Wiadomości

Otwarci na przyszłych uczniów, otwarci na naukę

Otwarci na przyszłych uczniów, otwarci na naukę

Już drugi rok z rzędu dni otwarte naszej szkoły – w czasie których staramy się zachęcić jak największą ilość jak najlepszych gimnazjalistów do wybrania w niedalekiej już przyszłości Liceum Pijarów – odbywają się w niepowtarzalnej atmosferze Festiwalu Nauki. No bo jaka może być lepsza (i – co rzadko się przecież zdarza – prawdziwa) reklama szkoły, niż zaprezentowanie tego, jak bardzo po drodze jest jej z prawdziwą, poważną wiedzą? Swoimi wykładami i zajęciami o bardziej praktycznym charakterze zaszczcili nas w tym roku znakomici ludzie nauki i jej adepci, uznani specjaliści w swoich dziedzinach (którym jak najserdeczniej dziękujemy), ale szczególny wymiar miało też to, że swoją przygodą ze światem rozumu dzielili się z nami również nasi absolwenci i nauczyciele, jak również obecni uczniowie: pokazało to, że nasza szkoła jest wspólnotą również w tym tak ważnym dla serdecznie oczekiwanych kandydatów wymiarze, jakim jest radość zdobywania wiedzy i dzielenia się nią.

Kasia Wartalska w finale olimpiady polonistycznej!

Po niezwykle nerwowych dwóch niemal tygodniach, w czasie których Komitet Główny XLIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego decydował, kogo ostatecznie zaprosić do udziału w wyjątkowo w tym roku ilościowo elitarnego grona uczestników zawodów olimpijskich szczebla centralnego, z wielką dumą i radością informujemy, że znalazła się wśród nich również nasza uczennica, Katarzyna Wartalska z klasy 3a. Dopingujemy ją z całego serca, życząc, by powtórzyła swój wielki sukces z olimpiady okręgowej, którą zakończyła z drugim wynikiem w Krakowie!

Akademia Ekonomii Społecznej

Akademia Ekonomii Społecznej

W środę (20 marca) w ramach zajęć z podstaw przedsiębiorczości  odbyły się w naszej Szkole rozgrywki Chłopskiej Szkoły Biznesu. Jest to gra planszowa wykorzystująca lokalne tradycje i historię chłopów - przedsiębiorców z XVIII-wiecznego Andrychowa. Jest to gra o charakterze ekonomicznym: uczniowie podejmują w niej decyzje dotyczące produkcji i sprzedaży, współpracują w ramach spółek, prowadzą rozmowy handlowe. Najlepiej w biznesie poradzili sobie: Kasia Chmura i Wojtek Marchewka z klasy 1f oraz Michał Listek i Kacper Domagała z klasy 1b. Pierwsza z wymienionych par będzie reprezentować naszą szkołę w rozgrywkach wojewódzkich. Gra zaistniała w naszym liceum w ramach projektu ,,Akademia Ekonomii Społecznej’’ organizowanego przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie.

Wymiana chórów

Wymiana chórów

W dniach 4.-8. marca miała miejsce międzynarodowa wymiana chórów szkolnych, w której uczestniczyli uczniowie z trzech państw: Słowenii, Słowacji i Polski. W tym roku gospodarzem wymiany była szkoła st. Stanislav's Institution w Lublanie (Słowenia).Nasze Liceum reprezentowali chórzyści oraz uczniowie z grupy językowej pod kierownictwem pani prof. Anny Hawleny-Drożdżak, pana prof. Ryszarda Źróbka i pana prof. Andrzeja Pracucha.

           

Sporty zimowe - zawodnictwo międzyszkolne

Sporty zimowe - zawodnictwo międzyszkolne

28 lutego snowboardziści, którzy w zawodach krakowskich zajęli wysokie miejsca, wzięli udział w Mistrzostwach Małopolski rozgrywanych w Rabce. Do tego etapu zakwalifikowało się troje zawodników z naszej Szkoły. Hanna Ptaszkiewicz oraz Maciej Kostaś wystartowali w etapie wojewódzkim i zajęli XII oraz XIV miejsce, które, jeśli weźmiemy  pod uwagę, że konkurowali  z zawodnikami z Zakopanego i Nowego Targu,  są dużym osiągnięciem. W punktacji ogólnej reprezentacja Krakowa zajęła III miejsce.

