna przerwa

Muzyczna przerwa

Tuż przed świętem Patrona Szkoły mieliśmy wielką przyjemność gościć młodzieżową orkiestrę smyczkową Åsane z Bergen w Norwegii. Muzycy w wieku 7-15 lat pod batutą pani Tone Nilssen zagrali dla nas utwory Edvarda Griega, Henryego Purcella i innych kompozytorów. Ten piękny koncert w trakcie długiej przerwy stał się dla trojga naszych uczniów okazją do pierwszego w ich życiu występu muzycznego i to po minutowym oswojeniu się z instrumentem: Weronika Rymkiewicz, Katarzyna Król i Jakub Znamiec, pierwszy raz trzymając w rękach skrzypce i wiolonczelę, zagrali z zespołem norweską pieśń ludową. Miłą pamiątką pozostaje zestaw płyt z muzyką Griega, ofiarowany naszej bibliotece przez opiekuna grupy panią Marit Norberg.

 

Święto Uczenia Się

Święto Uczenia Się

Jeszcze niewiele ponad dwie dekady temu Dzień Edukacji Narodowej oficjalnie nazywany był Dniem Nauczyciela. I wcale nie było to dobre – bo 14 października nie powinien być obchodzony jako dedykowany jednej tylko grupie zawodowej (to znaczy oczywiście też, może nawet w pierwszym rzędzie – ale nie wyłącznie). Tu chodzi przecież o coś znacznie ważniejszego: o przypomnienie momentu i ludzi, którzy jako pierwsi wpadli na pomysł, że uczenie kogoś i uczenie się – uczenie w ogóle, jako takie – jest czymś na tyle ważnym, że stanowi część interesu narodowego, że powinno być nadzorowane, ale i wspierane przez samo państwo z królem na czele.

III Święto Laikatu Pijarskiego

III Święto Laikatu Pijarskiego

Od 10 do 13 października Laikat Pijarski świętował w Warszawie na kolejnym już, trzecim spotkaniu, tym razem pod hasłem: Świeccy i zakonnicy-świadkowie wiary w edukacji. Organizatorem przedsięwzięcia był Sekretariat ds. Formacji Świeckich w Edukacji Formalnej Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów, a prowadzącym - ojciec Józef Tarnawski. Rolę współorganizatora pełnił ojciec Mateusz Pindelski, Asystent Generalny dla Włoch i Europy Środkowej.

SKTK w Beskidzie Niskim, czyli wyprawa dla prawdziwych hobo

SKTK w Beskidzie Niskim, czyli wyprawa dla prawdziwych hobo

Jeśli wierzyć niejakiemu hrabiemu G., prowadzącemu rokrocznie Gorcstok, przegląd piosenki turystycznej w bazie namiotowej pod szczytem Gorca, słowo „hobo” pochodzi ze slangowej odmiany kanadyjskiego języka angielskiego i oznacza łazika, włóczęgę, powsinogę... Na pierwszej w tym roku górskiej przeprawie naszego Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego słowo to zrobiło zawrotną karierę (głównie dzięki tej najosobliwszej odmianie poczucia humoru, jaka rodzi się wyłącznie pod wpływem czystego beskidzkiego powietrza), awansując do rangi mniej lub bardziej sensownego epitetu dolepianego do wszystkiego, co w realiach szwendania się po górach jest cool, trendy tudzież spoko. Wymieńmy zatem z poczucia repoterskiego obowiązku najbardziej hobo rzeczy, które przytrafiły nam się w ostatni weekend.

Michał na III Ogólnopolskim Forum Młodych Chemików

W dniach 12-15 września na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego (nie tylko w nowoczesnych salach konferencyjnych, ale i w słynnej Auli Leopoldina) odbyło się III Ogólnopolskie Forum Młodych Chemików, na które zaproszony został uczeń klasy 3b naszego Liceum - Michał Wójciak. Michał miał tam możliwość przedstawienia swojego posteru zatytułowanego "O nukleotydach - czyli jak w laboratorium stworzyć namiastkę DNA". Plakat ten był streszczeniem i omówieniem pracy doświadczalnej prowadzonej przez naszego ucznia w Laboratorium Chemii Bioorganicznej Zakładu Biofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w lipcu br., a dotyczył syntezy naturalnie występujących i modyfikowanych nukleotydów w reakcji sprzęgania z fosforanami.

