31 marca klasy 3a i 3d pod opieką pań Karoliny Knapik-Bieniek i Katarzyny Janczarskiej udały się do oddziału Muzeum Narodowego w Sukiennicach, by zapoznać się z polską sztuką XIX wieku.
Uczniowie wzięli udział w grze muzealnej, dzięki której mieli szansę sprawdzić swoją wiedzę o epokach romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski i wykorzystać ją do odczytania znaczenia poszczególnych obrazów. Piękne wnętrza Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku, praca w grupach, sympatyczne panie przewodniczki i obietnica dobrych ocen z języka polskiego spowodowały, że dla uczniów to piątkowe popołudnie było wyjątkowo udane i nabrali ochoty na tego typu wyjścia w przyszłości.
W czwartek 23 marca uczniowie części ekonomicznej z klas trzeciej i czwartej uczestniczyli w zajęciach terenowych z geografii. Najpierw zapoznali się z wystawami w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ, a następnie udali się na część terenową prowadzoną przez pracowników Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dla uczniów klasy 1e (profil medyczny) miniony piątek, 24 marca, wiązał się ze zwolnieniem z większości lekcji. Czy było to wcześniejsze rozpoczęcie weekendu? W żadnym wypadku! Medyk udał się na Wydział Chemii UJ, by uczestniczyć w spotkaniu z cyklu "Chemia niejedno ma imię".
Ach... co to był za wieczór...
Przed zebraniem dla rodziców odbył się już drugi w tym roku wernisaż wystawy prac i pokaz mody uczniów LOZP.
Swoją twórczość plastyczną zaprezentowali Anna Guzik, Danuta Alsheuskaya, Dobrawa Nosko, Isabel Monestel, Julianna Leontiew, Kacper Fall, Karol Kulka, Maria Hadam, Martyna Jędrys, Natasza Antkowicz, Sandra Rosa. Wernisaż rozpoczął się od występu uzdolnionej Weroniki Jaśkowiec, po którym odbył się pokaz mody Małgorzaty Kozioł i Klary Bukalskiej, w którym modelkami były także nasze uczennice i nawet jeden uczeń.
Tak o udziale w tym artystycznym przedsięwzięciu mówią nasi młodzi artyści:
Maturzyści z naszej szkoły zdający matematykę rozszerzoną po raz kolejny spotkali się w sobotę (25.03), by pod czujnym okiem p. prof. Katarzyny Piórek spędzić kilka godzin na rozwiązywaniu zadań z planimetrii. Zastosowaniom twierdzeń sinusów, cosinusów, Pitagorasa, o dwusiecznej nie było końca :)
Pierwszy maraton matematyczny z geometrii analitycznej prowadził p. prof. Łukasz Wiśniowski, a przed nami jeszcze spotkanie z p. prof. Jolantą Przybylską i stereometrią.
Mury naszej Szkoły miały niedawno ogromną przyjemność gościć p. Urszulę Forczek-Brataniec oraz p. Marcina Bratańca. Dwoje szczególnych polskich architektów, którzy wygłosili ciekawy wykład, poświęcony projektom zrealizowanym przez pracownię architektoniczną eM4. Więcej informacji na temat pracowni można znaleźć TUTAJ lub pod tym adresem:
20 marca w sali muzealnej klasy o profilu ekonomiczno-prawnego- 3a i 4a spotkały się, aby wysłuchać niesamowicie ciekawego wykładu prof. dr. hab. Łukasza Fyderka pt. Państwo Islamskie w Iraku: Wnioski z badań terenowych. Uczniowie mogli poznać genezę Państwa Islamskiego oraz jego wpływ na funkcjonowanie obecnego Bliskiego Wschodu. Był to pierwszy z cyklu wykładów wchodzących w skład projektu Absolwenci - uczniom, który służy utrzymaniu relacji między absolwentami naszej pijarskiej szkoły a jej obecnymi uczniami.
Serdeczne zapraszamy na pozostałe spotkania!
Franciszek Paluch, 4a
Pół godziny przed zebraniem dla Rodziców 24.03 odbędzie się wernisaż wystawy prac artystycznych uczniów naszego Liceum. Połączony będzie z krótkim pokazem mody.
Zapraszamy Rodziców, Nauczycieli, Uczniów i wszystkie osoby, które zechcą zobaczyć trochę młodej sztuki w murach naszej Szkoły.
Wystawa trwać będzie do końca marca.
Uczeń klasy 4b - Bartosz Broda - został laureatem III stopnia Konkursu o Złoty Indeks Politechniki Krakowskiej z informatyki, serdecznie gratulujemy!!
Sukcesów olimpijskich w bieżącym roku szkolnym mamy bardzo dużo. Tym bardziej z wielką satysfakcją informujemy, że Regina Opałka, uczennica maturalnej klasy architektonicznej (4C), awansowała do centralnego etapu 47. Olimpiady Artystycznej (sekcja historii sztuki). Gratulujemy serdecznie i trzymamy kciuki za udany finał, który odbędzie się na początku kwietnia.
Reprezentacja naszego Liceum wzięła udział w turnieju badmintona. Pod opieką prof. Andrzeja Pracucha nasi uczniowie udali się do Liceum św. Rity w Krakowie, gdzie odbyły się rozgrywki. Posłuchajmy relacji Marysi Hadam, jednej z zawodniczek:
W poniedziałek 6 marca a.d. 2023 wyruszyliśmy z Liceum Pijarów do Liceum Św. Rity pod czujnym okiem Pana Profesora Andrzeja Pracucha. Było nas siedmioro - Jakub Wójcik, Michał Cieślak, Jan Wolff-Zdzienicki, Wojciech Sęk, Julia Wójcik, Maja Łoziak i Maria Hadam (...).
8 marca w Kluszkowcach odbyły się wojewódzkie zawody w narciarstwie alpejskim dziewcząt i chłopców. Dobrze zaprezentowała się Zofia Sajdak, która zajęła 8. miejsce (startowało 75 zawodniczek), 25. był Krzysztof Sajdak, a Mateusz Kafel uplasował się w trzeciej dziesiątce (startowało w jego kategorii 78 zawodników).
Gratulujemy niezłych wyników naszym sportowcom i dziękujemy prof. Andrzejowi Pracuchowi za opiekę.