Wiadomości

2021.11.27 Dzień skupienia, wyróżnienia dla naszych pedagogów

2021.11.27 Dzień skupienia, wyróżnienia dla naszych pedagogów

Tego dnia nasi nauczyciele przeżywali w Ośrodku Rekolekcyjnym w Zakrzowie swój dzień skupienia. Spotkanie było również okazją do wręczenia nagród prowincjalnych.  Ojciec Prowincjał Mateusz Pindelski  docenił wieloletnią pracę naszych nauczycieli, wręczając nagrodę Sapere auso pro Professoribus pani Katarzynie Dudzie-Kaptur, panu Dominikowi Kuligowi, panu Januszowi Podwice oraz nagrodę "Kalasancjusz z dzieckiem" pani Marcie Grębosz, Katarzynie Piórek oraz wiceprezes Fundacji Oświatowej im. ks. Stanisława Konarskiego - Katarzynie Peterman. Gratulujemy z całego serca!


Patrocinium i theatrum

Patrocinium i theatrum

Patrocinium – wiadoma sprawa, nikomu w żadnej pijarskiej szkole nie trzeba uświadamiać wagi Dnia Opieki świętego Józefa Kalasancjusza. I od początku roku szkolnego było wiadomo, że jakoś ten dzień trzeba będzie uczcić – ale wcale nie było pewne, że uda się to, co zamierzyliśmy. A plan był taki, żeby powrócić do czegoś, co przez lata wpisało się już w najradośniejszą, najbardziej wspólnotowo formacyjną tradycję naszego Liceum. O czym mowa? Oczywiście – o Szkolnym Przeglądzie Teatralno-Kabaretowym.

Szkolenie szkolnej Grupy Wolontariatu

Szkolenie szkolnej Grupy Wolontariatu

W czwartek 18.11 odbyło się szkolenie dla licealnej Grupy Wolontariatu prowadzonej przez Fundację Oświatową im. ks. Stanisława Konarskiego. Warsztaty zrealizowała psycholog i absolwentka naszej szkoły - Daria Kaźmierczyk - Romańczyk.


Roraty

Roraty

Serdecznie zapraszamy Uczniów Liceum oraz klas 7-8 naszej Szkoły Podstawowej, Rodziców, Absolwentów, Nauczycieli, Pracowników i wszystkich Gości związanych z naszą Szkołą na Roraty, które będziemy celebrować od poniedziałku do piątku w holu naszego Liceum o godz. 7.10. Tematem krótkich homilii będą tym razem szczególnie pierwsze czytania z Liturgii Słowa danego dnia 

Po Mszy św. zapraszamy na ciepły kubek i słodką przekąskę.

VIII PRZEGLĄD TEATRALNO-KABARETOWY, 26.11.2021 r.

VIII PRZEGLĄD TEATRALNO-KABARETOWY, 26.11.2021 r.

Za kilka dni nasza Szkoła zamieni się w teatr...  Niniejszym zapraszamy na dobrze zapowiadające się sztuki klas pierwszych i drugich. Tak będziemy świętować Patrocinium.  Już dziś aktorom i reżyserom spektakli życzymy powodzenia, a publiczności dobrego odbioru :). 

Więcej wiadomości, w tym repertuar, można zobaczyć na plakacie Patrocinium.

Krakow Innovation Games

Krakow Innovation Games

Uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w Krakow Innovation Games - hackathonie dla młodzieży szkół średnich, który odbył się 17-18 listopada 2021roku. Celem wydarzenia jest wspieranie przedsiębiorczości oraz innowacyjności oraz wspólne stworzenie nowych, ciekawych pomysłów na rozwój miasta. Uczestnicy mieli okazję postawić się w roli osoby zarządzającej miastem i rozwiązującej konkretne wyzwania miejskie, z którymi sami mają styczność na co dzień. Musieli samodzielnie zdefiniować wyzwania a następnie znaleźć potencjalne rozwiązania, zweryfikować je i w kreatywny sposób przedstawić. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak ciekawym przedsięwzięciu, gratulujemy laureatom!


 


Konkurs Twórczości Artystycznej im. Weroniki Pihut

Konkurs Twórczości Artystycznej im. Weroniki Pihut

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią z radością wznawiamy Konkurs Twórczości Artystycznej im. Weroniki Pihut. Mamy nadzieję, że tegoroczna, ósma już edycja odbędzie się bez przeszkód. Konkurs Twórczości Artystycznej upamiętnia naszą przedwcześnie zmarłą absolwentkę,  Weronikę, dziewczynę pełną niespożytej energii, aktywną nie tylko naukowo, sportowo, ale też właśnie artystycznie. Fundatorami nagród głównych dla zmagających się artystów są rodzice Weroniki, państwo Małgorzata i Jerzy Pihutowie.

