Wiadomości

Wyjazd do Londynu

Wyjazd do Londynu

W dniach  23 – 29 maja 2022 roku 50 uczniów naszej szkoły, pod opieką p. prof. Violetty Marzec, Agnieszki Grodeckiej i Anny Lawand, wzięło udział w wyjeździe do Londynu zorganizowanym przez biuro AGABA Edu-Tur.  W trakcie pobytu w stolicy Wielkiej Brytanii mieliśmy okazję zwiedzić znane muzea, takie jak: Muzeum Morskie w Greenwich, Muzeum Historii Naturalnej, Galerię Narodową czy Muzeum Wiktorii i Alberta, po których oprowadzał nas niezmordowany Graham. Oglądaliśmy Londyn zarówno z góry – z wagonika London Eye, jak i z poziomu rzeki – w trakcie wycieczki katamaranem po Tamizie. Byliśmy też w Wyndham’s Theatre na przedstawieniu ‘Życie Pi’, które zachwyciło nas holograficznymi efektami.  Zwieńczeniem programu był wyjazd do Brighton i wizyta w Royal Pavilion i Brighton Aquarium oraz spacer po długim na ponad 500 metrów molo. Mieszkając u rozmaitych angielskich rodzin w trakcie całego pobytu mogliśmy podejrzeć i porozmawiać o tym, jak żyją przeciętni, średnio sytuowani londyńczycy.

Violetta Marzec


XVIII Memoriał pływacki

XVIII Memoriał pływacki

22 czerwca, po dwuletniej przerwie, odbyły się szkolne zawody pływackie. Memoriał pływacki poświęcony jest pamięci wieloletniego nauczyciela WF prof. Włodzimierza Kękusia, który kładł nacisk na umiejętność pływania uczniów naszej szkoły. W zawodach wzięło udział ponad czterdziestu zawodników i zawodniczek. 

Zawody Pierwszej Pomocy Przedmedycznej

Zawody Pierwszej Pomocy Przedmedycznej

19 czerwca 2008 roku po raz pierwszy w naszej Szkole odbyły się Zawody Pierwszej Pomocy Przedmedycznej im. Jakuba Ciołka. Miały na celu sprawdzenie wiedzy i umiejętności naszych uczniów w tym zakresie, a także upamiętnienie naszego ucznia - Jakuba Ciołka, który zginął w Tatrach w czerwcu 2007 roku. 

Przedsmak wakacji

Przedsmak wakacji

No właśnie, wakacje dopiero (równo!) za miesiąc, a my już pod koniec maja postanowiliśmy się do nich należycie przygotować. Taki – mówiąc żargonem cokolwiek imprezowym – wakacyjny biforek. Krótko mówiąc – wybraliśmy się na wycieczki klasowe. Klasy 1C, 2B, część 2C i 3A udały się do Warszawy, pozostałe postanowiły odwiedzić inną stolicę, tę Dolnego Śląska – czyli Wrocław. Zwiedzania i zabawy było co niemiara (może dlatego, że to pierwsza taka aktywność Szkoły po ponurych czasach pandemii) – czego dowodem są oczywiście zdjęcia…


Nim zakwitną kasztany

Nim zakwitną kasztany

Pożegnanie uczniów klas maturalnych to niby sprawa w każdej szkole ponadpodstawowej bardziej niż oczywista, rytualna, przydarzająca się co roku – a przecież zawsze jakoś tam wyjątkowa, w końcu to ważny punkt brzegowy, koniec obowiązkowej edukacji szkolnej, symboliczny krok w dorosłość… No i jakoś tam zawsze jest to mieszanina radości (wiadomo: finał zmagań z nauką, początek najdłuższych w życiu wakacji – fakt, dopiero po egzaminie maturalnym, ale bądźmy poważni, kto by się tam maturą przejmował) i smutku, nieuchronnego towarzysza wszelkich rozstań. A tegoroczne zakończenie roku szkolnego klas trzecich miało jeszcze wymiar – jak by na to nie patrzeć – historyczny: oto do egzaminu maturalnego po raz ostatni przystąpią ci, którzy ongiś byli absolwentami gimnazjów…


Byli przybyszami, a przyjęliśmy ich

Byli przybyszami, a przyjęliśmy ich

W tej sprawie nie ma niedomówień, nie ma półsłówek, nie ma miejsca na spekulacje. Biblia już w czasach zamierzchłych, starotestamentalnych, stawia sprawę jednoznacznie – ot, choćby w Księdze Kapłańskiej: „Jeżeli w waszym kraju osiedli się przybysz, nie będziecie go uciskać. Przybysza, który się osiedlił wśród was, będziecie uważać za obywatela. Będziesz go miłował jak siebie samego, bo i wy byliście przybyszami w ziemi egipskiej”. Albo tutaj, w Powtórzonym Prawie: „On wymierza sprawiedliwość sierotom i wdowom, miłuje cudzoziemca, udzielając mu chleba i odzienia. Wy także miłujcie cudzoziemca, boście sami byli cudzoziemcami w ziemi egipskiej”.

