Oczarowana chemią 1e

Dla uczniów klasy 1e (profil medyczny) miniony piątek, 24 marca, wiązał się ze zwolnieniem z większości lekcji. Czy było to wcześniejsze rozpoczęcie weekendu? W żadnym wypadku! Medyk udał się na Wydział Chemii UJ, by uczestniczyć w spotkaniu z cyklu "Chemia niejedno ma imię".

Maraton matematyczny trwa

Maturzyści z naszej szkoły zdający matematykę rozszerzoną po raz kolejny  spotkali się w sobotę (25.03), by pod czujnym okiem p. prof. Katarzyny Piórek spędzić kilka godzin na rozwiązywaniu zadań z planimetrii. Zastosowaniom twierdzeń sinusów, cosinusów, Pitagorasa, o dwusiecznej nie było końca :)
Pierwszy maraton matematyczny z geometrii analitycznej prowadził p. prof. Łukasz Wiśniowski, a przed nami jeszcze spotkanie z p. prof. Jolantą Przybylską i stereometrią.

Bartosz z indeksem

Uczeń klasy 4b - Bartosz Broda - został laureatem III stopnia Konkursu o Złoty Indeks Politechniki Krakowskiej z informatyki, serdecznie gratulujemy!!

Sukces Reginy na Olimpiadzie Artystycznej

Sukcesów olimpijskich w bieżącym roku szkolnym mamy bardzo dużo. Tym bardziej z wielką satysfakcją informujemy, że Regina Opałka, uczennica maturalnej klasy architektonicznej (4C), awansowała do centralnego etapu  47. Olimpiady Artystycznej (sekcja historii sztuki). Gratulujemy serdecznie i trzymamy kciuki za udany finał, który odbędzie się na początku kwietnia.

Turniej badmintona

Reprezentacja naszego Liceum wzięła udział w turnieju badmintona. Pod opieką prof. Andrzeja Pracucha nasi uczniowie udali się do Liceum św. Rity w Krakowie, gdzie odbyły się rozgrywki. Posłuchajmy relacji Marysi Hadam, jednej z zawodniczek:

W poniedziałek 6 marca a.d. 2023 wyruszyliśmy z Liceum Pijarów do Liceum Św. Rity pod czujnym okiem Pana Profesora Andrzeja Pracucha. Było nas siedmioro - Jakub Wójcik, Michał Cieślak, Jan Wolff-Zdzienicki, Wojciech Sęk, Julia Wójcik, Maja Łoziak i Maria Hadam (...).

Wieści z

Wieści z "alpejskiego stoku"

8 marca w Kluszkowcach odbyły się wojewódzkie zawody w narciarstwie alpejskim dziewcząt i chłopców. Dobrze zaprezentowała się Zofia Sajdak, która zajęła 8. miejsce (startowało 75 zawodniczek), 25. był Krzysztof Sajdak, a Mateusz Kafel uplasował się w trzeciej dziesiątce (startowało w jego kategorii 78 zawodników).

Gratulujemy niezłych wyników naszym sportowcom i dziękujemy prof. Andrzejowi Pracuchowi za opiekę.

Marcowa akcja krwiodawstwa

We wtorek 14 marca odbyła się w naszej Szkole kolejna akcja krwiodawstwa, do której zgłosiło się 21 uczniów. Z tego zacnego grona krew oddało 14 osób, reszta poległa "w starciu z lekarzem" (nie tak łatwo zostać honorowym dawcą krwi...). Dziękujemy wszystkim odważnym za Waszą postawę i dobro. Krew to bezcenny dar dla tych, którzy potrzebują jej, by po prostu żyć...

Absolwenci – Uczniom

Z poczucia, że jesteśmy pijarską społecznością i wielopokoleniową wspólnotą  zrodziła się idea: Absolwenci - Uczniom.

Projekt, współtworzony przez Grono Pedagogiczne LO Zakonu Pijarów oraz  naszych Absolwentów chcących podtrzymywać więzi z Alma Mater,  zakłada zorganizowanie cyklu wykładów. Pijarscy Absolwenci, a dzisiaj uczeni, artyści, działacze społeczni, osoby spełnione zawodowo będą dzielić się swą pasją i wiedzą z naszymi obecnymi uczniami. Chcemy, aby stworzone w ten sposób relacje budowały poczucie przynależności, ciągłości między kolejnymi rocznikami. Pragniemy, aby współcześni wychowankowie z odwagą patrzyli w swą przyszłość, czując mocne więzi  i wsparcie swoich  poprzedników.

Młodzieży pijarska - sapere auso!

Sukces chemików

24 lutego czworo uczniów klasy 4d mierzyło się z testem konkursowym w ramach drugiego etapu Olimpiady Ochrony Środowiska i Chemii Zrównoważonego Rozwoju, organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie oraz Fundacją Nauka i Wiedza.
Możemy się pochwalić, gdyż  Bartłomiej Krzan awansował do finału tej Olimpiady. Gratulujemy Mu i życzymy powodzenia podczas dwudniowej finałowej rozgrywki, która odbędzie się na Wydziale Chemii UJ.

Biol-chem Dzień Kobiet świętuje w laboratorium:)

W ubiegłą środę, 8 marca, uczniowie klasy 2d uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, zorganizowanych w ramach patronatu tego Wydziału nad klasą medyczną. Tematem wykonywanego ćwiczenia była chromatografia - czyli technika rozdziału mieszanin, wykorzystująca różnice w budowie poszczególnych cząsteczek, przekładające się m.in. na ich podobieństwo do substancji

Regino - gratulujemy!

W sobotę - 4.03 - odbyła  się część ustna II etapu LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, do której zakwalifikowało się jedynie 20 uczniów liceów krakowskich. Regina Opałka - uczennica klasy 4c - znalazła się w wąskim gronie 12 osób, które pomyślnie przeszły ten etap olimpiady. Bardzo się cieszymy i trzymamy kciuki!!

Pijarskie Spotkanie Edukacyjne, Warszawa 3-4 marca 2023

Ojciec Dyrektor Sławomir Dziadkiewicz oraz nasze Panie Profesor Sylwia Ząbczyk, Anna Lawand, Karolina Knapik-Bieniek, Iwona Dyrdzik-Skompińska i Katarzyna Piórek w pierwszy weekend marca wzięli udział w kolejnym już Pijarskim Spotkaniu Edukacyjnym. Tym razem odbyło się ono w pijarskiej szkole podstawowej na warszawskich Siekierkach i  było poświęcone zagadnieniom psychologicznym w pracy z uczniami. Każdy nauczyciel uczestniczył w dwóch warsztatach- wybranych z kilku propozycji.