Wiadomości

Czuwanie

Czuwanie

22 marca  w budynku Liceum odbyło się czuwanie zatytułowane TAK NA WIECZNOŚĆ. Spora grupa młodzieży - uczniów liceum i gimnazjum a także absolwentów miała okazję skorzystać z przedłużonej modlitwy podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, przystąpić do spowiedzi oraz wysłuchać konferencji i podyskutować w małych grupach, które prowadzili liderzy wolontariatu Światowych Dni Młodzieży.
Celem spotkania było pogłębienie wiary przez przybliżenie możliwości wyboru Chrystusa jako Pana i Zbawiciela.

Wyrecytować sukces

Wyrecytować sukces

Szymon Kukla (3a) i Katarzyna Maciocha (1d) przeszli pomyślnie dwa etapy XIII Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego, co pozwoliło im  znaleźć się wśród piętnastu najlepszych recytatorów ze szkół ponadgimnazjalnych miasta Krakowa.
Zadecydowali tak jurorzy przesłuchań dzielnicowych, które pod koniec lutego odbyły się w Dworku Białoprądnickim. W finale Szymon wyrecytował sobie  pierwsze  miejsce interpretacją fragmentu "Zbrodni i kary" Fiodora Dostojewskiego i wiersza Juliana Tuwima "Do prostego człowieka".  Katarzyna zajęła miejsce drugie, a sukces przyniosła jej recytacja "Lalki" Bolesława Prusa i utworu "Nona" Jacka Dehnela.

Młodzi i Miłosierdzie

Młodzi i Miłosierdzie

15 marca w Tauron Arenie odbyło się spotkanie M&M (Młodzi i Miłosierdzie), w którym wzięła udział młodzież z Krakowa i okolic. Nie zabrakło również pierwszoklasistów z naszego liceum. M&M to wydarzenie kulturalno-edukacyjne, będące nośnikiem treści opartych na chrześcijańskich wartościach. Przewodnim tematem spotkania było szeroko pojęte miłosierdzie.

Konkurs Biblijny

Konkurs Biblijny

15 marca  odbył się etap szkolny XX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Cieszymy się, że do etapu diecezjalnego awansowało trzech naszych uczniów: Miłosz Rutkowski (3e), Jakub Ciepły (1a) i Andrzej Ciepły (1b).

   Do eliminacji na poziomie szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło blisko 30 000 uczestników ze wszystkich polskich diecezji. Tegoroczny zakres konkursu obejmuje Księgę Pieśń nad Pieśniami, Ewangelię wg św. Mateusza oraz List do Efezjan.

Finały Olimpiady Fizycznej

Finały Olimpiady Fizycznej

Z dumą informujemy, że Michał Podleś (3c) zakwalifikował się do finału Olimpiady Fizycznej.  Gratulacje!

Muzyka łączy ludzi

Muzyka łączy ludzi

W dniach 7-11 marca w Trencinie (Słowacja) odbyła się coroczna  wymiana chórów.  Nasze Liceum reprezentowali chórzyści oraz uczniowie z grupy językowej.

Wymiana pomiędzy trzema szkołami i chórami z Krakowa, Trencina  i Lublany (Słowenia) została zapoczątkowana w 2000 roku. Jest kontynuowana do dziś i owocuje w każdym roku spotkaniami w innym mieście.

Narciarskich sukcesów ciąg dalszy

Narciarskich sukcesów ciąg dalszy

10 marca dwie uczennice naszej szkoły: Paulina Pańszczyk (1b) i Barbara Tkaczyk (1c) reprezentowały Kraków w Wojewódzkiej Licealiadzie w narciarstwie alpejskim w Kluszkowcach.
Paulina okazała się najlepszą narciarką w Małopolsce (!), a Basia zajęła miejsce XX wśród 50 najlepszych zawodniczek województwa.
W punktacji zespołowej reprezentacja miasta Krakowa zajęła I miejsce zarówno w konkurencji dziewcząt jak i chłopców.

Rekolekcje wielkopostne

Rekolekcje wielkopostne

W wielkopostny czas skupienia  i  wyciszenia wpisują się także rekolekcje. W tym roku (24-26.02)  licealiści odbywali je  podzieleni na grupy wiekowe. Klasy pierwsze pod duchową opieką  o. Rafała Petkowicza SP rozważały temat "Chwałą Pana jest człowiek żyjący w pełni". Klasy drugie przez rekolekcje przeprowadzała albertynka, siostra Teresa Pawlak. Rekolekcje klas trzecich prowadził o. Dariusz Bakalarz SP wspierany przez  zaproszone  małżeństwa.
26-28 lutego swój czas zadumy i refleksji przeżywali Rodzice. Rekolekcje prowadził o. Mateusz Pindelaki SP. Temat  rozważań brzmiał : "Być Miłosiernym jak Ojciec".
Niedzielna Msza Święta wspólnoty szkolnej była jednocześnie zwieńczeniem rekolekcji dla wszystkich grup.

Spacer SKTK. Sztot, które nie wróci - żydowski Kazimierz

Spacer SKTK. Sztot, które nie wróci - żydowski Kazimierz

7 lutego odbył się kolejny spacer po Krakowie. Tym razem jego celem było poznanie niegdyś odrębnego miasta, jakim Kazimierz był do początku XIX wieku. Jego wschodnią część (tzw. oppidum iudaeorum) zamieszkiwała społeczniość żydowska.

Szalom

Szalom

To z pewnością nie był zwyczajny dzień. 26 lutego gościliśmy w naszym Liceum grupę uczniów z izraelskiej szkoły  Branco Wiess School.

Już finał

Już finał

Miło nam poinformować, że Maciej Galas (3b) awansował do finału  Olimpiady Przedsiębiorczości.

Gratulujemy i życzymy sukcesu w finałowych zmaganiach!

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Krakowski Bieg Pamięci  "Tropem Wilczym" jest częścią ogólnopolskiego projektu upamiętniającego żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.  Bieg dbył się 28 lutego  na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Uczestnicy mieli do pokonania symboliczny dystans 1963 m (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty).

Nasze Liceum było współorganizatorem wydarzenia.