Wiadomości

X Spacer Krakowski SKTK „Doliną Dłubni”

X Spacer Krakowski SKTK „Doliną Dłubni”

W kalendarzu ostatnia sobota lata, wokół coraz śmielej złocąca się jesień. W takich okolicznościach SKTK zainaugurowało swą włóczęgę w nowym roku szkolnym. Celem pierwszego spaceru były tereny dawnych podkrakowskich wsi: Mogiły, Krzesławic i Bieńczyc. Urodzajna ziemia zapewniająca mieszkańcom dobre warunki do życia i sielski krajobraz rozłożony wzdłuż wartko płynącej Dłubni, użyczającej swej energii licznym młynom, tworzyły niegdyś specyficzny mikroświatek. Jego obrazem inspirowali się wielcy twórcy polskiej kultury (Bogusławski, Matejko). Po tej rzeczywistości zostały tylko skrawki. Jej gwałtowny i dramatyczny koniec przyniosła lokalizacja i budowa pod Krakowem Nowej Huty, wiodącej inwestycji Planu 6-Letniego.

Zaczynamy!

Zaczynamy!

Gdyby się tak dobrze zastanowić, to oczywiste jakoby przewagi wakacji nad rokiem szkolnym wcale takie oczywiste nie są. Weźmy taką choćby pogodę: w lipcu i sierpniu albo umieramy z powodu upałów, albo drżymy z niepokoju, że zacznie padać (i w związku z tym nie będziemy mogli dogorywać w skwarze). Tymczasem już we wrześniu ten problem przestaje istnieć: temperatura jest najczęściej najbardziej odpowiednia do życia, a nawet jakby było inaczej, to i tak wszystko jedno: wiemy, co będziemy robić, nie grozi nam nudzenie się w domu, nie musimy podejmować trudu planowania sobie czasu.

Pierwsze koty za płoty... czyli początek obozu integracyjnego

Pierwsze koty za płoty... czyli początek obozu integracyjnego

Wyjazd integcyjny zapowiada się całkiem dobrze. Minął właśnie drugi dzień, odkąd dojechaliśmy do Murzasichla. Na początku, oczywiście, każdemu dokuczały obawy odnośnie nowej szkoły, klasy i ogólnie nowych ludzi, ale z pomocą przyszli nam animatorzy i wychowawcy. Na pogodnych wieczorkach tańczymy, gramy w przeróżne gry integracyjne, które pomagają nam poznać siebie nawzajem. Oprócz tego mamy spotkania w grupach, z wychowawcami i inne formy, dzięki którym można się zapoznać. Myślę, że na koniec obozu każdy będzie mógł powiedzieć: "Fajnie było!":)

M.M.

Koniec (roku szkolnego) na dobry początek (wakacji)

Koniec (roku szkolnego) na dobry początek (wakacji)

Cóż tu wiele pisać?... To się rozumie samo przez się – ten najbardziej od dziesięciu miesięcy wyczekiwany dzień wreszcie nadszedł. Bo wiadomo: nauczyciele kochają uczyć, uczniowie uwielbiają być nauczanymi, ale co wakacje – to wakacje! Dwa miesiące bez budzika, bez zadań domowych i sprawdzianów, bez strachów i zniechęceń – za to na wolnym powietrzu, w nieograniczonym czasowo towarzystwie przyjaciół, z możliwością pozwolenia sobie na takie czy inne drobne szaleństwa.

Pierwsza pomoc na koniec roku

Pierwsza pomoc na koniec roku

Ponieważ nieładnie jest się oszukiwać, więc powiedzmy sobie jasno: po klasyfikacji końcoworocznej zapał uczniów do odwiedzania szkoły raczej nie wzrasta, a może nawet odrobinę jakby spada. Tym bardziej cieszy, że organizowany już po raz piąty w naszym Liceum tuż przed wakacjami Turniej Pomocy Przedmedycznej im. Jakuba Ciołka cieszy się – uwzględniając wszelkie zdroworozsądkowe proporcje – taką popularnością i tak niekłamanym entuzjazmem. Wydarzenie to ma dwa cele. Pierwszy – sprawdzić w praktyce, czego uczniowie nauczyli się przez cały rok na temat pierwszej pomocy (a przecież jest to wiedza, która niejednokrotnie może okazać się ważniejsza niż cokolwiek innego, czego nauczyliśmy się na jakiejkolwiek lekcji). Cel drugi – uczcić pamięć naszego ucznia, Kuby Ciołka, który kilka lat temu, tuż przed zakończeniem pierwszego roku swojej nauki w naszej Szkole, zginął w czasie wyprawy tatrzańskiej.