Dobry start Olimpiady Statystycznej

Dobry start Olimpiady Statystycznej

3 listopada 2021r. odbyły się szkolne eliminacje Olimpiady Statystycznej. W kolejnym etapie naszą Szkołę będą reprezentować uczniowie klasy 3bg - Stanisław Brzozowski, Paweł Żarnowski i Adam Jaworski.

Gratulujemy awansu do drugiego etapu i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach ze statystyką!

Radość

Radość

Tak, właśnie radość. Bo przecież początek listopada – Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – to święta najgłębszej, najmądrzejszej radości, choć jest to radość  trudna, wymagająca sięgnięcia do najgłębszych pokładów chrześcijańskiej nadziei. Niemniej jednak – jest to radość. Przecież nie po to nawiedzamy groby naszych zmarłych, by pochylać się nad skrytymi w ziemi resztkami ciał; nie po to zapełniamy kościoły, by modlić się do pustki pozostałej po niegdysiejszym życiu. Czasem mówimy odruchowo, że to „święto zmarłych” – a przecież chodzi tak naprawdę o święto niezmożonego, na wieczność przemienionego życia; życia, które nie tylko się nie skończyło, ale wprost przeciwnie, osiągnęło swoją najwyższą pełnię. Napełnieni taką radością wyruszyliśmy na progu tegorocznego listopada na cmentarze, by spotkać się z tymi nauczycielami, pracownikami, absolwentami i uczniami naszego Liceum, którzy żyją naprawdę – a potem spotkaliśmy się wszyscy w kościele, by na Mszy Świętej tej naszej jedynej w swoim rodzaju chrześcijańskiej radości dać wyraz najpełniejszy.


IX Dyktando Niepodległościowe - Szymon laureatem!

IX Dyktando Niepodległościowe - Szymon laureatem!

Już kolejny raz Szymon Nowicki - uczeń klasy 3bg - reprezentował naszą Szkołę w etapie wojewódzkim Dyktanda Niepodległościowego. Udowodnił, że zasady ortografii i interpunkcji nie mają przed Nim tajemnic. Znalazł się w elitarnym gronie 19 laureatów tegorocznego dyktanda, w którym  wzięło udział aż  2894 uczniów liceów, w tym 1121 z województwa małopolskiego. Dyktando organizowane jest przez Fundację  "Zawsze Warto" i krakowskie Stowarzyszenie Polonistów. Tym razem finały i gala rozdania nagród odbyły się w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Laureaci mieli możliwość  zwiedzenia wystaw, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Szymonie,  jeszcze raz gratulujemy tytułu laureata! 

Sukcesy naszych sportowców

Sukcesy naszych sportowców

20 października odbyła się Krakowska Licealiada w badmintona.
W zawodach wzięło udział 17 szkół. Nasze liceum reprezentowali: Jakub Madejski i Jan Zdzienicki -Wolff . Panowie wygrali mecze z drużynami XII LO, XIII LO i Zespołem Szkół Energetycznych nr 1; ulegli jedynie LO Gortata i zajęli 5-8 miejsca. 

26 października był piękny, słoneczny  i radosny dla naszych biegaczy dzień. Wzięli oni udział w zorganizowanych w  Parku Lotników Dzielnicowych Biegach Przełajowych dziewcząt i chłopców. Na dystansie 1000m wygrał Jakub Zając z klasy 3b, zaś Beata Loch na 500 m zajęła  3. miejsce.

Serdecznie gratulujemy sukcesu sportowcom i ich opiekunowi - panu prof. Andrzejowi Pracuchowi.




Spotkanie z Laureatką

Spotkanie z Laureatką

Działające w naszej Szkole Warsztaty Twórczego Czytania im. Jerzego Ficowskiego – prowadzone przez pana Przemysława Rojka – miały niegdyś w zwyczaju zapraszać na spotkania różnych ludzi zajmujących się literaturą. Nie były to tradycyjne spotkania autorskie, ale emocjonujące lekcje na żywo, na których uczniowie mogli porozmawiać o konkretnych tekstach, podzielić się z autorkami i autorami swoimi interpretacjami ich utworów, zajrzeć za sekretne kulisy warsztatu twórczego. W tym roku wróciliśmy do tego zwyczaju – i od razu zrobiliśmy to z wielkim rozmachem, bo w czwartek 21 października na Warsztatach gościła jedna z najznakomitszych młodych poetek, Anna Adamowicz, laureatka prestiżowej Nagrody Szymborskiej (za wydany w 2019 roku przez Biuro Literackie tom „Animalia”). Mogliśmy się dowiedzieć, czego niesporczaki szukają w kosmosie i dlaczego słuchają przy tym muzyki sovietwave, dlaczego suczka Łajka nie przypomina Elona Muska – i wielu jeszcze innych zaskakujących rzeczy…