Duchowa Adopcja Maturzysty

Duchowa Adopcja Maturzysty

Już po raz 10. Zakon Pijarów zaprasza maturzystów do włączenia się w akcję "Duchowa Adopcja Maturzysty". W czasie majowych egzaminów rodzina pijarska chce okazać modlitewne wsparcie tym, którzy w tym roku przystąpią do matury. 

Wystarczy wejść na stronę maturzysci.pijarzy.pl, otworzyć zakładkę „Zapisz się”, zostawić swoje dane, a automatycznie pobierze się modlitwa, która jest potwierdzeniem udziału w akcji. Świadectwa maturzystów, którzy wzięli udział w Duchowej Adopcji Maturzysty, potwierdzają, jak ważne jest to duchowe wsparcie podczas egzaminów.

Otwarci, zapraszamy!

Otwarci, zapraszamy!

Wiosna już w pełni. Za chwilę absolwenci szkół ponadpodstawowych będą zmagać się z materią egzaminów maturalnych, a jeszcze chwilę później swoje pierwsze ważne egzaminy złożą uczniowie podstawówek. I staną przed trudnym wyborem – jak zaplanować sobie dalszą edukację? Aby ten wybór uczynić im zdecydowanie mniej trudnym (czyli – po prostu – by skłonić ich do podjęcia nauki w naszym Liceum), w piękną sobotę 23 kwietnia zorganizowaliśmy dzień otwarty. 

Nasza wojna

Nasza wojna

Na szczęście nie jesteśmy ofiarami ludobójstwa z przestrzelonymi potylicami, wydobywanymi z masowych grobów w Buczy. Na szczęście nie jesteśmy mieszkańcami miasta umarłych, Mariupola, cierpiącymi głód i przerażenie w bombardowanych ruinach Azowstalu. Na szczęście nie budzą nas przed świtem żałobne syreny alarmów przeciwlotniczych i nie musimy szukać schronów we Lwowie, w Kijowie, w Chersoniu, w Tarnopolu i w Żytomierzu.

Wspólnie na Pijarskiej

Wspólnie na Pijarskiej

Wśród wielu szlachetnych inicjatyw duszpasterskich proponowanych przez ojców pijarów, jedną z najświetniejszych są comiesięczne Msze Święte dla wspólnoty Liceum. Odbywają się one (o ile okoliczności pozwalają) w każdą drugą niedzielę miesiąca o 11:30 w najważniejszej polskiej świątyni pijarskiej – czyli w pięknym barokowym wnętrzu kościoła Przemienienia Pańskiego w samym sercu krakowskiej starówki. I rzeczywiście, Msze takie mają wymiar głęboko wspólnotowy: przybywają na nie uczniowie i absolwenci z rodzinami, nauczyciele i pracownicy Szkoły, również ci, którzy swoją pracę w Liceum już zakończyli…

W skupieniu

W skupieniu

Czas Wielkiego Postu powinien być nade wszystko czasem skupienia. Temu właśnie dedykowane są – gdyby się nad nimi choć odrobinę głębiej zastanowić – tak często podkreślane w nauce Kościoła praktyki wielkopostne: post, jałmużna i modlitwa. Dzięki wyrzeczeniom i umartwieniom nabywamy większej świadomości potrzeb własnego ciała; uczynki miłosierdzia pozwalają nam skoncentrować się na otaczających nas siostrach i braciach; pogłębiona modlitwa służyć ma pełniejszemu wejściu w duszę, w samo jądro wierzącej osoby. 

Z powrotem w domu

Z powrotem w domu

25 marca wypada bardzo ważne w roku liturgicznym święto… Datę tę najłatwiej zapamiętać, gdy odmierzy się od niej równo dziewięć miesięcy (uwaga, pomoc naukowa dla klas medycznych: tyle trwa ludzka ciąża); wtedy wypadnie nam akurat Boże Narodzenie. Wniosek natury biologiczno-teologicznej nasuwa się sam: 25 marca mamy Zwiastowanie Pańskie, czyli upamiętnienie momentu, w którym archanioł Gabriel obwieścił Maryi, że oto poczęła prawdziwego Syna Bożego.