Najlepsi pijarscy uczniowie na obozie naukowym

Najlepsi pijarscy uczniowie na obozie naukowym

Dziewiętnastka najlepszych w zeszłym roku szkolnym uczniów naszego Liceum doczekała się wyjątkowej nagrody za swój trud: w ostatnim tygodniu września zostali wyprawieni (pod opieką pani Marty Grębosz i pana Przemysława Rojka) na obóz naukowy, którego koszta w pełni pokryła szkoła, a konkretnie – organ prowadzący, czyli Polska Prowincja Zakonu Pijarów. Dostać się nie było łatwo: podstawowy warunek to minimum bardzo dobre zachowanie i średnia nie niższa niż 5,0 – ale chyba się opłacało... Oprócz możliwości odsapnięcia od zwykłej uczniowskiej rutyny nad morzem (obóz odbywał się w Helu, a po części również w Trójmieście), główną atrakcją był zróżnicowany program naukowy, z którego korzystali obozowicze podzieleni na dwie grupy – przyrodniczą i humanistyczną. A że obóz był nagrodą dla NICH, zachowajmy się więc konsekwentnie i oddajmy głos samym najbardziej zainteresowanym:

 

Akcja krwiodawstwa 1.10.2013

Akcja krwiodawstwa 1.10.2013

We wtorek 1 października po raz pierwszy w tym roku szkolnym odbyła się akcja krwiodawstwa - krew oddało łącznie 12 osób (choć chętnych było znacznie więcej...). Oto Ci, którzy zdecydowali się na udział w Wampiriadzie:


 

 

Uroczysta Inauguracja Roku Szkolnego 2013/2014

Uroczysta Inauguracja Roku Szkolnego 2013/2014

   8 września już tradycyjnie reprezentacja nauczycieli i uczniów Liceum i Gimnazjum udała się do Warszawy, do Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach. Tam miała miejsce Uroczysta Inauguracja Roku Szkolnego 2013/2014. Była związana z obchodem 70 rocznicy objawień Maryi Panny i Jezusa Chrystusa na Siekierkach oraz z 25 rocznicą ustanowienia na tym miejscu Parafii NMP Królowej Wyznawców.   

Wymiana z Niemcami

Wymiana z Niemcami

W dniach od 15 do 22 września 15-osobowa grupa uczniów wyjechała do Monachium w ramach wymiany polsko-niemieckiej. Gospodarzami projektu była nasza  partnerska szkoła Ch. Probst Gymnasium w Gilching w Bawarii. Polscy uczniowie poznawali szkołę gospodarzy, rodziny partnerów wymiany, a także mieli możliwość uczestniczyć w wybranych lekcjach w niemieckiej szkole. Program pobytu przewidywał również zwiedzanie wielu ciekawych atrakcji turystycznych Bawarii takich jak: starówka Monachium wraz z licznymi kościołami, Park Olimpijski z obiektami sportowymi Olimpiady 1972,  Sealife Center, salon wystawowy BMW Welt, Bavaria Film Studio, a także miasto Mozarta - Salzburg.

X Spacer Krakowski SKTK „Doliną Dłubni”

X Spacer Krakowski SKTK „Doliną Dłubni”

W kalendarzu ostatnia sobota lata, wokół coraz śmielej złocąca się jesień. W takich okolicznościach SKTK zainaugurowało swą włóczęgę w nowym roku szkolnym. Celem pierwszego spaceru były tereny dawnych podkrakowskich wsi: Mogiły, Krzesławic i Bieńczyc. Urodzajna ziemia zapewniająca mieszkańcom dobre warunki do życia i sielski krajobraz rozłożony wzdłuż wartko płynącej Dłubni, użyczającej swej energii licznym młynom, tworzyły niegdyś specyficzny mikroświatek. Jego obrazem inspirowali się wielcy twórcy polskiej kultury (Bogusławski, Matejko). Po tej rzeczywistości zostały tylko skrawki. Jej gwałtowny i dramatyczny koniec przyniosła lokalizacja i budowa pod Krakowem Nowej Huty, wiodącej inwestycji Planu 6-Letniego.

Zaczynamy!

Zaczynamy!

Gdyby się tak dobrze zastanowić, to oczywiste jakoby przewagi wakacji nad rokiem szkolnym wcale takie oczywiste nie są. Weźmy taką choćby pogodę: w lipcu i sierpniu albo umieramy z powodu upałów, albo drżymy z niepokoju, że zacznie padać (i w związku z tym nie będziemy mogli dogorywać w skwarze). Tymczasem już we wrześniu ten problem przestaje istnieć: temperatura jest najczęściej najbardziej odpowiednia do życia, a nawet jakby było inaczej, to i tak wszystko jedno: wiemy, co będziemy robić, nie grozi nam nudzenie się w domu, nie musimy podejmować trudu planowania sobie czasu.