Za nami pierwszy tydzień adwentu. Jaki był? Czy rzeczywiście poszedłem za głosem wołającego proroka? Czy cokolwiek drgnęło we mnie? Stoimy na progu już drugiego adwentowego tygodnia, kiedy wspólnota Kościoła daje nam kolejny symbol zapalonej świecy i głos: wyprostujcie drogi dla Pana, zasypcie doliny, zrównajcie góry. Niech to będzie czas rzeczywiście wytężonej pracy duchowej. Z pomocą przychodzi też wspólna modlitwa, dlatego zapraszamy szczególnie na Roraty, w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek na godz. 7.00 a w środę na 8.00. Czekamy na ciebie.
09 listopada, przy okazji Święta Niepodległości, otwarta została w naszej Szkole wystawa katyńska. Obejmowała ona kalendarium zbrodni oraz oryginalne materiały z okresu ujawnienia zbrodni (Gazety i zdjęcia z ekshumacji w Katyniu w 1943 r., fragmenty listów i pamiętników zamordowanych), a także zdjęcia z cmentarzy w Katyniu, Miednoje, Piatichatkach, Bykowni i Kuropatach.
Zamknięcie wystawy, połączone z pokazem filmów katyńskich, nastąpiło 23 listopada. Mogliśmy zobaczyć trzy filmy:
Jak najszczytniejsza tradycja teatralna, znaczona wieloma sukcesami, związana jest z naszą Szkołą dosłownie od zawsze: wystarczy zerknąć na przedwojenne fotografie, by zorientować się, że dzisiejsze pospólne legowisko uczniów, oficjalnie zwane niekiedy podestem, to smętna archeologiczna pozostałość po w pełni profesjonalnej scenie... Korzystając z okazji, jaką było tegoroczne Święto Opieki Świętego Józefa Kalasancjusza, postanowiliśmy nawiązać do tej właśnie tradycji i dlatego na mniej więcej cztery godziny oddaliśmy centralny punkt naszego szkolnego holu na wyłączny użytek I Przeglądu Kabaretowo-Tetralnego, obmyślonego i koordynowanego przez niezmordowaną panią profesor Katarzynę Piórek. A zresztą – czy może być lepszy sposób na celebrowanie rytuału, jakim są obchody Patrocinium, niż połączyć je z innym rytuałem, tym teatralnym?
W minioną niedzielę uczniowie, rodzice i nauczyciele Liceum i Gimnazjum spotkali się na kolejnej w tym roku Mszy Świętej Wspólnotowej. Eucharystię sprawował i kazanie wygłosił o. Edward Kryściak SP.
Wspólne spotkanie było też okazją do wzięcia udziału w kiermaszu świątecznym, organizowanym przez grupę charytatywną naszej Szkoły. Celem kiermaszu była zbiórka pieniędzy na opłacenie zajęć dodatkowych dla zdolnych dzieci z ubogich rodzin. Dzieci te są pod opieką Fundacji Oświatowej im. ks. S. Konarskiego, działającej w naszym Zespole Szkół Pijarskich. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem. Dziękujemy za otwarte serca i wrażliwość na potrzeby innych.
Ilona Podlecka - uczennica klasy 3a - została przyjęta do grona stypendystów poznawczych Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w roku szkolnym 2012/2013. O przyjęcie ubiegało się ponad 1500 osób, a udało się to jedynie 54. Tym bardziej cieszymy się wyróżnieniem Ilony (jedynej stypendystki z Krakowa) i serdecznie gratulujemy.
14 listopada w murach naszej Szkołoy miało miejsce wydarzenie bez precedensu, bowiem odbył się pierwszy wykład dr Przemka Rojka dla naszych gimnazjalistów. Uczniowie biorący udział w spotkaniu chętnie włączali się do dyskusji, udowadniając, że mają otwarte umysły i dali się porwać Prowadzącemu. Niewątpliwie i dla wykładowcy spotkanie z młodymi, myślącymi ludźmi było ciekawym doświadczeniem. Następny wykład już w grudniu!
11 listopada obchodziliśmy 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w miniony piątek odbyła się w naszej Szkole uroczysta akademia. Obchody Święta zainaugurowało wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.
Być może jest tak, że Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to święto najbardziej polskie, a sposób jego celebowania (na szczęście nie całkiem jeszcze wyparty przez może i zabawne, ale w naszym kręgu kulturowym puste, najczęściej obliczone na łatwy komercyjny zysk imprezy halloweenowe) świadczy o nas bardziej – i lepiej – niż się na pozór wydaje... Być może właśnie te dwa dni na początku listopada, tego najsmutniejszego chyba miesiąca w roku (ze swoją beznadziejną szarością stanowiącego jakoś tam symboliczne przejście między feerią stubarwnej złotej jesieni a grudniową bielą rozjaśnianą światłem Bożego Narodzenia) pozwalają nam – temu staroświeckiemu, trochę dziwacznemu, trochę śmiesznemu ludowi dziadów – przekroczyć próg ostatecznej nieobecności w kierunku wspólnoty najgłębszej, metafizycznie niedocieczonej: połączenia żywych z ich umarłymi. Albo też – bo czemużby nie? – zmarłych z ich żywymi...
W minioną niedzielę o godzinie 10.30 w Publicznym Gimnazjum nr 52 Ojców Pijarów przy ul. Dzielskiego 1 została, jak co miesiąc, odprawiona Msza Święta dla całej Wspólnoty Szkolnej. Mszę, w której uczestniczyli uczniowie, rodzice i nauczyciele Liceum i Gimnazjum odprawił o.Grzegorz Misiura SP.
25 października przyszedł czas na kolejną szkolną wyprawę do Lwowa. O 20:30 uczniowie pijarskiego gimnazjum i liceum zebrali się pod Szkołą, zapakowali do autokaru i ruszyli, aby zobaczyć nowe miejsca, przeżyć niezapomniane chwile i przede wszystkim pomóc rodakom z zagranicy.
Prawie 700 osób z całej Polski, a także z Węgier, Czech i Białorusi przyjechało do Krakowa na Spotkanie Młodzieży Pijarskiej. Już po raz dwunasty Zakon Ojców Pijarów zorganizował Spotkanie Młodzieży Pijarskiej. W tym roku młodzież zastanawiała się nad swoim powołaniem.
Ważnym wydarzeniem dla wszystkich katolików, także dla nas i naszej młodzieży, było otwarcie Roku Wiary przez Benedykta XVI. Dlatego wzięliśmy udział we wspólnej celebracji liturgicznej. Nasza obecność jeszcze wyraźniej ukazała prawdę, że wiara jest darem Boga, który jest przekazywany przez ludzi. Uroczyście rozpoczęliśmy świętowanie i przeżywanie tego czasu we wspólnocie szkolnej, odmawiając Wyznanie Wiary i przyjmując do naszego życia symbol pokropienia wodą święconą. Przed nami czas do listopada 2013 roku. Wykorzystajmy go dobrze. Z pomocą może nam przyjść strona kdm.org.pl