Sama Wielkanoc to tak naprawdę tylko jeden dzień – niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, ale dla chrześcijan celebracja największej tajemnicy wiary zaczyna się już dużo wcześniej, od czwartku, kiedy to na długich, uroczystych, sięgających swoją formułą najpierwszych wieków chrześcijaństwach liturgiach zagłębiamy się w mrok zdrady, opuszczenia, sądu, cierpienia, męczeństwa, śmierci i grobu, by w sobotnią noc zanurzyć się w światło rozsiewane przez Tego, który – jak śpiewamy w kilkusetletniej pieśni wielkanocnej – zmartwychwstał samowładnie.
13 kwietnia w Sanktuarium Jana Pawła II, w Łagiewnikach, miał miejsce Światowy Dzień Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. Na uroczystość, w sposób szczególny, zaproszeni byli liderzy odpowiedzialni za organizację Światowych Dni Młodzieży w roku 2016. W ich gronie nie mogło oczywiście zabraknąć uczniów naszego Gimnazjum i Liceum oraz przedstawiciela Duszpasterstwa Zakonu Pijarów.
Uczniowie Naszego Liceum uczestniczyli w tym roku w międzyszkolnych rozgrywkach koszykówki - II liga - w ramach Licealiady 2013/14. W lidze rozegraliśmy 6 spotkań kolejno z: ZS Poligraficzno-Księgarskich, LO nr VI, ZS Ekonomicznych nr 1, I LO, SZ HTS oraz LO nr V.
Ostatni, najważniejszy mecz, decydujący o awansie, wygraliśmy z "Piątką" 37:20. Tym samym dostaliśmy się do I Ligi. Jest to duży sukces po ostatnich "suchych" latach.
Uczniowie Zespołu Szkół Pijarskich reprezentowali Kraków na IV Biegu im. ks. Józefa Jońca w Poznaniu. Wspaniała impreza organizowana przez Zespół Szkół Pijarskich w Poznaniu odbyła się 11 kwietnia, upamiętniając Wielkiego Pijara oraz pozostałe ofiary katastrofy smoleńskiej. Do Poznania wyjechaliśmy z dziesięcioosobową ekipą uczniów (czworo uczniów z Gimnazjum i sześcioro z Liceum). Biegi terenowe odbywały się na terenie szkoły oraz osiedla Sobieskiego. W imprezie uczestniczyło łącznie we wszystkich kategoriach wiekowych i kategorii open ponad 1100 biegaczy z całej Polski i nie tylko.
Taki tytuł miała jubileuszowa wymiana polsko-niemiecka, która odbywała się od 2 do 7 kwietnia. W tych dniach gościliśmy wyjątkową grupę z Gilching k/Monachium. Oprócz 11 uczniów i 2 nauczycielek, przyjechał również Dyrektor naszej partnerskiej szkoły oraz absolwent, uczestnik wymiany w latach 2003 -2005. Uroczyste spotkanie miało miejsce w Sali Muzealnej naszej Szkoły. Następnie Pani Dyrektor Jadwiga Bendo oraz Pan Dyrektor Peter Meyer otworzyli wystawę poświęconą historii współpracy obydwu szkół.
I znowu się udało, i znowu było tak, jak być powinno – a może nawet jeszcze bardziej... Dni Otwarte naszego Liceum już od trzech lat zamieniamy na wielkie intelektualne święto, zwane Festiwalem Nauki. Zbyt szumnie? Na wyrost? Niekoniecznie...
Aż nudno tak powtarzać, odmieniać na różne sposoby – ale może trzeba... Wielki Post to czas skupienia, koncentracji, uwagi, wyciszenia, natężonego wchodzenia w głąb siebie samego. Dlatego też w naszej Szkole (a wszak najważniejszym jej zadaniem, zapisanym we wszystkich dokumentach, niepomiernie bardziej istotnym niż uczenie i wychowywanie, jest chrześcijańska formacja wszystkich, którzy przekraczają jej próg) od lat głównym punktem roku nie jest wcale ani matura, ani uroczyste przyjmowanie w poczet uczniów pierwszaków, ale właśnie wielkopostne rekolekcje. Czyli co? Czyli właśnie to, co słychać w łacińskiej nazwie recolligare: ponowne zbieranie tego, co tak beznadziejnie na co dzień rozproszone...
Konkurs Wiedzy o Anglii im. prof. K. Płachty
2 kwietnia 2014 r., w 13 rocznicę śmierci pani profesor Krystyny Płachty, miał miejsce finał 12 edycji Konkursu Wiedzy o Anglii. Tym razem pytania ułożone przez prof. Violettę Marzec (literatura, architektura i sztuka) oraz prof. Janusz Podwikę (historia) dotyczyły okresu panowania Dynastii Hanowerskiej. Reprezentacje klas liczyły po trzy osoby, a poziom prezentowany przez finalistów był wyjątkowo wysoki, o czym świadczą niewielkie różnice punktowe w końcowych wynikach.
Zbliża się egzamin dojrzałości... Z maturzystami są Rodzice, Znajomi, Duszpasterze... Także i my - Współbracia Pijarzy - razem z Waszymi Najbliższymi chcemy uczestniczyć w tej wielkiej radości i Was wspierać.
Proponujemy DUCHOWĄ ADOPCJĘ MATURZYSTY.
Od 5 do 30 maja 2014 r. ojcowie, bracia i klerycy pijarzy codziennie o godz. 15.00 w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Pijarów przy ul. Dzielskiego 1 w Krakowie będą odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlitwę do Ducha Świętego oraz modlitwę o dobre wybory w życiu i o rozeznanie powołania. DAM 2014 zostanie zainaugurowana Mszą św. 5 maja – w dniu matury z języka polskiego.
31 marca 2014 roku została ogłoszona finałowa szesnastka drużyn startujących w konkursie informatycznym Diversity organizowanym przez Motorola Solutions Polska w Krakowie. W tym doborowym gronie 16 zespołów wybranych z około 500 startujących z kraju i zagranicy kolejny raz znalazł się zespół z naszego Liceum. O poziomie naszych reprezentantów niech świadczy fakt, że jest to jedyna zakwalifikowana drużyna z Krakowa. Rozwiązania algorytmiczne i projekt robota pod tajemniczą nazwą "Krecik" pobiły wszystkie krakowskie drużyny. Serdecznie gratulujemy drużynie w składzie: Adrianna Baranowska, Ignacy Migas, Michał Tuleja i Justyna Włodyga. Czekamy z niecierpliwością na finał konkursu, który odbędzie się w czerwcu na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Głos oddajmy uczestnikom.... 3 marca bieżącego roku grupa uczniów należących do naszego szkolnego chóru wyruszyła na Słowację do Trenczyna. Po długiej i męczącej podróży zostaliśmy odebrani przez rodziny, u których mieliśmy mieszkać przez najbliższy tydzień i rozjechaliśmy się każdy w swoją stronę.