Drużyna naszych informatyków najlepsza w Krakowie

Drużyna naszych informatyków najlepsza w Krakowie

W tegorocznej edycji prestiżowego konkursu informatycznego organizowanego przez Motorola Solutions Systems Polska Sp. z o.o. nasza drużyna w składzie: Ewa Sajdak, Karolina Tutaj, Mateusz Kaczmarczyk i Bartek Banaś pokonała wszystkie pozostałe drużyny z Krakowa, ostatecznie plasując się na VI miejscu. Tegoroczny konkurs miał charakter międzynarodowy. Oczywiście najsilniejszą obsadę stanowiły drużyny z Polski, ale do ścisłej szesnastki zakwalifikowała się jedna ekipa z Czech. Nasi sympatyczni przyjaciele z południa otrzymali nagrodę publiczności za ciekawą prezentację filmową swojego robota.

Ilona Podlecka - laureatką nagrody edukacyjnej miasta Krakowa

 Z radością informujemy o kolejnym wyróżnieniu naszej uczennicy. Ilona Podlecka została laureatką nagrody edukacyjnej Miasta Krakowa dla uczniów. Gratulujemy!

Nasi uczniowie finalistami XXVIII edycji Olimpiady Wiedzy Ekologicznej!

Tegoroczny finał zawodów centralnych XXVIII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej odbył się w Katowicach. Naszą Szkołę reprezentowali: Aleksandra Kucharska z klasy 2B i Piotr Guzy - uczeń klasy 2C. Olimpijskie zmagania trwały trzy dni - od 7 do 9 czerwca na terenie Wyższej Szkoły Technicznej.

Artyści wieczorową porą

Artyści wieczorową porą

Czy może być coś dziwniejszego niż obecność uczniów w szkole późnym wieczorem, kiedy już dawno skończyły się lekcje, tak bardzo – tuż przed klasyfikacją – intensywne i stresujące? Chyba tylko to, że obecność ta jest niczym niewymuszona i powoduje nią oczekiwanie na coś po prostu przyjemnego.

Wymiana z Niemcami

Wymiana z Niemcami

W piątek 14 VI pożegnaliśmy grupę Niemców przebywających u nas na wymianie. Dla tych, którzy brali udział w programie, był to bardzo intensywny tydzień. Były dni kiedy grupa spędzała razem kilkanaście godzin.
Czas spędzony razem, wspólnie podejmowana aktywność dały obydwu grupom możliwość poznania się i zaprzyjaźnienia. Planowana w jesieni rewizyta oczekiwana będzie przez obydwie strony z radością.
Alma Biel

Jeden dzień słońca

Jeden dzień słońca

To chyba był jakiś znak: właśnie w sobotę 8 czerwca tegoroczna późna wiosna, jakaś taka ostatnio pogodowo histeryczna, postanowiła dać sobie spokój i podarować całe pół dnia słońca. I właśnie te pół dnia połączone siły obu naszych szkół, gimnazjum i liceum, przy wielkim wsparciu Fundacji Oświatowej im. ks. St. Konarskiego, postanowiły poświęcić na piknik rodzinny. Atrakcji nie brakowało – a tak po prawdzie, to łatwiej byłoby wymienić to, czego nie było...

XI Memoriał im. prof. Włodzimierza Kękusia

XI Memoriał im. prof. Włodzimierza Kękusia

6 czerwca na terenie basenu KS Korona odbył się XI Memoriał Pływacki im. prof. Włodzimierza Kękusia. Zanim na basen udali się zawodnicy wraz z kibicami i nauczycielami, odprawiona została Msza Święta w intencji prof. Włodzimierza Kękusia - wieloletniego nauczyciela Naszej Szkoły, a także zasłużonego zawodnika i trenera sekcji pływackiej TS Wisła. Po raz pierwszy zawody miały charakter międzyszkolny, bowiem w Memoriale oprócz uczniów naszej szkoły wzięli udział uczniowie XXIII LO.

Oto wyniki rywalizacji: