Wiadomości

Narodowy Dzień Pamięci

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

„Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy” Fragment ten, pochodzący z wiersza Zbigniewa Herberta „Wilki” , obecnie traci na aktualności, ponieważ „Żołnierze Wyklęci” nie są już „wyklętymi”, tak jak chciały tego komunistyczne władze. Coraz więcej osób czci pamięć bohaterów podziemia antykomunistycznego, walczących o niepodległość Polski w czasach stalinowskich. Szczególną ku temu okazją jest obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Również nasza Szkoła nie zapomniała o żołnierzach niezłomnych.

XXIV Olimpiada Teologii Katolickiej

  Tomasz Kucharski, uczeń pierwszej klasy naszego Liceum, zajął IV miejsce w etapie diecezjalnym Olimpiady Teologii Katolickiej. Gratulujemy.

 

Czas na przedsiębiorczych;)

Miło nam poinformować, że Maciej Galas - uczeń klasy 1 b - przeszedł do finału Olimpiady Przedsiębiorczości, który odbędzie się już  10 kwietnia. Gratulujemy, mając nadzieję na dalsze sukcesy!

Koncentracja

Koncentracja

Wielkopostny dzień skupienia dla nauczycieli i pracowników obu naszych szkół wypadł w tym roku już 8 marca, w święto wszystkich pań, ale i na samym progu czterdziestu dni przemyśliwania i przeorganizowywania swojego życia. I dobrze, że tak się stało: skupienie, koncentracja, uwaga – wszystkie te rzeczy są w naszym rozbieganym życiu coraz bardziej potrzebne, potrzebne tym mocniej, im wyraźniej stają się towarem deficytowym... A już szczególnie przydają się właśnie wtedy, w Wielkim Poście, gdy dobrze by było oderwać się na chwilę od samego siebie – choć oczywiście tylko po to, by siebie samego pełniejszego i prawdziwszego odzyskać w zamian.

 

 

Jak feniks…

Jak feniks…

Tego osobliwego ptaka jak najtrafniej przypomniał w swej popielcowej homilii na Mszy Świętej dla wspólnoty obu naszych Szkół ojciec Grzegorz Misiura. Przypomnijmy zatem i my: już starożytny ojciec historiografii, Herodot, wspominał w swych dziełach (acz ze sceptycyzmem) o tajemniczym feniksie, który raz na pięć wieków przylatywał z Arabii do Egipskiego Heliopolis, aby tam złożyć samego siebie (wraz ze szczątkami swego poprzednika) w całopalnej ofierze, z której wylatywał odrodzony na nowo. Feniks od zawsze był ważnym symbolem solarnym, stał się też – co z naszego punktu widzenia szczególnie ważne – metaforą niezniszczalnego, wiecznie odradzającego się życia.

Msza Święta Wspólnoty Szkolnej

Jak w każdą trzecią niedzielę miesiąca w sali gimnastycznej Gimnazjum Pijarów zebrała się liczna grupa młodzieży gimnazjalnej i licealnej, Rodziców oraz Pracowników Szkoły, by uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii sprawowanej przez o. Grzegorza Misiurę. Podczas kazania - wygłoszonego przez Ojca Dyrektora dowiedzieliśmy się, że Jezus poprzeczkę stawia nam naprawdę wysoko, namiawiając do tego, by kochać naszych nieprzyjaciół. Wszyscy zebrani zostali zaproszeni nie tylko, by cieszyć się swoją obecnością  przy kawie i ciastku po Mszy Świętej, ale także by wziąć udział w zbliżającym się wielkimi krokami Jubileuszu XV-lecia Fundacji Oświatowej. Tak, już za dwa dni będziemy mogli zaśpiewać: 15 lat minęło, jak jeden dzień?!!!:)

Jan Kowalczyk w centralnym etapie olimpiady matematycznej

Z radością informujemy, że Jan Kowalczyk zakwalifikował się do etapu centralnego VII  Ogólnopolskiej Olimpiady "O Diamentowy Indeks AGH" z matematyki. Gratulujemy i trzymamy kciuki, licząc na dalsze sukcesy!

Zawody narciarskie

Zawody narciarskie

27 lutego odbyły się Mistrzostwa Krakowa w Narciarstwie Alpejskim.  W punktacji zespołowej dziewczęta zajęły miejsce V,
a chłopcy miejsce IX. Szkołę reprezentowała drużyna dziewcząt w składzie: Marta de Doliwa Zielińska 2e, która zakwalifikowała się na VII miejscu do Mistrzostw Małopolski oraz Anna Watoła 2e, Kinga Zając 1d, Justyna Grzelewska 1f ; a także drużyna chłopców, w skład której weszli: Maciej Watoła 3c, Łukasz Jabłoński 2e, Ludwik de Doliwa Zieliński 1c.

SMP w Vac

SMP w Vac

"Polak, Węgier dwa bratanki..."  - właśnie to hasło towarzyszyło nam w czasie podróży na Węgry. W dniach 28.02-02.03.2014 grupa uczniów  naszej Szkoły wraz z młodzieżą z Poznania oraz Bolszewa wyjechała do Vac na Spotkanie Młodzieży Pijarskiej organizowane pierwszy raz na Węgrzech.

 

Akcja krwiodawstwa

W środę (26.02.) odbyła się ostatnia już w tym roku szkolnym akcja krwiodawstwa, koordynowana przez panią prof. Agnieszkę Łękawę. Zapewne warunki atmosferyczne winne są temu, że aż dwanaścioro uczniów zostało zdyskwalifikowanych przez lekarzy PCK. Pośród szlachetnych krwiodawców, którym niestraszne ani igły, ani przeziebienia znaleźli się: Duraj Maks, Zdanowska Maja, Zbylut Katarzyna, Skowron Andrzej, Kruk Gabriela, Kownacka Urszula, Kmera Natalia. Dziękujemy pani Łękawie za trud organizacji a uczniom gratulujemy odwagi i szlachetnego daru serca!

Michał - najlepszy w okręgu krakowskim, drugi w Polsce!

Michał Wójciak, uczeń klasy III b, zajął II miejsce w Polsce i I miejsce w okręgu krakowskim w zawodach okręgowych 60. Olimpiady Chemicznej i tym samym został finalistą etapu centralnego. Gratulujemy ogromnego sukcesu zarówno Tobie, Michale, jak i pani profesor I.Schab!

Snowboardowe Mistrzostwa Małopolski

Snowboardowe Mistrzostwa Małopolski

We środę 26 lutego Weronika Kulis (z klasy 1d) oraz Grzegorz Kasparek (uczeń klasy 1e) wystartowali w Snowboardowych Mistrzostwach Małopolski. W zawodach rozgrywanych w Rabce wzięło udział 106 zawodników. Wśród 60 startujących chłopców, Grzegorz zajął IV miejsce. Należą mu się ogromne gratulacje! Pokonał wielu zawodników z Zakopanego, Nowego Targu, Rabki i Nowego Sącza. Weronika zajęła miejsce w trzeciej dziesiątce na 46 startujących dziewcząt.