O Kazimierzu Wielkim mówi się, że zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną; Kopernika mądrość ludowa ubrała w rolę tego, który (by nieco sparafrazować znane przysłowie) zastał Słońce kręcące się wokół Ziemi, a zostawił naszą planetę dostojnie wirującą wokół swej najbliższej gwiazdy... O Stanisławie Konarskim można by powiedzieć podobnie: że zastał polską edukację sarmacką (czyli – najdelikatniej rzecz ujmując – na niezbyt wysokim poziomie), a pozostawił oświeconą: nowoczesną, spójną, łączącą wyśrubowany pułap nauczania z wychowaniem w duchu Ewangelii, tolerancji i najżarliwszego, jakże potrzebnego na nadciągające ciężkie czasy patriotyzmu.
No właśnie: wydawać by się mogło, że była to tylko taka sobie zabawa... Chyba zresztą dość udana – biorąc pod uwagę hałaśliwe zaangażowanie „otrząsanych” pierwszaków w kolejne organizowane przez starsze klasy konkursy, ich nader poważne podejście do rytuału pasowania na ucznia Szkoły przez nikomu bliżej nieznaną blond-piękność, Katarzynę II, jak również gromkie protesty towarzyszące zapaleniu świateł po krótkiej, kończącej całą imprezę dyskotece. Ale przecież chodziło tu o coś znacznie poważniejszego.
W piątek, 5 października odbyła się w naszej szkole pierwsza w tym roku akcja krwiodawstwa. Chętnych do oddania krwi było wielu… Zgłosiło się bowiem aż 25 osób – gratulujemy odwagi :) Jednak przez „lekarskie sito” przeszła tylko połowa (reszta z różnych względów została tym razem zdyskwalifikowana). Dwunastu Wspaniałych oddało łącznie 5400 ml krwi !!! Dziękujemy za ten dar serca i zapraszamy na następne Wampiriady (11 grudnia i 15 lutego).
Wczoraj, tj. 8 X, po tygodniowym pobycie w Monachium wróciła do Szkoły grupa uczniów biorąca udział w polsko-niemieckiej wymianie. Szkoła partnerska Ch. Probst Gymnasium Gilching przygotowała urozmaicony i bogaty program. Polscy uczniowie mieli okazję zwiedzać bardzo różnorodne obiekty turystyczne (np.: Stadion Piłkarski w Monachium, Centrum Dokumentacji Nazizmu w Norymberdze), a także brać udział w centralnych obchodach 22. rocznicy Zjednoczenia Niemiec, która świętowana była dnia 3 X
oraz w słynnym festynie ludowym zwanym Oktoberfest. Z tej okazji "nasze Niemki" też nosiły stroje ludowe.
Polska grupa została bardzo serdecznie przyjęta przez nowego Dyrektora szkoły w Gilching, który zapowiedział swój przyjazd do Krakowa w czasie krakowskiego programu wymiany.
Alma Biel
W dniach 23-26 września br. uczeń klasy 2b, Michał Wójciak, wraz z innymi licealistami Małopolski uczestniczył w II Ogólnopolskim Forum Młodych Chemików, które zostało zorganizowane przez Wydział Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
...choć oczywiście nie tak całkiem i do końca. Bo te dwa, trzy ostatnie dni na przełomie września i października (które nasza Szkoła tradycyjnie od wielu już lat dedykuje wycieczkom szkolnym) nie są bynajmniej czasem wolnym od szkoły jako takiej. Wręcz przeciwnie: można by powiedzieć, że w tym czasie to raczej Liceum opuszcza swoje mury i przenosi się w najróżniejsze, mniej lub bardziej (nie)oczywiste miejsca. Po co?
W minioną niedzielę uczniowie Liceum i Gimnazjum wraz z Rodzicami i Rodzinami uczestniczyli w Eucharystii, którą sprawował o. Grzegorz Misiura. Po Mszy Świętej była okazja do spotkania przy filiżance herbaty, kawy oraz, oczywiście, słodkościach przygotowanych przez niezawodną Radę Rodziców.
Jako że wakacje wciąż jeszcze szumią w głowie, więc należy wybrać się w góry – ożywione tą myślą nasze Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze postanowiło przepędzić sobotę 22 września w Gorcach.
I… zakończyli! 29 czerwca dobiegł końca rok szkolny 2011/2012. Smutnym akcentem było pożegnanie dwojga nauczycieli, którzy na trwałe wpisali się w historię szkoły: prof. Małgorzaty Kremer i prof. Wacława Tomali. Pożegnać przyszło nam się również z innymi znakomitymi pedagogami: prof. Marzeną Sikorą-Nautiyal, prof. Grażyną Nenko, o. Jarosławem Pabianem, prof. Moniką Włodek i prof. Katarzyną Mierzejewską.
„Sapere auso” jest najwyższą nagrodą, przyznawaną przez Dyrektora Liceum za zgodą Rady Pedagogicznej, jaką może zostać wyróżniony uczeń klasy trzeciej Liceum Pijarów na zakończenie nauki w Szkole.
Wyróżnienie to może otrzymać uczeń, który uczęszczał do Liceum przez cały cykl nauki w szkole średniej, swoją postawą i zachowaniem wyróżniał się na tle uczniów, osiągając sukcesy w konkursach i olimpiadach, a także uczestnicząc w życiu religijnym i w różnych formach działań społecznych w Szkole oraz poza nią.
Nagroda „Sapere auso” ma przede wszystkim wymiar duchowy, wyraża szacunek oraz uznanie Liceum Pijarów dla ucznia. Jej zewnętrznym znakiem są dyplom i medal, którymi uhonorowani zostali:
Z radością informujemy, że w minionym roku szkolnym do grona wyróżnionych dołączył Krzysztof Gajkowski –Wójcik.
Tematem pierwszej części tegorocznego konkursu organizowanego przez Motorola Solutions Systems Polska Sp. z o.o. było zaprojektowanie algorytmów sterujących robotem Mini Sumo oraz przygotowanie prezentacji wyglądu robota. W drugiej – finałowej części – każdy z szesnastu zespołów, które znalazły się po pierwszej części w gronie finalistów, przygotowuje i programuje robota do walki Mini Sumo. Gala Finałowa konkursu, podczas której odbyły się walki przygotowanych przez zespoły robotów, miała miejsce 15 czerwca na AGH na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki.
Jak pożegnać kogoś, kto jest żywą historią Szkoły?
Nasze subiektywne odczucie, że pani prof. Małgorzata Kremer i pan prof. Wacław Tomala są w Liceum od zawsze, znalazło niedawno potwierdzenie w źródłach historycznych. W bibliotecznych archiwach odnaleźliśmy teksty trzech historyków. W ich kronikach pojawiają się wzmianki o naszych Jubilatach.