Uczeń klasy 3b, Michał Wójciak, zakwalifikował się do etapu okręgowego jubileuszowej 60. Olimpiady Chemicznej, zajmując pierwsze miejsce w okręgu krakowskim i czwarte miejsce w Polsce.
Uczeń klasy 3b - Michał Wójciak oraz Grzegorz Kasparek - uczeń klasy 1E zostali stypendystami Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso (zadziwiające związki z patronem naszej Szkoły, który został odznaczony medalem o tym samym tytule przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego).
Była środa, 11 grudnia. Przygotowania rozpoczęliśmy zaraz po zakończeniu lekcji. W mgnieniu oka hol zaroił się od krzątajacych się uczniów i nauczycieli. Wspólnie dekorowaliśmy hol i nakrywaliśmy do stołu. Pierwsi goście przyszli juz o 16, godzinę przed rozpoczęciem spotkania wigilijnego dla osob starszych i samotnych. Z uśmiechem przyglądali się naszym końcowym poprawkom. Czytanie Pisma Świętego, dzielenie się opłatkiem, wspólnie spożyte potrawy wigilijne i tysiące ciepłych słów, tak wspominam środowe spotkanie. Zapadły mi w pamięci wzruszające, niekiedy też zabawne historie, usłyszane od naszych gości. Była środa, 11 grudnia. Nie mogłam lepiej spędzić tamtego wieczoru ;)
K.Ch.
Z przyjemnością informujemy, że nasze Liceum zapoczątkowało współpracę z Instytutem Francuskim, a jej pierwszym akcentem była wizyta w dniu 17 grudnia pana Alaina Schneidera, zastępcy Konsula Generalnego Francji w Krakowie, który wygłosił dla naszych uczniów wykład po francusku na temat tradycji świątecznych (zgodnie z kalendarzem!) oraz możliwości rozpoczęcia studiów we Francji przez polską młodzież.
Organizatorką spotkania była nauczycielka języka francuskiego p. Agnieszka Trzaska.
Wczoraj (poniedziałek 16.12) rozegrany został mecz pomiędzy klasami I i III. Wyrównaną walkę na boisku wygrały nasze pierwszaki 31:27
Dzięki drugim klasom, które miały kłopoty z zebraniem drużyny do walki przeciwko klasom trzecim (w tamtym tygodniu) i oddały mecz walkowerem (0:10), to właśnie klasy trzecie zwyciężyły rozgrywki.
Jednak pierwszaki to obiecujący team. Kto wie, jak potoczyłyby się rozgrywki, gdyby zorganizować drugą rundę.
Z radością informujemy, że do etapu okręgowego Olimpiady Języka Hiszpańskiego zakwalifikowała się Julia Włodarczyk, uczennica klasy 1e. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
We wtorek 3 grudnia po raz drugi w tym roku szkolnym odbyła się akcja krwiodawstwa. Jeszcze nigdy nie było tylu chętnych do oddania krwi - łącznie zgłosiło się 30 uczniów, z czego krew oddało 21! Ekipa medyczna zabrała ze sobą dokładnie 9050 ml krwi!!! Wielu uczniów zdecydowało się na udział w akcji po raz pierwszy. Byli też tacy, którzy uczynili to po raz kolejny - a to jest dowód, że wbicie tej wielkiej igły nie jest aż takie straszne...
Oto Ci, którzy zdecydowali się na udział w Wampiriadzie:
Ruszyły olimpjskie zmagania. Mamy już pierwszych kandydatów na zwycięzców (całkiem spore grono). Nasi uczniowie zakwalifikowali się do etapu okręgowego trzech olimpiad przedmiotowych: Olimpiady Historycznej, Olimpiady o Polsce i Świecie Współczesnym, Olimpiady Wiedzy o Prawie.
29 listopada uczniowie i nauczyciele naszej Szkoły wzięli udział w uroczystościach upamiętnienia Powstania Listopadowego w rocznicę Nocy Listopadowej. Rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele Przemienienia Pańskiego, następnie uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Grunwaldzki, gdzie odbył się Apel Pamięci przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz złożenie wieńców i kwiatów. Kompanię reprezentacyjną wystawił II Korpus im. gen. Władysława Andersa. Uroczystości upamiętnienia bohaterów Powstania Listopadowego patronowła a także swą obecnością uświetniła Pani Prezydentowa Karolina Kaczorowska - Małżonka ostatniego Prezydenta II Rzeczypospolitej.
Z wspólnej inicjatywy uczniów, Samorządu Szkolnego i nauczycieli WF-u w ramach Międzyrocznikowego Turnieju Koszykówki odbył się pierwszy mecz: klasy pierwsze vs. klasy drugie.
Po wyrównanej walce sportowej, w końcówce lepsza okazała się reprezentacja klas drugich. Mecz zakończył się wynikiem 38:28
Następna rozgrywka - klasy drugie vs. klasy trzecie odbędzie się 9 grudnia o godzinie 16.00. Zapraszamy wszystkich do dopingowania swoich faworytów :)
Od 29 listopada do 1 grudnia, szesnastoosobowa grupa młodzieży z naszego liceum wzięła udział w kursie ewangelizacyjnym Królestwo Boże. Poniżej kilka słów jednej z uczestniczek.
Tytuł tego kronikarskiego wpisu – przekornie parafrazujący słynne zdanie z II części Dziadów Adama Mickiewicza – wydaje się najbardziej może adekwatny do tego, co działo się w Liceum w środę 27 listopada, kiedy to wespół z wszystkimi pijarami świata (a wierzymy mocno, że również z tymi spozierającymi na nas z zaświatów) obchodziliśmy wspomnienie założyciela zakonu, św. Józefa Kalasancjusza – dzień święta Jego opieki, potocznie zwany z łacińska Patrocinium. Bo już po raz drugi centralnym punktem naszego świętowania (oczywiście oprócz otwierającej ten dzień Mszy Świętej) uczyniliśmy Przegląd Teatralno-Kabaretowy. I w ten sposób wpisaliśmy się w jedną z najstarszych tradycji ludzkości, która od czasów najdawniejszych właśnie przez teatr oddawała cześć temu, co ją przerasta.