Wypadające 27 listopada Patrocinium – czyli święto opieki św. Józefa Kalasancjusza – jest uroczyście obchodzone we wszystkich dziełach pijarskich na świecie; tego dnia przypada rocznica otwarcia przez naszego Założyciela dwóch pierwszych bezpłatnych szkół dla biednych chłopców z rzymskiego Zatybrza. A ponieważ w tym roku 27 listopada wypadał w niedzielę, celebrowanie Patrocinium przenieśliśmy w Liceum Pijarów na wcześniejszy piątek.
24.11 był dniem wyjątkowym. Nie tylko ze względu na panujący wtedy dzień buraka, ale przede wszystkim z powodu odbywającej się w naszym Liceum zabawy andrzejkowej. Co prawda do św. Andrzeja pozostało kilka dni, ale nie przeszkodziło to uczniom naszej Szkoły w dobrej zabawie.
Czym różni się nauka w szkole średniej od studiowania? Większość licealnej młodzieży zadaje sobie to pytanie, myśląc o swej naukowej przyszłości. Patronat Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego pozwala naszym wychowankom wcześniej na nie odpowiedzieć, dając możliwość uczestnictwa w wykładach, sesjach oraz spotkaniach naukowych organizowanych przez WP UJ.
W dniach 18 -20 listopada grupa naszych uczennic i uczniów wzięła udział w XII Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Pijarskich w Łowiczu. Pod kierownictwem Andrzeja Skowrona krakowscy licealiści zaprezentowali przedstawienie "Ukochana Tezeo", do którego tekst napisała Zuzanna Żyła z klasy 3d.
Uczniowie klasy 4d: Anna Brożek, Alicja Brożek, Emilia Janas, Martyna Kacprzak, Bartłomiej Krzan, Melak Kostrzewa-Seyoum awansowali do II etapu Olimpiady Wiedzy Chemicznej dla szkół ponadpodstawowych organizowanej przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i portal Edukator.pl. Gratulujemy uczniom klasy 4d i panu profesorowi Mateuszowi Koziołowi! Życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.
O tym, że nasi uczniowie znakomicie się uczą (a przynajmniej się starają), dobrze wiemy… Ale przecież na nauce świat młodego człowieka się nie kończy! Zawsze podejrzewaliśmy, że wśród naszych licealistów drzemią wybitne talenty artystyczne – i w tym roku postanowiliśmy swoje podejrzenia zamienić w pewność, dając młodym artystkom i artystom możliwość wyjścia ze stanu uśpienia i pokazania się szerszemu gronu.
W ostatnim czasie nasza pracownia chemiczna wzbogaciła się o zestawy do modelowania cząsteczek. Uczniowie klas 3C i 3D mieli okazję zbudować modele cząsteczek węglowodorów, o których uczyli się na lekcjach chemii. Przypominało to troszkę budowanie z klocków Lego, z tą różnicą, że spod rąk młodzieży wychodziły nie samoloty, samochody czy roboty a cząsteczki prostych związków organicznych.
Serdecznie zapraszamy na „Festiwal piosenki” w dniu 25 listopada br. W ten sposób będziemy w tym roku obchodzić Patrocinium. Już dziś życzymy wszystkim występującym powodzenia, a jurorów prosimy o burzliwe lecz jednomyślne obrady. Całej zaś publiczności życzymy udanej zabawy!
Jako przygotowanie do Bożego Narodzenia dla dorosłych proponujemy w tym roku 4 katechezy o Trójcy Świętej.
Chrześcijanie wierzą w Jednego Boga w Trzech Osobach, ale niewielu próbuję tę prawdę tłumaczyć. W pierwszej katechezie za pomocą dwóch przedstawień malarskich oraz nietypowego odczytania przypowieści o synu marnotrawnym zastanowimy się, w jaki sposób Bóg objawia się nam jako Trójjedyny.
Plakat całego cyklu znajduje się tutaj.
Już w najbliższy piątek o godz. 17.00 otwarcie pierwszej Wystawy Fotografii uczniów naszej Szkoły, zapraszamy serdecznie na wernisaż:)
W słoneczne sobotnie popołudnie (12.11) na stadionie KS Nadwiślan odbyło się finałowe spotkanie Polskiej Futbol Ligi Juniorów. Futbol amerykański nie jest najbardziej popularną dyscypliną w naszym kraju, jednak od wielu lat w szeregach krakowskich adeptów tego sportu często pojawiali się uczniowie naszej szkoły. To efekt pokazowych treningów, jakie co roku jesienią są u nas prowadzone przez trenera głównego juniorów Kraków Kings p. Dawida Ostręgę.
W słoneczny poranek 11 listopada 2022 grupa uczniów z naszej Szkoły licząca prawie 40 osób, wraz z opiekunami, wyruszyła w kierunku Łapsz Niżnych. Już pierwszego dnia, po długiej wędrówce przez pagórki, pola i lasy, pod przewodnictwem pana prof. Michała Pacyny, pijarskiej drużynie wreszcie udało się dotrzeć na liczący 1200 m Lubań, skąd mogła cieszyć swoje oczy przepięknym widokiem.