Trzecia nasza zawodniczka Gabriela Kurek nie mogła wystartować w tych zawodach z powodu kontuzji nadgarstka .

Wybitni narciarze są wśród nas!

Wybitni narciarze są wśród nas!

4 marca odbyły się zawody w Narciarstwie Alpejskim. Naszą Szkołę reprezentowały:
Marta de Doliwa Zielińska, która zajęła V miejsce w konkurencji indywidualnej oraz  Anna Watoła i Karolina Poseł.
Dziewczęta zajęły VI miejsce w punktacji zespołowej. Gratulujemy!!!
Chłopcy: Maciej Watoła, Jan Tokarski, Marcin Szostak i Michał Pitala ukończyli przejazd, zdobywając dla Szkoły punkty liczone do klasyfikacji ogólnej szkół ponadgimnazjalnych.

Wielkopostny Dzień Skupienia dla Pracowników i Nauczycieli Zespołu Szkół Pijarskich

Wielkopostny Dzień Skupienia dla Pracowników i Nauczycieli Zespołu Szkół Pijarskich

Jest to jeden z elementów formacji duchowej. W tym roku, Wielkopostny Dzień Skupienia, poprowadziła s. Urszula Kwaśniewska, pijarka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 45 Sióstr Pijarek w Krakowie.

Siostra Urszula dzieliła się z nami swoim doświadczeniem wiary. Jak zauważył jeden z uczestników, był to dla czas refleksji nad tym, co bardzo często wydaje się oczywiste, nad  istotą wiary i miejscem Pana Boga w życiu.

Dzień Skupienia zakończyliśmy wspólną Eucharystią.

Utalentowani (i utytułowani) recytatorzy

Utalentowani (i utytułowani) recytatorzy

Uroczystą galą w Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” (którą to galę swoją obecnością i krótkim spotkaniem autorskim uświetniła wybitna poetka, Ewa Lipska) zakończył się jubileuszowy, X Krakowski Konkurs Recytatorski. Naszą szkołę reprezentowała na tej prestiżowej imprezie (tak w eliminacjach, jak i w wielkim finale) trójka uczniów, nie po raz pierwszy udowadniająca, jak znakomitą zabawą może być coś tak niepraktycznego jak piękne zapamiętywanie długich i trudnych tekstów literackich – Anna Zięba z klasy 3b oraz Antoni Sałaj i Andrzej Skowron (obaj z 2a). A że konkurencja była naprawdę ostra, więc serdecznie gratulujemy całej trójce, a zwłaszcza Ani i Andrzejowi, którzy z konkursu powrócili z wyróżnieniami.

Robert - finalistą...

Z  radością donosimy, że Robert Bulas (uczeń klasy 3d) zakwalifikował się do finału Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z fizyki. Gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki, licząc na więcej:)

22-27.02.2013 Rekolekcje Wielkopostne dla Rodziców i Uczniów Liceum

22-27.02.2013 Rekolekcje Wielkopostne dla Rodziców i Uczniów Liceum

Obchody Wielkiego Postu w kontekście Roku Wiary stanowią dla nas cenną sposobność do medytowania nad relacją między wiarą a miłością –między wiarą w Boga, w Boga Jezusa Chrystusa, i miłością, która jest owocem działania Ducha Świętego i prowadzi nas drogą poświęcenia się Bogu i innym ludziom. (Orędzie Benedykta XVI na Wielki Post 2013)

Michał w finale Olimpiady Chemicznej

Michał Wójciak - uczeń klasy 2b - znalazł się w elitarnym gronie finalistów Olimpiady Chemicznej. Gratulujemy, trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów!

Olimpijczycy-poloniści dalej w grze

Tegoroczne olimpiady przedmiotowe nabierają tempa, coraz wyraźniej zmierzając ku wielkim, ogólnopolskim finałom... Nie inaczej rzecz się ma z XLII Olimpiadą Literatury i Języka Polskiego – na ostatnim jej okręgowym szczeblu, ustnym, będą nas reprezentować Katarzyna Wartalska i Mikołaj Borkowski (oboje z klasy 3a). Gratulując im sukcesu na etapie pisemnym, zapewniamy o naszym niesłabnącym dopingu!