Wiadomości

Niepodległość – czyli co?...

Niepodległość – czyli co?...

Niepodległość. A także – oczywiście – wolność. Również niezawisłość, suwerenność... Lista synonimów jest długa, można z niej wybierać dowolnie. Czy jednak wiemy, co wybieramy? Czy zastanawiamy się, czym jest niepodległość, którą co roku, w jedenasty dzień jedenastego miesiąca świętujemy?

Kulturoznawcy  i dziennikarze na wystawie World Press Foto

Kulturoznawcy i dziennikarze na wystawie World Press Foto

Koło kulturoznawcze tym razem wybrało się do słynnej Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie na coroczną wystawę fotografii  World Press Photo. Bunkier Sztuki to pawilon wystawowy wzniesiony w 1965 roku według projektu Krystyny Tołłoczko – Różyskiej.  Znajduje się w nim Galeria Sztuki Współczesnej, zaliczana  do najważniejszych polskich instytucji prezentujących  sztukę najnowszą.

Odświętnie, czyli w teatrze

Odświętnie, czyli w teatrze

W piątek 27 listopada nasza społeczność szkolna obchodziła ważną (choć tylko naszą, pijarską – ale może właśnie przez to jeszcze ważniejszą, intensywniej przeżywaną) uroczystość: święto Opieki św. Józefa Kalasancjusza. To właśnie tego dnia w przedsoborowym kalendarzu liturgicznym obchodzone było wspomnienie Świętego – na pamiątkę otwarcia w 1597 roku przez Kalasancjusza pierwszych klas dla chłopców z biednych dzielnic Rzymu, klas, które stały się ewangelicznym bez mała zaczynem wielkiego dzieła późniejszych szkół pijarskich, o których bez żadnej przesady można powiedzieć, że zmieniły świat europejskiej kultury nie mniej niż wielkie odkrycia geograficzne czy spektakularne wynalazaki epok oświeconych...

Srebrne medalistki

Srebrne medalistki

Z radością informujemy, że na Krakowskiej Olimpiadzie Młodzieży (Licealiadzie) w pływaniu nasza reprezentacja odniosła sporo sukcesów indywidualnych i zespołowych.

Sztafeta dziewcząt 8x50m stylem dowolnym zdobyła  SREBRNY  MEDAL (skład sztafety: Alicja Chmura, Aleksandra Wrońska, Kinga Krzemień, Kaja Kinczkowska, Klaudia Baran, Zofia Lipiarska, Bogusława Wrońska, Natalia Żukowska).

Roraty Wspólnoty Szkolnej

Roraty Wspólnoty Szkolnej

Zapraszamy  Was na RORATY Wspólnoty Szkolnej.

Spotykamy się codziennie  o 7.10 w holu naszego Liceum.

Gala Konkursu na interpretację utworów Jana Kochanowskiego

Gala Konkursu na interpretację utworów Jana Kochanowskiego

Natalia Cież z klasy 2d zdobyła pierwsze miejsce w Wojewódzkim Konkursie na interpretację utworów Jana Kochanowskiego. Szymon Kukla z klasy 3a został w tym konkursie wyróżniony. Oboje prezentowali swoje odczytanie Trenu X.

Warsztaty dla przesiębiorczych

Warsztaty dla przesiębiorczych

W ubiegłym tygodniu uczniowie klas trzecich brali udział w warsztatach z zakresu podstaw przedsiębiorczości. Prowadzący zajęcia - pan Rafał Chechelski przekonywał, że osiągnięcie sukcesu wcale nie jest takie trudne, że zależy to tylko od nas ... Mówił, że biznes musi dawać założycielowi satysfakcję i godziwe wynagrodzenie, ale można to osiągnąć jedynie pomagając innym rozwiązywać ich problemy.

Wampiriada (2)

Wampiriada (2)

W czwartek (19 listopada) odbyła się kolejna w tym roku szkolnym  akcja krwiodawstwa. Chęć oddania krwi zgłosiło aż 26 uczniów, jednak ze względów zdrowotnych pewna część z nich nie została dopuszczona (próbujcie następnym razem - musi się udać !!!).

Następna, ostatnia w tym roku szkolnym akcja  - 3 lutego 2016. Zapraszamy do udziału.

Konkurs na interpretację utworów J. Kochanowskiego

Konkurs na interpretację utworów J. Kochanowskiego

18 listopada w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie odbyły się przesłuchania w ramach Konkursu na interpretację utworów Jana Kochanowskiego.
Swoje odczytania utworów renesansowego poety zaprezentowali Natalia Cież z 2d, Wiktoria Kubinek z 2f, Małgorzata Ojczenasz z 3d i Szymon Kukla z 3a.

Popkulturalnie

Popkulturalnie

Czwarte zajęcia koła kulturoznawczego poświęcone były dziesiątej muzie, czyli filmowi. Film, który zobaczyliśmy w krakowskim Multikinie zatytułowany był SPECTRE. Jest to kolejna część przygód agenta brytyjskiego wywiadu 007 Jamesa Bonda.

Msza Święta za zmarłych nauczycieli i uczniów

Msza Święta za zmarłych nauczycieli i uczniów

Dzisiaj  Wspólnota Liceum i Gimnazjum uczestniczyła we Mszy Świętej za zmarłych pracowników i uczniów naszych szkół. Eucharystii, sprawowanej w kościele  Matki Bożej Ostrobramskiej przy ul. Meissnera, przewodniczył o. Mateusz Pindelski, który w sposób szczególny wspomniał zmarłych Profesorów-  Włodzimierza Kękusia i  Krystynę Płachtę.

Dzień Zaduszny

Dzień Zaduszny

Dzień Zaduszny jest to czas, w którym w sposób szczególny nasze myśli kierujemy ku  bliskim nam zmarłym.  Wspominamy ich życie, odwiedzamy groby, a co najważniejsze- ofiarujemy swoją modlitwę.