Jako że wakacje wciąż jeszcze szumią w głowie, więc należy wybrać się w góry – ożywione tą myślą nasze Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze postanowiło przepędzić sobotę 22 września w Gorcach.
I… zakończyli! 29 czerwca dobiegł końca rok szkolny 2011/2012. Smutnym akcentem było pożegnanie dwojga nauczycieli, którzy na trwałe wpisali się w historię szkoły: prof. Małgorzaty Kremer i prof. Wacława Tomali. Pożegnać przyszło nam się również z innymi znakomitymi pedagogami: prof. Marzeną Sikorą-Nautiyal, prof. Grażyną Nenko, o. Jarosławem Pabianem, prof. Moniką Włodek i prof. Katarzyną Mierzejewską.
„Sapere auso” jest najwyższą nagrodą, przyznawaną przez Dyrektora Liceum za zgodą Rady Pedagogicznej, jaką może zostać wyróżniony uczeń klasy trzeciej Liceum Pijarów na zakończenie nauki w Szkole.
Wyróżnienie to może otrzymać uczeń, który uczęszczał do Liceum przez cały cykl nauki w szkole średniej, swoją postawą i zachowaniem wyróżniał się na tle uczniów, osiągając sukcesy w konkursach i olimpiadach, a także uczestnicząc w życiu religijnym i w różnych formach działań społecznych w Szkole oraz poza nią.
Nagroda „Sapere auso” ma przede wszystkim wymiar duchowy, wyraża szacunek oraz uznanie Liceum Pijarów dla ucznia. Jej zewnętrznym znakiem są dyplom i medal, którymi uhonorowani zostali:
Z radością informujemy, że w minionym roku szkolnym do grona wyróżnionych dołączył Krzysztof Gajkowski –Wójcik.
Tematem pierwszej części tegorocznego konkursu organizowanego przez Motorola Solutions Systems Polska Sp. z o.o. było zaprojektowanie algorytmów sterujących robotem Mini Sumo oraz przygotowanie prezentacji wyglądu robota. W drugiej – finałowej części – każdy z szesnastu zespołów, które znalazły się po pierwszej części w gronie finalistów, przygotowuje i programuje robota do walki Mini Sumo. Gala Finałowa konkursu, podczas której odbyły się walki przygotowanych przez zespoły robotów, miała miejsce 15 czerwca na AGH na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki.
Jak pożegnać kogoś, kto jest żywą historią Szkoły?
Nasze subiektywne odczucie, że pani prof. Małgorzata Kremer i pan prof. Wacław Tomala są w Liceum od zawsze, znalazło niedawno potwierdzenie w źródłach historycznych. W bibliotecznych archiwach odnaleźliśmy teksty trzech historyków. W ich kronikach pojawiają się wzmianki o naszych Jubilatach.
Delegacja naszej Wspólnoty szkolnej wzięła udział w Inauguracji Roku Szkolnego 2012/13 w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży. Nauczyciele uczestniczyli w IX Forum Dyskusyjnym. Pan Marek Michalak (Rzecznik Praw Dziecka) i pani Dorota Zawadzka (Superniania) pomagali nam odpowiedzieć sobie na pytanie: „Wychowywać … ale jak?”.
Chociaż rok szkolny rozpoczął się ledwie tydzień temu, Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze wznowiło już działalność po wakacyjnej przerwie. Stało się to za sprawą sobotniego spaceru, będącego szóstym spotkaniem w ramach odkrywania Krakowa, który, jak się okazuje, skrywa wiele tajemnic i ma więcej niż jedno – to powszechnie znane – oblicze.
Jako że nie należy hołdować przesądom, więc absolutnie nie będziemy twierdzić, że mgła, która towarzyszyła rozpoczęciu roku szkolnego 2012/2013, była jakimkolwiek ponurym prognostykiem na najbliższe dziesięć miesięcy; nie będziemy wyciągać wniosków, że ponieważ nasza parkowa sesja fotograficzna na użytek nowego Informatora za tło miała różne odcienie szarości, więc najbliższa przyszłość też rysuje się w szarych barwach...
W dniach 22-27 sierpnia 2012 roku odbył się wyjazd integracyjny dla uczniów klas pierwszych. W wyjeździe uczestniczyli nowi uczniowie, ich koledzy pełniący rolę animatorów oraz wychowawcy klas i duszpasterze Liceum.
Serdecznie dziękujemy za wytężoną pracę w roku szkolnym 2011/2012 i wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom, pracownikom administracji oraz sympatykom naszego Liceum życzymy słonecznych, radosnych oraz bezpiecznych wakacji. Udanego odpoczynku!
Dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów
26 czerwca popołudniową porą mieliśmy okazję uczestniczyć w niecodziennym i długo wyczekiwanym wydarzeniu – w Wieczorze Artystycznym. W ramach pierwszej części Wieczoru uczniowie prezentowali swoje artystyczne umiejętności.
W tradycję naszej Szkoły wpisał się coroczny, wieloetapowy konkurs wewnątrzszkolny, mający wyłonić najbardziej zaangażowaną, wszechstronną - po prostu najlepszą klasę - Klasę Konarskiego. Brana jest pod uwagę klasyfikacja roczna, frekwencja, czytelnictwo, działalność charytatywna a także wyniki różnych konkursów m.in.: Konkursu Wiedzy o Anglii im. prof. Krystyny Płachty, Memoriału Pływackiego im. prof. Włodzimierza Kękusia, Konkursu Pierwszej Pomocy im. Jakuba Ciołka. Poniżej prezentujemy długo oczekiwane rozstrzygnięcie rywalizacji.
Wyniki Konkursu Klasa Konarskiego
2011-2012